ویژه دانشجویان دانشگاه آزاد اعلام شد؛

جزئیات ثبت نام برای راهپیمایی اربعین، نحوه موجه كردن غیبت

جزئیات ثبت نام برای راهپیمایی اربعین، نحوه موجه كردن غیبت

به گزارش دانشگاه فارسی با ابلاغ دستورالعمل اجرایی از جانب معاون فرهنگی دانشگاه آزاد، نحوه ثبت نام دانشجویان، اساتید و كاركنان این دانشگاه جهت عزیمت به پیاده روی اربعین اعلام گردید.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم كلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد و احمد صالحی آرا رئیس ستاد اربعین حسینی (ع)، دستورالعمل اجرایی عزیمت زائرین حسینی (ع) دانشگاه آزاد اسلامی در پیاده روی اربعین ۱۳۹۸ را به رؤسای استان ها، واحدها، مراكز آموزشی و معاونت آموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ كردند.
در این دستورالعمل آمده است: دانشگاه آزاد اسلامی وظیفه خود می داند برای بسترسازی حضور حداكثری دانشجویان مشتاق حضور در این میعادگاه عظیم عاشوراییان، امكانات لازم را فراهم آورد.
نحوه ثبت نام زائرین جهت عزیمت به پیاده روی اربعین
صفحه اربعین سال ۱۳۹۸ در سامانه http: //sagha_noor.ir از تاریخ اول مهرماه آماده ثبت نام زائرین است. تمامی زائرین باید ابتدا در سامانه سماح به آدرس http: //samah.haj.ir مربوط به سازمان حج و زیارت بعنوان جایگزین ویزای خروج از كشور ثبت نام كنند.
تمام زائرانی كه می خواهند در پیاده روی اربعین شركت كرده و از تسهیلات (وام قرض الحسنه و مرخصی تشویقی) برخوردار شوند، باید در سامانه ساجد – صفحه اربعین حسینی ثبت نام كنند.
به منظور فراهم نمودن تسهیلات رفاهی برای دانشجویان مشمول شركت كننده در مسافرت زیارتی اربعین بخشنامه معافیت هزینه مدارك (۲۷ مهر ۱۳۹۶) كماكان به قوت خود باقی است. همینطور به منظور تسریع و تسهیل خروج مشمولان از كشور برای زیارت اربعین مسؤلان امور مشمولان واحدها موظفند نسبت به پاسخ به استعلامات الكترونیكی و فیزیكی سازمان نظام وظیفه حداكثر مساعدت و تلاش خویش را انجام دهند.
براساس این دستورالعمل، دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به ایجاد تسهیلات (كمك هزینه سفر، مرخصی تشویقی و... ) فاقد هرگونه اعزام گروهی و كاروانی است. زائرین (دانشجویان، كاركنان و اساتید) در صورت تمایل مجازند با استفاده از وام دریافتی در چارچوب های هیئت های عزاداری و... به مراسم اربعین عزیمت كنند.
دانشجویان به منظور موجه كردن غیبت آموزشی باید بعد از بازگشت، نسبت به عرضه گذرنامه ممهور به مهر ورود و خروج در روزهای اربعین سال ۹۸ به كشور، حداكثر تا تاریخ ۱۱ آبان ماه ۹۸ به اداره آموزش دانشكده مربوطه رجوع كنند.
در این دستورالعمل تاكید شده است: با دستور رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، روزهای ۲۳، ۲۴ و ۲۸ مهرماه برای تمامی كاركنان و اساتید شركت كننده در پیاده روی اربعین مرخصی تشویقی لحاظ می شود. مسؤلان واحدها باید همكاری لازم را جهت استفاده كاركنان از مرخصی استحقاقی جهت سفر اربعین به عمل آورند. نحوه هماهنگی و اعزام كاركنان باید به صورتی باشد كه فعالیت های جاری اداری و ارباب رجوع با اختلال مواجه نشود.
تسهیلات صندوق رفاه
براساس بندهای این دستورالعمل، به منظور تسهیل در عزیمت دانشجویان به سفر اربعین، صندوق رفاه مبلغ ۱۰ میلیون ریال معادل یك میلیون تومان به دانشجویان متقاضی كه به منظور شركت در پیاده روی اربعین در سامانه ساجد ثبت نام كرده اند، به صورت قرض الحسنه و در اقساط ۲۰ ماهه پرداخت خواهد نمود.
استید و كاركنان هم به منظور بهره مندی از تسهیلات وام صندوق رفاه می توانند بعد از (ثبت نام در سامانه سماح) در سامانه ساجد ثبت نام كرده و از تسهیلات وام قرض الحسنه جهت سفر معنوی اربعین بهره مند شوند.
تمامی زائرانی كه از تسهیلات وام قرض الحسنه سفر معنوی اربعین ۹۸ بهره برده اند باید بعد از بازگشت، نسبت به عرضه گذرنامه ممهور به مهر ورود و خروج در روزهای اربعین سال ۹۸ به كشور، حداكثر تا تاریخ ۱۱ آبان ماه ۹۸ به اداره صندوق رفاه رجوع كنند.
تمامی واحدها در استان های لرستان (خرم آباد)، ایلام (مهران)، خوزستان (شلمچه و چزابه) و كرمانشاه (خسروی) با همكاری بسیج دانشجویی جهت پذیرایی از زائرین نسبت به راه اندازی موكب در راه زائرین و پایانه های مرزی اقدام نمایند. همینطور تمام واحدها در استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، اردبیل و آذربایجان شرقی در حد امكان نسبت به راه اندازی موكب های استقبال از زائرین كشورهای پاكستان، افغانستان، تركیه و آذربایجان در پایانه مرزی استان های خود اقدام نمایند.
تعدادی از واحدهای دانشگاهی جهت مدیریت مواكب برون مرزی تعیین شده اند كه متعاقباً اعلام خواهد شد.
اقدامات فرهنگی سفر معنوی اربعین
براساس بندهای این دستورالعمل؛ واحدهای دانشگاهی موظفند از تاریخ ۸ مهرماه نسبت به برگزاری یك ایستگاه صلواتی به منظور ترغیب و تشویق (دانشجویان، اساتید و كاركنان) جهت شركت در مراسم اربعین حسینی (ع) با همكاری بسیج كاركنان و دانشجویی اقدام نمایند. همینطور ایستگاه های صلواتی باید نسبت به پخش نوحه های عزاداری و یا استفاده از رادیو اربعین به نحوی كه خللی در روند اداری و آموزشی ایجاد نكند، استقرار ایستگاه در مكانی مناسب در راه تردد كاركنان و دانشجویان، ثبت نام از خادمین داوطلب در مواكب، فراهم كردن امكان پذیرایی از مراجعین و راه اندازی سامانه ساجد به منظور فراهم شدن ثبت نام زوار (دانشجویان، كاركنان و اساتید) اقدام نمایند.
همچنین مراسم بدرقه نمادین از زوار در تاریخ ۱۷ مهرماه با حضور اساتید و دانشجویان برگزار می گردد. واحدهایی كه متولی اداره موكب در نقاط مرزی و برون مرزی هستند، باید نسبت به پیشبینی دعوت از شخصیت های مؤثر معنوی و فرهنگی (سخنران و مداح) در مواكب دانشگاهی به منظور ارتقای سطح آگاهی زوار و معرفت شناسی قیام امام حسین (ع) اقدام نمایند.
سوگواره از آثار برگزیده زوار در زمینه های دلنوشته، عكس، كلیپ و گزارش مستند از سوی كمیته رسانه - فضای مجازی ستاد اربعین برگزار می گردد كه مراتب متعاقباً اطلاع رسانی خواهد شد.
براساس این احكام، دكتر سیدمسعود فاطمی بعنوان رئیس كمیته بهداشت و درمان، دكتر رضا نصیری به سمت رئیس كمیته فرهنگی، مجتبی توانگر بعنوان رئیس كمیته رسانه و فضای مجازی، دكتر سیدمحمود هاشمی بعنوان رئیس كمیته اعزام و علیرضا طاهری زاده به سمت رئیس كمیته پشتیبانی مالی ستاد اربعین سال ۹۸ دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شدند.

1398/06/31
15:10:30
5.0 / 5
3817
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است