پژوهشگران ایرانی موفق به شناسایی و ثبت گونه جدید باكتریایی شدند

پژوهشگران ایرانی موفق به شناسایی و ثبت گونه جدید باكتریایی شدند

محققان بانك میكروارگانیسم های مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران موفق شدند یك گونه جدید باكتریایی با نام علمی Halomonas lysinitropha را كه متعلق به جنس هالوموناس است، جداسازی، شناسایی و ثبت كنند.


به گزارش مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، عضو هیات علمی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در مورد شناسایی و ثبت این میکروارگانیسم جدید اظهار داشت: این میکروارگانیسم از انواع نمک دوست است که در مطالعات تنوع زیستی از اکوسیستم های شور کشور جداسازی و شناسایی شده است.
دکتر محدثه رمضانی تصریح کرد: این میکروارگانیسم به علت تولید پلی ساکارید زیستی اهمیت دارد و امکان دارد در آینده برای تجزیه زیستی ترکیبات سخت تجزیه پذیر مورد استفاده قرار گیرد.
وی اضافه کرد: مطالعات گوناگونی در جهان روی این گروه میکربی صورت گرفته است و این مرکز هم درصدد است از توانمندی آن حین برنامه های مدون تحقیق و توسعه بهره برداری کند.
سید مجید تولیت سرپرست مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، موفقیت اخیر را در ادامه موفقیت های بانک میکروارگانیسم های مرکز، حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: تنوع زیستی میکروارگانیسم ها در کنار مطالعات کاربردی کلید موفقیت در بهره برداری از منابع میکربی کشور است. این هدف بعنوان یک مدل تحقیقات کاربردی در بانک میکروارگانیسم ها در حال پیگیری است و ثمرات این نگاه در آینده مشخص خواهد شد.
وی اضافه کرد: نگاه مرکز به بانکهای زیستی خود دستخوش تغییر و بروز رسانی شده است؛ به صورتی که با عنایت به سند انتشار یافته توسط سازمان همکاریهای مشترک اقتصادی نه تنها تنوع زیستی مورد غفلت واقع نشده بلکه تنوع زیستی بعنوان زیر ساخت مستحکمی برای انجام فرآیندهای تحقیق و توسعه قلمداد می شود. به جرأت می توان گفت مفهوم تازه ای به نام تنوع زیستی کاربردی در این مرکز متولد شده است.
این گونه جدید با نام علمی Halomonas lysinitropha در معتبرترین ژورنال بین المللی سیستماتیک میکروبیولوژی ( IJSEM ) انتشار یافته است و بعنوان یک ذخیره پرارزش الان در بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران با شماره دسترسی IBRC-M ۱۰۹۲۹T نگهداری می شود.منبع:

1399/07/09
09:13:16
5.0 / 5
1189
تگهای خبر: تولید , علمی , محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است