در دانشگاه امیركبیر

تصفیه لجن در مخازن نفتی

تصفیه لجن در مخازن نفتی

به گزارش دانشگاه فارسی محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر با بررسی آلاینده های نفتی، موفق به تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی موجود در مخازن پالایشگاه ها شدند.


به گزارش روز چهارشنبه دانشگاه صنعتی امیرکبیر، جواد طغیانی فارغ التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی شیمی - محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشجوی مقطع دکتری مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مجری طرح «بررسی میزان تاثیرگذاری نحوه تلفیق روش های مختلف اکسیداسیون پیشرفته(AOP) با روش تصفیه بیولوژیکی کمپوستینگ در حذف آلاینده های با منشا آلی موجود در لجن های نفتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی» است.
وی در گفت و گویی درمورد این طرح اظهار داشت: ذرات جامد موجود در نفت خام استخراج شده که در مخازن نفتی ذخیره میشود، به همراه ترکیبات دیگر مانند واکس و آب، مواد چسبناک لجنی را در کف مخازن پدید میآورند که همواره مشکل ساز بوده و ضمن کاهش ظرفیت مخازن، مشکلات خوردگی را هم در نقاط مختلف مخزن به دنبال دارد.
این محقق با بیان این که لجن نفتی توسط آژانس حفاظت از محیط زیست آمریکا بعنوان یک ماده آلی پیچیده و خطرناک شناخته شده است، تصریح کرد: وجود مواد سمی مانند سیکلوآلکان ها، آروماتیک ها، کربن های آلی فرار (VOCs) و نیمه فرار (مانند PAHs)، لجن های نفتی را به مواد بسیار خطرناک تبدیل می کند؛ ازاین رو دفن کردن این مواد و یا سوزاندن آنها بدون تصفیه یا پیش تصفیه، نتایج جدی زیست محیطی برای اکوسیستم و سلامت انسان به دنبال خواهد داشت.
طغیانی افزود: از طرفی حجم بالای این نوع لجن ها و عرضه نشدن چاره صنعتی مناسب، باعث شد تا با همکاری شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، روش صنعتی، مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست را برای تصفیه و بی خطرسازی این لجن ها عرضه دهیم.
وی خاطرنشان کرد: بدین منظور روش های شیمیایی مختلفی مانند فنتون، اکسیداسیون با پرسولفات و الکتروفنتون بررسی گردید. جهت ارتقا جنبه اقتصادی، زیست محیطی و قابلیت اجرای آن در مقیاس صنعتی تلفیق روش شیمیایی با روش زیستی کمپوستینگ انجام شد.
وی به روند کار اشاره نمود و اظهار داشت: به درخواست شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، لجن نفتی مخزن نفت گاز مورد بررسی قرار گرفت. بدین منظور بعد از مشخصه یابی لجن مورد نظر، مطالعات اولیه در مورد انتخاب روش های شیمیایی شروع شد.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: بعد از انتخاب روش فنتون، اکسیداسیون پرسولفات و الکتروفنتون بعنوان روش های شیمیایی اکسیداسیون پیشرفته، طراحی آماری آزمایشات و مطالعات آزمایشگاهی را در آزمایشگاه بیوتکنولوژی و محیط زیست دانشکده مهندسی شیمی شروع شد.
طغیانی افزود: بعد از تحلیل نتایج، روش الکتروفنتون بعنوان روش تصفیه یک مرحله ای لجن نفتی شناسایی شد و روش فنتون بعنوان روش پیش تصفیه انتخاب گردید و بعد از آن تحقیقات آزمایشگاهی وارد مرحله تصفیه زیستی کمپوستینگ شد.
وی خاطرنشان کرد: با تلفیق روش شیمیایی فنتون و روش زیستی کمپوستینگ، میزان کل هیدروکربن های نفتی حدود ۹۹ درصد حذف شدند؛ همینطور با استفاده از روش شیمیایی الکتروفنتون میزان حذف این ترکیبات حدود ۱۰۰ درصد به دست آمد.
این محقق درمورد نتیجه این طرح اظهار داشت: نتایج این تحقیق در پالایشگاه ها، پخش فرآورده های نفتی و سایر بخش های صنعت نفت که در فرآیند آنها به میزان قابل توجهی لجن نفتی تولید می شود، قابل استفاده می باشد.

تصفیه لجن در مخازن نفتی

طغیانی تصریح کرد: در صورتیکه شرکت ملی پخش فراورده های نفتی تمایل به اجرای این فرآیند در بخش نیمه صنعتی و صنعتی را داشته باشد، آمادگی کامل برای پیاده سازی این طرح وجود دارد.
وی با بیان این که تابحال در ایران تعداد اندکی تحقیق بر روی لجن نفتی انجام شده است، ا دامه داد: اما بررسی چندین روش شیمیایی، مطالعه آماری و تلفیق روش های شیمیایی و زیستی بر روی لجن مخازن فراورده های نفتی برای نخستین بار در ایران و خارج کشور انجام شده است.
این محقق به مزیت های رقابتی این طرح اشاره نمود و اظهار داشت: روش عرضه شده در این طرح بسیار مقرون به صرفه است به طوریکه در شرایط اقتصادی کنونی کشور هزینه سربار چندانی به مجموعه وزارت نفت تحمیل نخواهد شد. به عبارت دیگر، میزان انرژی و مواد مصرفی به صورت حداقلی بهینه شده اند.
طغیانی اضافه کرد: از طرفی با تلفیق روش فنتون و کمپوستینگ، به مسائل زیست محیطی هم توجه ویژه ای شده است.
این محقق تصریح کرد: نتایج این طرح برای تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی موجود در مخازن پالایشگاه ها، پخش فرآورده های نفتی و سایر بخش های صنعت نفت که در فرآیند آنها به میزان قابل توجهی لجن نفتی تولید می شود، قابل استفاده می باشد.
استاد راهنمای این پروژه دکتر نرگس فلاح (دانشیار دانشکده مهندسی شیمی – معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی شیمی) و مشاور صنعتی طرح مهندس عبدالزهرا طالبی از شرکت ملی پخش فراورده های نفتی هستند.

 

1399/08/16
14:06:22
5.0 / 5
972
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است