استفاده از ید برای پیشگیری و نابودی كرونا سفارش نمی گردد

استفاده از ید برای پیشگیری و نابودی كرونا سفارش نمی گردد

معاون پژوهشی دانشگاه پیام نور برمبنای نتایج یك طرح تحقیقاتی اعلام نمود: استفاده از ید برای پیشگیری و نابودی ویروس كرونا سفارش نمی گردد برای اینكه مخاطراتی برای سلامت افراد دارد.


چند روز پیش برخی خبرگزاری ها خبری را با عنوان نابودی کرونا با استفاده از دهانشویه محلول ید درج کردند. در متن خبر نقل شده که محققین آمریکایی دانشگاه کانتیکت ماساچوست آمریکا در تحقیقات خود به این نتیجه دست یافته اند که ماده ید می تواند در از بین بردن ویروس کرونا موثر باشد و اتانول اثری ندارد.
از سوی دیگر بیش از یک ماه قبل خبری از قول پروفسور محمدعلی کریمی استاد شیمی و معاون پژوهش و فناوری دانشگاه پیام نور در خصوص ارائه طرحی به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت بهداشت و درمان برای پیشگیری و درمان در خبرگزاری ها آمده بود. حوزه تخصصی وی شیمی و نتیجه تحقیقات این دانشمندان آمریکایی نیز بر پایه و اصول شیمیایی اثر ید بر این ویروس می باشد، نظر وی در مورد این مورد و همین طور نتیجه طرح گروه تحقیقاتی وی را جویا شدیم.
وی درباب موضوع نابودی کرونا با محلول ید اظهار داشت: اصل خبر و اثر نابودگری محلول ید مورد تایید است. اما نکته قابل تامل در خبر این خبرگزاری ها، نقل ناصحیح یا ناقص مطلب در خصوص موثر بودن ید و غیرموثر بودن اتانول در نابودی این ویروس بود.
کریمی افزود: در صورتیکه در خبر اصلی به زبان انگلیسی تصریح شده که مدت زمان لازم برای نابودی توسط ید ۱۵ ثانیه اما توسط اتانول ۳۰ ثانیه است. اصولا نقش اتانول، ایزوپروپانول و سایر الکل ها و پلی فنل ها در از بین بردن خیلی از ویروس ها و باکتری ها شناخته شده است و ما هم اکنون انواع محلول ها و اسپری های آنها را در بازار و دسترس داریم که برای ضدعفونی کردن سطوح اجسام و دست ها استفاده می شود.
معاون پژوهشی دانشگاه پیام نور عنوان کرد: اتفاقا چنانچه هدف پیشگیری و از بین بردن ویروس در دهان و بینی است، ساده ترین کار استفاده از خاصیت ویژه تبخیرپذیری همین اتانول ۷۰ درصدی است. کافی است یک پارچه نخی یا دستمال کاغذی را با اسپری کمی به اتانول آغشته کنید و دستمال را نزدیک بینی و دهان بگیرید و تنفس کنید. به آسانی بخار اتانول وارد دهان و بینی و حتی ریه می شود و می تواند ویروس را از بین ببرد بدون اینکه خطرات سمیت و لطمه های ترکیباتی نظیر ید را داشته باشد.
۲ محور مقابله با ویروس کرونا
این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه آیا شما با عنایت به اطلاعاتتان در مورد اثرات سوء مواد شیمیایی روی سلامتی و نحوه عملکرد آنها روی ویروس ها، استفاده از محلول ید را برای جلوگیری از کرونا سفارش می کنید، توضیح داد: به نظر بنده یک نکته اساسی را باید عموم مردم و خصوصاً پژوهشگران مد نظر داشته باشند و آن هم این است که رویکرد مقابله با ویروس ها اصولا بر دو محور اساسی استوار است.
کریمی توضیح داد: محور اول مقابله انتخابی و دایمی یا به اصطلاح سلکتیو با ویروس (واکسینه کردن) برمبنای ساختار درون مولکولی و وضعیت ساختاری/ژنتیکی آن است که عموما رویکرد تخریب آن به کمک نابودگر و غیرفعال کننده ویژه ویروس می باشد و این مورد با استفاده از ساخت و طراحی مولکول ها و واکسن های خاص هر ویروس صورت می پذیرد.
وی افزود: محور دوم مقابله غیرانتخابی با ویروس ها و باکتری های بیماری زاست که در این روش تمرکز عموما معطوف به بخش بیرونی ویروس می باشد. در مورد ویروس COVID-۱۹ نیز مشابه بیشتر ویروس ها نظیر آنفلوآنزا، سارس،... می توان از اکسید کننده هایی نظیر آب اکسیژنه، کلر، ید و ازون یا ترکیبات حاوی گروه هایی نظیر هیدروکسیل و کربوکسیل برای نابودی و انحلال پوشش لیپیدی و پروتئینی آن بهره برد.
کریمی اظهار داشت: در مورد روش غیرانتخابی باید به تخریب پوشش ویروس توجه داشته باشیم که استفاده از مواد شیمیایی با این منظور عموما معطوف به نابودی آن در فضای فیزیکی و سطوح اجسام و به صورت محدود سطح پوست دست ها است. استفاده از اکسید کننده هایی نظیر مواردی که اشاره شد در صورت تماس با اندام های درونی و حتی گاهی بیرونی نظیر چشم ها می تواند خطرناک، لطمه زا، سمی و حتی کشنده باشد.
خطرات ازون و ید برای سلامت انسان
عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور در پاسخ به این سؤال که آیا در مورد محلول ید نیز خطرات فوق وجود دارد، خاطرنشان کرد: بله اساسا در استفاده از محلول ید یا محلول های مشابه نظیر آب اکسیژنه نیز به علت خاصیت اکسیدکنندگی و لطمه های ناشی از آنها فقط به صورت بسیار محدود و در حد دهان شویی با پذیرش عوارض ناشی از این خاصیت اکسیدکنندگی و تخریب کنندگی سطوح و مخاط دهان و بینی قابل توجه است. همین طور استفاده از آنها به صورت مداوم به هیچ عنوان سفارش نمی گردد.
وی تصریح کرد: در ضمن این روش برای کودکان، سالمندان و خیلی از عوام که توانایی استفاده کنترل شده آنرا ندارند و با خطر بلع، آشامیدن، سمیت و مشکلات حاد گوارشی مواجه اند، به هیچ عنوان سفارش نمی نماییم.
معاون پژوهشی دانشگاه پیام نور در پاسخ به اینکه در مورد ازون نیز چنین خطری وجود دارد، خاطرنشان کرد: بله متاسفانه چون ازون به صورت گازی است، خیلی از افراد ناآگاه فقط به نقش ضدعفونی کنندگی و نابودگری ویروس توسط آن دل خوش هستند، بدون اینکه توجهی به لطمه های حاد ناشی از تنفس این گاز با خاصیت اکسیدکنندگی قوی به ریه ها خصوصاً در کودکان و سالمندان و بیماران ریوی داشته باشند.
وی همین طور تصریح کرد: استفاده از این گاز فقط در شرایط عدم حضور افراد و با هدف ضدعفونی کردن هوا و فضای فیزیکی و سطوح اجسام سفارش می شود.
گلاب خاصیت ضدویروسی دارد
پروفسور کریمی در مورد روش های پیشگیرانه و درمانی برمبنای طب سنتی و گیاهان دارویی تصریح کرد: واقعیت این است که هرگونه سفارش و تجویز اثربخشی و نقش پیشگیری و نابودگری ویروس ها و باکتری ها در طب سنتی عموما به مواد و ترکیبات شیمیایی درون آنها برمی گردد. خیلی از آنها حاوی ترکیبات موثری نظیر پلی فنل ها هستند و نقش آنها بیشتر به خاصیت و توانایی انحلال و تخریب پوشش ویروس ها مربوط می شود. بر این اساس، از این گروه ترکیبات آنهایی که حاوی چنین گروه های عاملی شیمیایی دارای توانایی انحلال این پوشش هستند، می توانند برای پیشگیری مورد توجه قرار گیرند.
وی افزود: بعنوان مثال گلاب یک ترکیب شناخته شده و خوشبویی است که از دیرباز در حرم های متبرکه، مساجد، مناسبت ها،... استفاده می شده و بیشتر وجه خوشبویی آن مورد توجه بوده است، در صورتیکه این ترکیب سرشار از پلی فنل، خاصیت ضدویروسی و ضدباکتریایی بالایی است. در واقع با پاشیدن گلاب به صورت اسپری در این محیط ها علاوه بر ضدعفونی فضای فیزیکی، تنفس و مجاورت آن با بینی و دهان احتمال دارد ویروس ها و باکتری ها از بین برود.
معاون پژوهشی دانشگاه پیام نور بیش از یک ماه قبل در حاشیه مصاحبه ای به ارائه طرحی توسط تیم تحقیقاتی خود برای پیشگیری و درمان COVID-۱۹ به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ارجاع آن به وزارت بهداشت اشاره کرده بود.
وی در این خصوص توضیح داد: تیم تحقیقاتی ما متشکل از دو شیمیست (من و حسن کرمی)، یک بیوشیمیست (رضا حاجی حسینی)، یک زیست فناور (مهدی دادمهر) و یک پزشک (محمدامین کریمی) است و طرح پیشنهادی خودرا به معاونت علمی ریاست جمهوری ارائه کرده ایم.
کریمی افزود: بعد از ارجاع به وزارت بهداشت پیگیری های مستمری برای امکان انجام پروسه تست های بالینی برمبنای الگوی پیشنهادی خود در یکی از بیمارستان ها با هدف درمان انجام دادیم و همچنان در حال رایزنی و پیگیری برای اجرایی کردن این طرح هستیم.


1399/07/11
13:52:24
5.0 / 5
1185
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است