۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات به شركت های دانش بنیان كشور پرداخت گردید

۱۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات به شركت های دانش بنیان كشور پرداخت گردید

ایرنا- مدیر كل امور مجلس صندوق نوآوری و  شكوفایی ریاست جمهوری اظهار داشت: از آغاز سال جاری از محل این صندوق ۱۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به شركت های دانش بنیان اختصاص یافته كه تا آخر سال جاری به چهل هزار میلیارد ریال می رسد.


مهدی خالقی دوشنبه شب در نشست با شرکت های فناور مستقر در مرکز رشد و فناوری نیشابور اضافه کرد: برای کاهش بوروکراسی ادارای یک خط اعتباری مستقیم به صندوق های پژوهش اختصاص یافته و یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای این بخش در نظر گرفته شده که از این میزان یکصد میلیارد تومان به صندوق پژوهش فناوری خراسان اختصاص یافته است.
وی با اشاره به اینکه این تسهیلات فقط به شرکت های دانش بنیان تعلق می گیرد افزود: هم اکنون با ۱۲ بانک تفاهم نامه داریم که سه برابر منابعی که اختصاص می دهیم بانکها سرمایه گذاری کنند و از این طریق نرخ تسهیلات را بتوانیم تا ۱۲ درصد کاهش دهیم.
مدیر کل امور مجلس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه تسهیلات و سرمایه گذاری ارزان قیمت از راه این صندوق در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار می گیرد اظهار داشت: اولویت نخست ما این شرکتهاست و طی ۲ سال قبل پنج هزار و ۷۹ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان کشور داده شده است.
وی ادامه داد: هم اکنون ۴۹ صندوق پژوهش فناوری در کشور وجود دارد و برای پیشگیری از تمرکز آنها در تهران با شبکه سازی بخشی از این تسهیلات از راه این صندوق ها توزیع شده است.
خالقی افزود: طی ۲ سال گذشته ۵۸۸ میلیارد تومان تسهیلات نقدی در اختیار این صندوق ها قرار گرفته تا از این محل به شرکت های فناور و خلاق کمک گردد.
وی اظهار داشت: در سال ۸۹ قانون پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان تصویب و این صندوق در همان قانون در نظر گرفته شد و از سال ۹۲ آغاز به کار کرد.
مدیر کل امور مجلس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه تلاش کرده ایم کلیه نیازهای مالی شرکت های دانش بنیان را در همه بخش ها پیشبینی نماییم اضافه کرد: برخی شرکت های دانش بنیان به خاطر اینکه محصولات با سطح فناوری بالا تولید می کنند نیازمند تسهیلات لیزینگ هستند و در این بخش با برخی دستگاه های دولتی جهت خرید از شرکت های دانش بنیان قرارداد بسته شده تا به هر میزان خرید از این شرکتها تسهیلات ۹ درصدی دریافت نمایند و ۷۰ درصد آن مبلغ را هم لیزینگ می نماییم تا بازار محصولات شرکت های دانش بنیان تقویت شود.
وی افزود: برای توسعه بازار شرکت های دانش بنیان باید لیزینگ تقویت شود و تسهیلات در این عرصه اختصاص داده ایم و برای تخصیص و تجهیز دفاتر شرکت های دانش بنیان طی سه سال تسهیلات چهار درصد اختصاص می یابد و هرگونه نیاز مالی شرکت های دانش بنیان در چارچوب مدلهایی که پیشبینی شده تسهیل شده است.
خالقی اظهار داشت: طی ۲ سال قبل هزار و ۹۰۶ میلیارد تومان ضمانت نامه برای ۹ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان طرح در حوزه های مختلف راه سازی، نفت و دیگر حوزه ها تسهیلات اختصاص پیدا کرده و سال جاری هم هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه پیشبینی شده که صادر شود ضمن اینکه با بازبینی فرایندها زمان صدور ضمانت نامه به کمتر از یک هفته کاهش یافته است.
وی با اشاره به اینکه تنها به دنبال تسهیلات نباید بود اضافه کرد: باید به سمت مشارکت و همکاری در چارچوب سرمایه گذاری خطرپذیر پیش برویم و از راه صندوق پژوهش فناوری که سهام عمده آن متعلق به بخش خصوصی است برای تقویت شرکت های دانش بنیان سال قبل ۱۵۷ میلیارد تومان در حوزه های مختلف مشارکت داشته ایم و سال جاری پیشبینی می شود این میزان به ۵۰۰ میلیارد تومان برسد.
مدیر کل امور مجلس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری افزود: بنگاه های زودبازده که ایده آن ۱۲ سال قبل عنوان شد به خوبی توانمند سازی نشد و در این چارچوب دوره های مشاوره برای بازاریابی، مالیات و بیمه برگزار می گردد که هزینه های آن تا ۹۰ درصد به صورت بلاعوض پرداخت می گردد.
وی با اشاره به اینکه شرکت های دانش بنیان می توانند کل نیاز کشور را در هر حوزه برآورده کنند اظهار داشت: بعد از انتشار کرونا در استان خراسان رضوی یک شرکت سازنده دستگاه تنفس مصنوعی تولید خویش را از سالی یکصد عدد به ۱۰ هزار عدد رساند.
خالقی اضافه کرد: طی ۶ ماه اخیر به علت افزایش تورم با مشکلاتی روبرو شده ایم و به شرکت های دانش بنیان صدمه دیده از انتشار کرونا از راه این صندوق ها تسهیلاتی تا سقف ۴۰۰ میلیون تومان در چارچوب تسهیلات در گردش با سود ۹ درصد پرداخت شده است.
وی افزود: در صندوق نوآوری و شکوفایی تلاش می نماییم به شرکت ها کمک نماییم تا وارد حوزه دانش بنیان شوند و نمونه های موفقی هم داشته ایم به نحوی که هم اکنون یک شرکت در بیرجند محصولاتش را به ۲۰ کشور صادر می کند که بسیار پرارزش است.
مدیر کل امور مجلس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری اظهار داشت: در مناطق جغرافیایی دور افتاده کشور هم باید مفاهیم و اقتصاد دانش بنیان را توزیع نماییم و به سمت اقتصاد غیرنفتی حرکت نماییم.
وی ادامه داد: طی وبیناری که با سه شرکت دانش بنیان نیشابور داشتیم پیشنهاد اختصاص تسهیلات و سرمایه گذاری ۶ میلیارد و یکصد میلیون تومان در حوزه لیزینگ و سرمایه درگردش داده شد که باید بر روی سامانه بارگذاری شود.
خالقی افزود: مزایای شرکت های دانش بنیان طبق قانون برخورداری از معافیت های مالیاتی، گمرکی و سربازی است به صورتی که پس از آغاز پیدایش سربازی الزامی برای اولین بار سرباز به صورت امریه به بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان واگذار می شود.
۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به شرکت های فناور خراسان رضوی پرداخت شد
رییس صندوق پژوهش فناوری خراسان رضوی هم اظهار داشت: سال گذشته ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به واحد های فناور این استان پرداخت گردید که ۴۰ درصد آنها شرکت های دانش بنیان هستند.
دکتر حمیده رضوی اضافه کرد: در بودجه سال جاری ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات پیشبینی کرده بودیم که به علت شرایط اقتصادی پیش آمده تقاضای دریافت آن کم شده و در صدد هستیم اگر از راه این تسهیلات موفق به کمک به این واحد ها نشدیم دستکم به صورت مشارکتی و سرمایه گذاری به آنها کمک نماییم.
وی افزود: در حوزه شرکت های فناور و دانش بنیان سال ها در جایگاه دوم کشور بودیم اما اخیرا با استان هایی از قبیل یزد و اصفهان رقابت داریم.
رییس صندوق پژوهش فناوری خراسان رضوی اظهار داشت: بیشتر باید به سمت حوزه های مشارکت خطر پذیر یا VC پیش برویم و اگر شرکت ها موافقت کنند منابع مالی خوبی به کمک صندوق نوآوری و شکوفایی در اختیارشان قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: هم اکنون بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات جاری در واحدهای فناور و دانش بنیان نیشابور داریم و این شهرستان از طرفیت های بسیار خوبی در این عرصه برخوردار می باشد.
فرماندار ویژه نیشابور هم اظهار داشت: طی چند سال قبل تسهیلات پرداختی به شرکت های دانش بنیان تا ۶ برابر رشد داشته که به علت نوسانات قیمت ها طی ۶ ماه گذشته با مشکلاتی روبرو بوده ایم.
علیرضا قامتی اضافه کرد: شهرستان نیشابور دارای ظرفیت های ملی و بین المللی در حوزه فناوری می باشد که نیازمند توجه و برنامه ریزی ویژه است.
وی افزود: اطلاع رسانی در زمینه موفقیت های کسب شده در این عرصه باید بیشتر شود تا باعث جلب استعدادها و گسترش روحیه امید در جوانان خلاق و فعال گردد.
وی اظهار داشت: یک شرکت دانش بنیان در نیشابور با تهیه اسانس زعفران موفق به ایجاد ۱۰ برابر ارزش افزوده و صادرات آن شده که نشان دهنده توانایی های این شهرستان است.
نماینده مردم نیشابور، فیروزه و زبرخان در مجلس شورای اسلامی هم اظهار داشت: در شرکت های دانش بنیان تا زمانی که عرضه مطابق نیاز بازار نباشد گرفتار مشکل می شوند که نیازمند برنامه ریزی و بازاریابی است و در این چارچوب تولیدات و محصولات شرکت های دانش بنیان باید مساله محور باشد.
احسان ارکانی اضافه کرد: شهر خرو قطب تولید آلو در کشور است ولی به علت نبود یک کارخانه فرآوری در حوزه فروش و صادرات گرفتار ضعف جدی است.
وی افزود: موازی کاری مجموعه های مختلف برای پشتیبانی از شرکت های فناور سبب شده برخی شرکت ها از تسهیلات بی بهره مانده و بعضی از چند محل تسهیلات دریافت نمایند و در این چارچوب باید بانک اطلاعاتی یکپارچه تسهیلات گیرندگان هر چه سریع تر راه اندازی گردد تا شرکت هایی که فقط کارشان گرفتن تسهیلات ارزان قیمت است شناسایی شوند.
این نماینده مجلس اظهار داشت: ۹۰ درصد زعفران دنیا در ایران و عمده آن در خراسان تولید می شود ولی سهم ما از این تجارت مالی کمتر از ۱۰ درصد است و هم اکنون یکی از قطب های کشت زعفران در استان نیشابور است که مشکل فروش آن برای زعفران کاران به یک معضل تبدیل گشته است.
وی ادامه داد: راهکار خیلی از مشکلات ما در این عرصه ها یک چاره فناورانه است و در مرز بین شرکت های عادی و دانش بنیان تعداد بسیاری شرکت های خلاق و نوآور قرار دارد که در این بخش دارای خلاءهای قانونی برای پشتیبانی از آنها هستیم.
مدیر مرکز رشد فناوری نیشابور هم اظهار داشت: در سال ۹۴ پیشنهاد شد باجه ای از صندوق پژوهش و فناوری برای ارائه خدمات به کارآفرینان در نیشابور ایجاد شود که با عنایت به ضرورت استقرار دولت الکترونیک و ارائه خدمات از راه اینترنت جزو اولویت ها قرار نگرفت.
علیرضا شیرازی اضافه کرد: برای ایجاد این صندوق حدود ۳۰ میلیارد ریال مورد نیاز است و علاوه بر آن بیمه شرکتهای دانش بنیان و فناور هم نیازمند پیگیری است.
مرکز شهرستان ۴۰۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.


1399/08/03
11:32:22
5.0 / 5
927
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است