نتایج تحقیقات علمی نشان داد؛

داشتن اختلال اضطراب عمومی در مبتلایان به ناباروری ثابت شد

داشتن اختلال اضطراب عمومی در مبتلایان به ناباروری ثابت شد

دانشگاه فارسی: محققان پژوهشگاه رویان طی تحقیقاتی نشان دادند اختلال اضطراب عمومی در مبتلایان به ناباروری وجود دارد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، اختلال اضطراب عمومی وضعیتی است كه اضطراب شدید و نامتناسب با شرایط فرد، به مدت ۶ ماه یا بیشتر ادامه داشته باشد. این اختلال در مبتلایان به ناباروری شایع است اما تا كنون تلاشی برای اندازه گیری میزان قابل استناد بودن این شاخص صورت نگرفته بود.
به منظور اندازه گیری این شاخص، محققان پژوهشگاه رویان در صدد آمدند تحقیقاتی در این زمینه آغاز كنند. این محققان از روش اختلال اضطراب عمومی ۷ بهره برده و آن را با سایر روش ها مقایسه كردند.
در این روش كه بر پایه پرسش نامه انجام شد، ۷ شاخص اضطراب مورد پرسش قرار گرفته و به پاسخ ها امتیاز داده شد. این پژوهش در ۵۳۹ مرد و زن نابارور ایرانی انجام گرفت و این افراد علاوه بر اختلال اضطراب عمومی، در مورد شاخص اضطراب و افسردگی بیمارستانی (Hospital Anxiety and Depression Scale) و پرسشنامه نگرانی پن استیت (Penn State Worry Questionnaire) مورد پرسش قرار گرفتند.
از میان پرسش شوندگان، ۱۷۸ نفر (۳۳ درصد) امتیاز ۱۰ یا بالاتر داشته اند كه نشان دهنده اختلال اضطراب عمومی متوسط تا زیاد است. همینطور نتایج نشان دهنده همبستگی متوسط تا زیاد میان اضطراب و افسردگی و همگرایی آن با نتایج پرسشنامه نگرانی پن استیت بود.
نتایج این پژوهش نشان داد، روش اختلال اضطراب عمومی ۷ برای تشخیص میزان اضطراب در مبتلایان به ناباروری مناسب و قابل استناد است و می تواند در مراكز درمان ناباروری مورد استفاده قرار گرفته و افراد نیازمند مشاوره را مشخص نماید.
دكتر سامانی، دكتر معروفی زاده و همكارانشان در پژوهشگاه رویان این پروژه را انجام دادند؛ نتایج این پژوهش در نشریه بین المللی Middle East Fertility Society به چاپ رسیده است.

1397/01/01
11:26:34
5.0 / 5
3920
تگهای خبر: محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است