ایران پیشتاز رشد كیفیت علم دنیا

ایران پیشتاز رشد كیفیت علم دنیا

به گزارش دانشگاه فارسی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام(ISC) از افزایش ۱۰ پله ای جایگاه کیفی انتشارات علمی در ۱۱ سال گذشته و پیشتاز شدن ایران در رشد کیفیت علم دنیا اطلاع داد.به گزارش روز دوشنبه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، محمدجواد دهقانی در اینباره عنوان کرد: بررسی های انجام شده در پایگاه استنادی بین المللی اسکوپوس نشان داده است رشد استنادهای دریافتی پژوهشگران کشور در سال ۲۰۱۹ نسبت به ۲۰۱۸ به حدود پنج درصد رسید.

وی اضافه کرد: بر این اساس جمهوری اسلامی ایران پیشتاز رشد کیفیت و اثرگذاری علم در میان قدرت های علمی دنیا شد. این واقعیتی است که با عادی سازی استنادها در اسکوپوس در سال ۲۰۱۹ و مقایسه آن با سال ۲۰۱۸ به دست آمده است.

جایگاه نخست ایران در رشد کیفی

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد: بر مبنای بررسی ها، با حذف خود استنادی، ایران هنوز جایگاه نخست رشد کیفی دنیا را در اختیار دارد. از طرفی، نتایج بیشتر بررسی و تجزیه و تحلیل علم سنجی نشان داده است ایران از نظر شاخص استناد نرمال شده از جایگاه ۲۳ دنیا در سال ۲۰۱۱ به جایگاه ۱۲ در سال ۲۰۲۰ ارتقا یافته است.

دهقانی افزود: ایران در سال ۲۰۱۹ در جایگاه ۱۴ دنیا قرار داشت، این در شرایطی است که ایران از نظر حجم و کمیت انتشارات علمی در پایگاه استنادی بین المللی اسکوپوس در سال ۲۰۱۹ در جایگاه ۱۵ دنیا بود که این مورد حاکی از تاکید و توجه پژوهشگران به اثر بخشی و کیفیت انتشار یافته های پژوهشی است.

وی اضافه کرد: محاسبه مقدار خام استنادها روش صحیحی برای سنجش میزان اثرگذاری علمی نیست. بنابراین استنادها را پیش از مقایسه، عادی سازی می کنند.

وی خاطرنشان کرد: تعداد استنادهای دریافتی از یک رشته به رشته دیگر متفاوت می باشد، همینطور مقالات قدیمی تر فرصت بیشتری برای دریافت استناد دارند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام در این حوزه مثالی زد و تصریح کرد: بعنوان مثال، مقاله ای که در سال ۲۰۱۲ انتشار یافته است فرصت بیشتری برای دریافت استناد نسبت به مقاله ای که در سال ۲۰۲۰ انتشار یافته، دارد. همینطور تفاوت بین رشته های موضوعی در علم هم باید لحاظ شود.

رشد متوسط دریافت استناد مقالات ایران

دهقانی همینطور عنوان کرد: بر مبنای شاخص استناد نرمال شده در پایگاه اسکوپوس، مقالات جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۵ حدود ۲۵ درصد کمتر از متوسط بین المللی، استناد دریافت می کرد. این رقم در سال ۲۰۱۹ به ۱.۱۳ درصد رسید یعنی مقالات ایران ۱۳ درصد بیشتر از متوسط بین المللی استناد دریافت می کنند.

سرپرست ISC اظهار داشت: بررسی رتبه جهانی ایران از نظر شاخص استناد نرمال شده در طول ۱۰ سال قبل نشان داده است کشور در سال ۲۰۱۱ در جایگاه ۲۳ بود که به تدریج این جایگاه بهبود یافت، به صورتی که در سال ۲۰۱۷ در جایگاه ۱۸، در سال ۲۰۱۹ به جایگاه ۱۴ و در سال ۲۰۲۰ به جایگاه ۱۲ ارتقا یافته است.

وی تصریح کرد: این درحالی است که جایگاه کشور از نظر کمیت و حجم انتشارات علمی در همین سال ۱۵ است.

رتبه سایر کشورها

دهقانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران به سرعت در حال رشد است، به این نکته هم اشاره نمود که کشور نیازمند تقویت خود در حوزه مرجعیت علمی است.

وی تصریح کرد: ایران برپایه استناد نرمال شده در سال ۲۰۱۹ رتبه ۱۴ و در سال ۲۰۲۰ رتبه ۱۲ دنیا را در اختیار دارد.

وی اضافه کرد: کشورهای دانمارک، هلند، سوئیس، بلژیک، سوئد، استرالیا، انگلستان، کانادا، ایتالیا، آمریکا، آلمان، اسپانیا و فرانسه به مراتب استنادهای بیشتری نسبت به ایران دریافت می کنند.

سرپرست ISC در ادامه به پیشتازی ایران در رشد کیفیت و اثرگذاری علم اشاره نمود و عنوان کرد: بررسی های بیشتر نشان داده است میزان رشد استناد نرمال شده ایران در سال ۲۰۱۹ نسبت به ۲۰۱۸ به حدود پنج درصد رسیده که بر مبنای آن جمهوری اسلامی ایران پیشتاز رشد کیفیت و اثرگذاری علم در میان قدرت های علمی دنیا شد.

وی افزود: با حذف خود استنادی، رتبه ایران در سال ۲۰۱۹ از ۱۴ به ۱۸ و هم در سال ۲۰۲۰ از رتبه ۱۳ به ۱۶ می رسد. در این حالت کشورهای سوئیس، بلژیک، هلند، دانمارک، سوئد، استرالیا، انگلستان، کانادا، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا، آلمان، تایوان، کره جنوبی و ترکیه پیش از ایران قرار می گیرند. مقالات دانمارک، سوئیس، هلند، بلژیک، سوئد، استرالیا، کانادا و انگلستان حتی پس از حذف خوداستنادی بین ۱ تا ۳۳ درصد بیشتر از متوسط بین المللی استناد دریافت می کنند.
1399/09/21
15:07:56
5.0 / 5
662
تگهای خبر: پژوهشگر , علمی , علوم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است