مدیركل فرهنگی وزارت بهداشت:

هندبوك مداخلات دانشجویی در بحران نهایی می شود

هندبوك مداخلات دانشجویی در بحران نهایی می شود

مدیركل فرهنگی وزارت بهداشت اظهار داشت: تجربه دانشجویان در عرصه ها و مراحل مقابله با لطمه ها و بحران را به صورت علمی و آكادمیك تدوین و در قالب یك هندبوك مدون می نماییم.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از وزارت بهداشت، نشست هم اندیشی «هندبوک مداخلات دانشجویی در بحران» اجرا شد. در این جلسه دکتر حسن زائری لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، دکتر محمدعلی امام هادی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر حسن اسفندیار مدیرکل ارتباطات بین الملل جمعیت هلال احمر، دکتر کتایون جهانگیری مدیر گروه آموزش سلامت در بلایا و فوریت های دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه شهید بهشتی و سایر صاحبنظران حضور داشتند. مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت درباره بروز بحران های مختلف در کشور گفت: کشور ما هر ساله با بحران های مختلفی همچون سیل و زلزله دست به گریبان است. در این بین دانشجویان بعنوان افرادی که دغدغه کار فرهنگی و اجتماعی دارند جزو نخستین گروه هایی هستند که برای کمک داوطلبانه به مناطق بحران زده اعزام می شوند و کمک های تخصصی و عمومی مختلفی ارائه می دهند اما باید توجه داشته باشیم که این گروه باید از نظر آموزشی تقویت شوند تا در زمان بحران بتوانند بدون فوت وقت حداکثر کارآیی را داشته باشند. حسن زائری لطف افزود: باتوجه به رسالت دانشگاه های علوم پزشکی در زمینه بهداشت و سلامت بر آن شدیم که تجربه دانشجویان در عرصه ها و مراحل مقابله با لطمه ها را به صورت نظام مند درآوریم. تلاش داریم این تجارب دانشجویی را به صورت علمی و آکادمیک تدوین و در قالب یک هندبوک مدون نماییم. ما متن های مختلفی در رابطه با حضور گروه های داوطلب در مناطق بحرانی داریم که هیچگاه به صورت یکپارچه و نظام یافته و در قالب یک مجموعه درنیامده است. وی آموزش را جز جدایی ناپذیر فعالیت در جهت مقابله با بحران دانست و اشاره کرد: اردوهای جهادی یکی از کارهایی است که در معاونت فرهنگی و دانشجویی به صورت داوطلبانه دنبال شده و به صورتی موضوع مداخله در بحران شمرده می شود. چونکه در نقطه ای از کشور احساس نیاز شده و در قالب اردوهای جهادی یک روزه یا چندروزه به آن پرداخته می شود. مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت همکاری دستگاه های مختلف را در زمینه مداخله در بحران ضروری دانست و تصریح کرد: این هندبوک می تواند چالش های مختلفی را مرتفع کند. بعنوان مثال بحران ها در مناطق مختلفی از کشور اتفاق می افتند که از نظر آداب و رسوم و اقلیم با همدیگر متفاوت هستند. وی ادامه داد: در مواقعی ضرورت دارد که افراد، متناسب با شرایط و خاصیت های آن اقلیم خاص در منطقه حضور داشته باشند. حتی گاهی آشنایی با گویش و زبان های محلی می تواند منجر به برقراری ارتباط مفیدتری شود که چه بسا برای همه میسر نباشد و شاید افراد بحران دیده نیز چنین افرادی را آسان تر پذیرفته و به آنها اعتماد می کنند. در ادامه این جلسه مسلم سارانی گزارشی از کارگاه های مجازی «مدیریت بحران» ارائه داد و اظهار داشت: تلاش ما این است که بوسیله کارگاه های آموزشی اصول کلی مقابله با بحران را منتقل نماییم. بعنوان مثال شخصی که در منطقه بلادیده و محروم حضور پیدا می کند باید ظاهرش طوری باشد که افراد بومی بتوانند از او کمک بگیرند و با او احساس بیگانگی نکنند. وی اظهار داشت: نگاه ما این است که باتوجه به بحران باید اقدامات مناسب را انجام داد و به مدیران و دانشجویان آموزش بدهیم که برای حضور در بحران باید چه نیروهای داوطلبی را به منطقه اعزام کنند. در بحران های مختلف دستورالعمل یکسان و واحدی وجود ندارد. در سطح راهبردی و ملی دستورالعمل واحدی به چشم نمی خورد و در این بخش گرفتار مشکل هستیم.

نخستین دوره سلسله وبینارهای تخصصی با محوریت بحران ها و مداخلات دانشجویی در چهار جلسه «ارزیابی نیازهای اساسی سلامت در بحران»، «مبانی مدیریت بحران»، «هماهنگی در خدمات بشر دوستانه در بحران ها» و «وظایف تیم داوطلب سلامت در منطقه حادثه دیده» اجرا شد. دومین دوره سلسله وبینارهای تخصصی با محوریت بحران ها و مداخلات دانشجویی در شش جلسه انجام می شود. «بررسی ابعاد زلزله ازمیر، لزوم بازبینی به مدیریت خطر بلایا در عصر کووید ۱۹»، «مدیریت اجساد در بحران»، «حداقل استانداردهای امدادرسانی آب»، «حداقل استانداردهای امدادرسانی بهداشت»، «حداقل استانداردهای امدادرسانی غذا» و «حداقل استانداردهای امدادرسانی اسکان و پناهگاه» موضوعاتی هستند که در این جلسات به آنها پرداخته می شود.

1399/09/02
09:46:00
5.0 / 5
734
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است