با متفورمین؛

راه جدید برای مهار بیماری های قلبی در دیابت نوع یك

راه جدید برای مهار بیماری های قلبی در دیابت نوع یك

دانشگاه فارسی: محققین مكانیسمی را شناسایی كرده اند كه اجازه می دهد یك دارو كه قبل از این برای درمان دیابت نوع دو تجویز می شد، به مهار بیماری های قلبی در افراد مبتلا به دیابت نوع یك هم كمك نماید.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، متفورمین یك داروی ارزان قیمت است كه اغلب برای دیابت نوع دو و پایین آوردن سطح قند خون استفاده می گردد و این امر را با استفاده از كاهش تولید قند در كبد انجام می دهد. این دارو به صورت معمول برای بیماران مبتلا به دیابت نوع یك تجویز نمی گردد.
مطالعه ای بالینی به تازگی نشان داده است كه متفورمین می تواند با كاهش دادن حضور میكروRNAهایی كه نقش ضد رگزایی دارند، رشد عروق خونی را می افزایند، علاوه بر تنظیم سطح قند خون بیماران، توانایی آنها برای ترمیم عروق خونی صدمه دیده شان را افزایش دهد. این میكروRNAها، مولكول های پیام رسانی هستند كه ژن های مختلف را در سلول های مختلف تنظیم می كنند.
دكتر یولانتا ویور و همكارانش در دانشگاه نیوكاسل قبل از این نشان داده بودند كه سلول های بنیادی عروقی در نتیجه مصرف متفورمین افزایش می یابند.
همین امر می تواند دلیلی برای بهبود بیماری قلبی و كاهش سطح قند خون در بیماران مبتلا به دیابت باشد. اما در این مطالعه جدید همان گونه كه گفته شد، ویور و همكارانش برای نخستین بار نشان دادند كه متفورمین سطح میكروRNAها را پایین می آورد.
در واقع در این مطالعه مشخص شده است كه در افراد مبتلا به دیابت نوع یك، سطح میكروRNAهای ضد رگزایی مانند miR-۲۲۲، miR-۱۹۵، miR-۲۱a در مقایسه با افراد طبیعی بالاست و مصرف متفورمین باعث كاهش سطح این میكروRNAها می گردد و همین امر اجازه عملكرد هر چه بهتر سلول های بنیادی عروقی را می دهد و در نتیجه رگزایی در این بیماران افزایش پیدا كرده و منجر به بهبود شرایط قلبی عروقی بیماران می گردد.

1397/08/27
00:01:08
5.0 / 5
4296
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است