به مناسبت روز جهانی اقیانوس ها؛

اقیانوس ها ریه زمین هستند

اقیانوس ها ریه زمین هستند

به گزارش دانشگاه فارسی اقیانوس ها همانند ریه های سیاره ها هستند و بخش اصلی اكسیژن موردنیاز را تأمین می كنند.مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۸ میلادی، روز هشتم ژوئن را با عنوان روز جهانی اقیانوس ها نام گذاری کرد تا آگاهی عمومی را درمورد اهمیت اقیانوس ها افزایش دهد.
هدف از نام گذاری این روز، اطلاع رسانی عمومی در زمینه آثار فعالیتهای انسان بر اقیانوس ها و تشکیل یک جنبش جهانی برای محافظت از اقیانوس ها و یکپارچه سازی و تحریک جامعه جهانی برای مشارکت در یک پروژه مهم با هدف مدیریت پایدار اقیانوس های زمین است.

اقیانوس های زمین، یک سیستم جهانی را می سازند که امکان حیات انسان را در زمین فراهم می آورد. آب باران، آب شرب، وضعیت آب و هوای زمین، خطوط ساحلی، بخش عمده ای از مواد غذایی و حتی اکسیژن موجود در هوا در نهایت توسط دریاها تأمین و تنظیم می شوند و به همین علت دما، ساختار شیمیایی، جریان های آبی و حیات اقیانوس ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.
مدیریت دقیق این منبع جهانی، کلید دستیابی به آینده ای پایدار می باشد. علیرغم این هم اکنون آلودگی و اسیدی شدن آب های اقیانوس، وضعیت آب های ساحلی را از حالت طبیعی خارج کرده و آثار مخربی را بر عملکرد زیست بوم ها و تنوع زیستی اقیانوس ها برجای گذاشته است. این شرایط، بر وضعیت اقتصادی صنایع کوچک ماهیگیری و شیلات هم آثار نامطلوبی داشته است.
زمانی که صحبت از خطرات در رابطه با سلامت عمومی می شود، امکان دارد توجهی به اقیانوس ها نشود. اما واقعیت این است که سلامت اقیانوس ها بیشتر از پیش با سلامت بشر گره خورده است. شاید برای برخی شگفت آور باشد که ارگانیسم های کشف شده در اعماق اقیانوس ها قادرند فرایند تشخیص کووید ۱۹ را به میزان قابل توجهی سرعت بخشند و احیانا چاره نهایی مقابله با این بیماری هم در طبیعت یافت خواهد شد.
یکی از علل اصلی بزرگداشت روزجهانی اقیانوس ها یادآوری نقش عمده آنها در زندگی روزمره انسان است. اقیانوس ها مانند ریه های سیاره ما هستند و بخش عمده اکسیژن موردنیاز را تأمین می کنند بنابر این لازم است مناطق محافظت شده دریایی به صورت موثر مدیریت شوند و مقررات خاصی برای کاهش و کنترل ماهیگیری، آلودگی دریاها و اقیانوس ها و همینطور اسیدی شدن آب های اقیانوس وضع شوند.
با افزایش چالش های اقیانوس ها، احتیاج به عرضه راهکارهای جدید و افراد آگاه برای پیاده سازی این راهکارها هم افزایش می یابد. به همین علت شعار روز جهانی اقیانوس ها در سال ۲۰۲۰ میلادی، «نوآوری برای یک اقیانوس پایدار» است.
روزجهانی اقیانوس ها سال جاری به صورت یک رخداد مجازی توسط سازمان ملل متحد و موسسه غیرانتفاعی Oceanic Global برگزار می گردد. این رخداد به مدت یک هفته ادامه دارد و تلاش می کند تا علاوه بر معرفی نوآوری های سراسر جهان، این نوآوری ها را در زمینه های مختلف شامل فناوری، زیرساخت ها، مدیریت منابع، محصولات مصرفی، سرمایه گذاری و اکتشافات علمی طبقه بندی کرده و کاربردها، آثار احتمالی و منابع موردنیاز برای تبدیل آنها به راهکارهای بلندمدت را ارزیابی و مستندسازی کند.منبع:

1399/03/26
23:33:43
5.0 / 5
2272
تگهای خبر: علمی , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است