گزارش دانشجویی مهر؛

مهمترین مطالبات صنفی دانشجویان در سال ۹۷، كاهش اعتراضات خوابگاهی

مهمترین مطالبات صنفی دانشجویان در سال ۹۷، كاهش اعتراضات خوابگاهی

دانشگاه فارسی: دانشجویان دانشگاه های كشور در سال ۹۷ مطالبات مختلفی از مسئولان آموزش عالی داشتند كه از مهمترین آنها می توان به لغو قانون سنوات، افزایش كیفیت غذای دانشجویی و پولی شدن آموزش اشاره نمود.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، در سال ۹۷، دانشجویان دانشگاه های كشور مطالبات مختلفی داشتند كه افزایش كیفیت غذای دانشجویی در صدر مطالبات صنفی دانشجویان قرار داشت.
اعتراض به كیفیت نامطلوب غذای دانشجویی
افزایش كیفیت غذای دانشجویی از مطالبات دانشجویان در سال ۹۷ بود، به صورتی كه دانشگاه های مختلفی مانند تهران، خوارزمی، صنعتی شاهرود، تبریز، فرهنگیان گرگان، رازی كرمانشاه، دریانوردی چابهار، تربیت مدرس، رجایی تهران، ارومیه، صنعتی نوشیروانی بابل، كردستان، بین المللی امام خمینی (ره) در این زمینه تجمع های اعتراضی برگزار كردند.

كمبود خوابگاه بخصوص خوابگاه متأهلی
اعتراضات دانشجویی نسبت به كمبود خوابگاه ها در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶، مقداری با كاهش روبرو بود كه شاید به علت ارتقا و رتبه بندی خوابگاه ها توسط وزارت علوم و برنامه ریزی برای دسترسی بیشتر دانشجویان به خوابگاه باشد، ولی با این وجود دانشجویان دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، سیستان و بلوچستان، و خواجه نصیرالدین طوسی نسبت به كمبود خوابگاه بخصوص خوابگاه متأهلی اعتراض داشتند.
اعتراض گسترده دانشگاه ها به كاهش سنوات دانشجویی
یكی از مطالبات صنفی دانشجویان در سال ۹۷ كه منجر به اعتراضات تقریباً زیادی در دانشگاه ها شد، كاهش سنوات مجاز دانشجویان از ۱۰ نیم سال به ۸ نیم سال بود به صورتی كه بیشتر از ۵۰ شورای صنفی دانشجویی در نامه ای به منصور غلامی وزیر علوم تحقیقات و فناوری خواهان لغو قانون فعلی سنوات دانشجویی و افزایش سنوات تحصیلی دانشجویان مقطع كارشناسی و دكتری به مدت ۱۰ نیم سال و كارشناسی ارشد به مدت ۶ نیم سال شدند.
اعتراض به پولی شدن آموزش عالی
اعتراض به پولی شدن آموزش عالی از دیگر مطالبات دانشجویان در سال ۹۷ بود كه سبب برگزاری تجمع های صنفی در دانشگاه های شهید بهشتی، علامه طباطبایی، تبریز، صنعتی كرمانشاه، ارومیه و شیراز شد. این دانشجویان بر كالایی سازی آموزش عالی معترض بوده و معتقدبودند كه سیاست های مربوط به پولی سازی آموزش عالی باید تغییر كند.

اعتراض دانشجویان دكتری غیرپزشكی به مشكلات اشتغال
در سال ۹۷ تعدادی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دكتری غیرپزشكی در اعتراض به مشكلات اشتغال و بیكاری دانشجویان دكتری غیرپزشكی بارها تجمع كردند.
این دانشجویان خواهان تشكیل كارگروهی متشكل از هیئت دولت و تیمی از پویش دكتری جهت بررسی منابع موجود برای ایجاد اشتغال قشر دكتری غیرپزشكی بودند. این دانشجویان هدف از اعتراضات خویش را اشتغال قشر دكتری، فراهم سازی فرصت اشتغال دانش آموختگان دكتری غیر پزشكی و حمایت مالی از دانشجویان دكتری در چارچوب پژوهانه بلاعوض عنوان كردند.
معضل دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف هم در این میان ایجاد امنیت در اطراف دانشگاه شریف بود چون كه به علت زورگیری اطراف دانشگاه، دانشجویان احساس امنیت نكرده و خواهان رسیدگی به این مورد بودند.
اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به نابودی فضای سبز
در ادامه اعتراض های دانشجویان در سال ۹۷، دانشجویان دانشگاه كشاورزی دانشگاه تهران به نابودی فضای سبز اعتراض كردند. اواخر اسفند ۹۷ دانشجویان دانشگاه ابوریحان در یك تجمع اعتراضی از كارگزاران دانشگاه خواستند تا پاسخگوی خشك كردن درختان باشند.
برخی دیگر از مطالبات صنفی دانشجویی در سال ۹۷
سرعت پایین اینترنت، وضعیت نامناسب رفاهی و آموزشی، دریافت شهریه از دانشجویان روزانه دانشگاه برای دروس جبرانی، وضعیت نامساعد بهداشت خوابگاه ها، پولی شدن سرویس خوابگاه ها، ساماندهی ایاب و ذهاب دانشگاه، عدم تخصیص وام های دانشجویی به دانشجویان دكتری در موعد مقرر، ناكافی بودن تعداد سرویس های رفت و برگشت به دانشگاه و هم عدم وجود سرویس های رفت و برگشت در ایام تعطیل هم برخی دیگر از علل اعتراض دانشجویی بود.

1398/01/08
14:45:03
5.0 / 5
4170
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , پزشك , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است