تشخیص زودهنگام بیماری با استفاده از اینترنت اشیا

تشخیص زودهنگام بیماری با استفاده از اینترنت اشیا

محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق به بهبود كارایی روش های حفظ حریم خصوصی در حوزه سلامت محور مبتنی بر فناوری اینترنت اشیا شدند.


به گزارش روز سه شنبه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمد مشایخ فارغ التحصیل این دانشگاه و مجری طرح «بهبود کارایی روش های حفظ حریم خصوصی در کاربردهای مراقب سلامت مبتنی بر اینترنت اشیاء» اظهار داشت: با عنایت به کمبود منابع و مقالات داخلی در این عرصه، تصمیم به مطالعه و پژوهش به منظور ساماندهی و یکپارچه کردن اطلاعات بیماران گرفتیم.
وی با بیان اینکه در این طرح یک راهکار جهت استفاده امن از یک سیستم یکپارچه پزشکی با حفظ حریم خصوصی عرضه شده است، اضافه کرد: در این طرح کاربران فارغ از اینکه در چه منطقه جغرافیایی حضور دارند و تحت پوشش چه بیمه درمانی هستند، می توانند از خدمات عرضه شده توسط این مرکز یکپارچه استقاده کنند.
این محقق تصریح کرد: با عرضه یک پروتکل جدید به نام توافق کلید (که مسوول برقراری ارتباط امن بین کاربر و مرکز ابری عرضه دهنده خدمات پزشکی است) سربار محاسباتی حاصل نسبت به طرح های مشابه موجود کاهش پیدا کرد.
مشایخ به روش کار خود در این طرح اشاره نمود و اظهار داشت: در طرح عرضه شده در این تحقیق یک مرکز واحد در کل کشور در نظر گرفته شد است که مسئولیت کل سامانه را برعهده دارد. وظیفه این مرکز مدیریت واحدهای درمانی در اقصی نقاط کشور است.
وی خاطرنشان کرد: مراکز درمانی در سراسر کشور می توانند با رفتن به این مرکز مجوز ارتباط با این مرکز را برای بیماران خود دریافت نمایند. پس از این مرحله هر بیماری که به مراکز درمانی محله خود رجوع کند می تواند مجوز ارتباط با مرکز درمانی اصلی را دریافت کرده و از خدمات این مرکز با حفظ حریم خصوصی و به صورت امن بهره ببرد.
مجری این طرح افزود: یکی از خدماتی که این مرکز می تواند به کابران عرضه نماید، استفاده از هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل اطلاعات سلامت دریافتی از کاربران است.
مشایخ اضافه کرد: در این طرح مبنا بر این است که با استفاده از ابزارهای هوشمندی (مانند ساعتهای هوشمند و انواع سنسورهایی که در اینترنت اشیا مرسوم هستند) که به کاربران وصل شده است، اطلاعات حیاتی کاربر به صورت امن به این مرکز درمانی ارسال می شوند و در صورتیکه سامانه هوش مصنوعی ای که در این مرکز قرار دارد، با عنایت به علایم کاربر یک بیماری را برای شخص تشخیص دهد، برای کاربر یک اخطار ارسال و از وی خواسته می شود که به مراکز درمانی رجوع کند.
وی تصریح کرد: در کاربردهای این چنینی یکی از مهم ترین مسایلی که وجود دارد انتقال امن اطلاعات از کاربر به مرکز درمانی است. یعنی نباید شخص دیگری غیر از فرستنده و گیرنده به اطاعات ارسالی کاربر دسترسی داشته باشد تا کاربر اطمینان حاصل کند که اطلاعات وی افشا نخواهد شد. برای دستیابی به این هدف در پژوهش انجام شده یک پروتکل امنیتی عرضه شده است.
محقق این طرح با بیان اینکه همچون پیچیدگی هایی که در کار وجود داشت و باید به آن رسیدگی می شد، یکپارچه کردن تمامی مراکزی بود که به صورت مجزا از یکدیگر کار می کردند، اظهار داشت: همینطور ایجاد راهکاری که در آن کاربران بتوانند مستقل از موقعیت جغرافیایی خود در کشور از این سامانه استفاده کنند، یکی دیگر از پیچیدگی های در ارتباط با طرح عرضه شده بود.
فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: از روش عرضه شده می توان در بخش سلامت کشور بهره برد تا بتوان علاوه بر یکپارچه کردن پرونده های سلامت الکترونیک، از قابلیت های هوش مصنوعی برای تشخیص زودهنگام بیماری ها بهره برد.
مشایخ اظهار داشت: برای ادامه کار می توان این طرح را در مقیاس کوچک و در سطح چندین مرکز درمانی با تعداد محدودی کاربر عملیاتی کرد تا مشخص شود استفاده از این سامانه تا چه حدی در تشخیص زودهنگام بیماری ها می تواند به افراد کمک نماید. بعنوان مثال می توان از این روش برای تشخیص علائم بیماری کرونا بدون رفتن به پزشک بهره برد.
وی به مزیت های این طرح اشاره نمود و خاطرنشان کرد: یکپارچه سازی مراکز درمانی برای بهره گیری از یک سیستم واحد هوش مصنوعی برای تشخیص بیماری ها، حفظ حریم خصوصی کاربران در حین استفاده از سیستم تشخیص بیماری، عرضه پروتکل توافق کلید با سربار محاسباتی کمتر نسبت به طرح های موجود، استفاده از محاسبات ابری و کم کردن سربار محاسباتی در سمت مراکز درمانی از مزایای این پروژه به شما. می روند.
مجری طرح بهبود کارایی روش های حفظ حریم خصوصی در کاربردهای مراقب سلامت مبتنی بر اینترنت اشیاء با بیان اینکه تابحال در کشور چنین طرحی پیاده نشده است، اظهار داشت: اما در طرح های خارجی، هیچ کدام سناریوی مطرح شده در این تحقیق را مد نظر قرار نداده اند و هرکدام به شکلی دیگر سناریویی برای کاربرد خود مطرح کرده اند. اما یکی از طرح هایی که از نظر بعضی از کارکردها با طرح مورد نظر مشابه است، طرح در ارتباط با بررسی سلامت افراد توسط ساعتهای هوشمند شرکت اپل است که با بررسی علائم کاربر، به کاربر سفارش می کند که جهت بررسی بیشتر به مراکز درمانی رجوع کنند.
مشایخ تصریح کرد: به علت استفاده از محاسبات ابری قدرت بیشتری در پردازش اطلاعات دریافتی از کاربر وجود دارد و با دقت بیشتری می توان داده های دریافتی را پردازش کرد.
وی افزود: از این تحقیق می توان برای تشخیص زودهنگام بیماری ها به صورت امن با حفظ حریم خصوصی کاربران بهره برد.
دکتر مسعود صبائی و دکتر سلمان نیک صفت از اعضای هیاتو علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و اساتید راهنمای این طرح بودند.منبع:

1399/08/23
18:25:15
5.0 / 5
855
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است