شكار و كنترل اتم ها به صورت انفرادی برای نخستین بار

شكار و كنترل اتم ها به صورت انفرادی برای نخستین بار

دانشگاه فارسی: پژوهشگران نیوزلندی برای اولین بار موفق شدند اتم هایی را به صورت انفرادی كنترل و شكار كرده و تعاملات آنها را بررسی نمایند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از اینترستینگ اینجینیرینگ، كسب توانایی كنترل و نگهداری اتم ها توسط انسان دستاوردی بسیار بزرگ شمرده می شود كه علم فیزیك كوانتوم را چند گام به جلو خواهد برد.
پژوهشگران پس از شكار و كنترل اتم های مجزا توانستند برای نخستین بار تعاملات آنها با یكدیگر را به صورت دقیق و با دقتی بی سابقه زیر نظر بگیرند.
فیزیكدانان برای شكار اتم ها و كنترل آنها از تجهیزات مختلف لیزری، آینه های متعدد، یك محفظه خلاء ویژه و میكروسكوپ های مختلفی بهره برده اند. البته فعلاً اطلاعات فنی بیشتری دراین زمینه منتشر نشده، اما به این نكته اشاره شده كه این تجهیزات برای به دام انداختن و سردكردن سه اتم در دمای یك میلیونیوم كلوین به كار رفته اند. برای این كار اشعه های لیزر با تمركز بسیار بالا به درون محفظه خلأ تابانده شده اند.

این تحقیق علمی سبب افزایش دانش بشر در مورد نحوه تصادم اتم ها و نحوه واكنش اتم ها در مقابل برخوردهای مختلف شده است. با تكمیل این روش علمی، بشر در آینده با كنترل اتم های مختلف قادر به خلق مولكول هایی خواهد بود كه هر یك از آنها بر حسب نیاز و علایق بشر دارای تركیبات شیمیایی دلخواه دانشمندان هستند.
از این طریق می توان كامپیوتر های كوانتومی قدرتمند با توان پردازش بسیار بالا و امكانات فوق العاده خلق كرد و همین طور تركیبات مولكولی فوق العاده ای را خلق كرد كه تاكنون در جهان وجود نداشته اند.


منبع:

1398/12/07
17:15:38
5.0 / 5
3687
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است