توسط یك محقق بین المللی انجام شد

بررسی و تحقیق روی سلول های بنیادی برای باروری مردان

بررسی و تحقیق روی سلول های بنیادی برای باروری مردان

دانشگاه فارسی: پژوهشگران به بررسی ترنسكریپتوم تك سلول در سلول های اسپرماتوژنیك موش و انسان در امتداد ادامه نسل و باروری مردان پرداختند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، اسپرم زایی روند سلولی پیچیده و از نظر زمانی دینامیكی است كه بطور قطع برای ادامه نسل و باروری مردان ضروری می باشد. سلول های بنیادی «اسپرماتوگونیال» بعنوان سلول های پایه در اسپرم زایی در تمام گونه های پستانداران، همچنان سوال برانگیز و سرشار از ناشناخته ها هستند.
الگوی بیان ژن در سطح mRNA برای سلول های اسپرماتوژنیك جمع آوری شده در لوله های آزمایش تعیین شده است، اما درك كاملی از تغییرات بیان ژن در شرایط پایدار اسپرم زایی و بیشتر از آن، برای سلول های بنیادی اسپرماتوگونیال همچنان ناممكن مانده است.
دكتر برایان هرمان مدیر مركز ژنومیكس دانشگاه تگزاس و یكی از برندگان امسال كنگره رویان، پژوهشی انجام داده است كه می كوشد این شكاف دانش را از میان ببرد.
در این پژوهش با دو روش توالی یابی RNA در یك سلول، بیشتر از ۶۲ هزار سلول اسپرماتوژنیك در افراد نابالغ (شش روز بعد از تولد) و بالغ در گونه های موش و انسان بررسی شدند. بررسی سلول های بنیادی اسپرماتوگونیال در موش به وسیله پیوند تأیید شد. همین طور از رنگ آمیزی ایمنی و qRT-PCR در مقیاس زیاد برای تأیید داده ها توالی یابی استفاده شد.
نتایج این پژوهش نشان داد، توالی یابی در یك سلول امكان متمایز كردن فعالیت سلول های بنیادی اسپرماتوگونیال از سلول های پیش ساز اسپرماتوگونیا را در موش و انسان فراهم می سازد. همین طور این روش زیرگونه سلولی منحصر به فردی را كه تابحال شناسایی نشده بود معرفی نمود.
این پژوهش تغییرات بیان ژن كه در طول میوز و اسپرمیوجنسیس در مردان اتفاق می افتد را بطور كامل مشخص ساخت. در نهایت، این پژوهش با معرفی مجموعه ای از ژن ها كه در ضمن اسپرم سازی بیان می شوند، امكان تشخیص ۱۱ سلول اسپرماتوژنیك مختلف را در موش و انسان فراهم نمود.
نتایج این پژوهش منبع قوی و منحصر به فردی را برای مطالعات آینده سلول های بنیادی اسپرماتوگونیال، روند میوز، تحقیقات مربوط به سرطان بیضه و علت شناسی ناباروری در مردان فراهم نمود. همین طور این اطلاعات می تواند كمك شایانی در طب ترمیم به تولید اسپرم در شرایط آزمایشگاهی كند.
به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، پروفسور برایان هرمان از كشور آمریكا متولد آوریل ۱۹۷۷، دانشیار رشته زیست شناسی باروری در دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو در ایالات متحده آمریكا است. او كمك استادیار پزشكی تولید مثل در دانشگاه واشنگتن، كمك دانشیار آناتومی و سیستم های سلولی در مركز سلامت سن آنتونیو و مدیر مركز ژنومیكس در دانشگاه تگزاس است. وی سه دوره پسا دكتری خودرا در سال ۲۰۱۰ در دانشگاه پیتسبرگ در رشته های علوم تولیدمثل به انتها برد.


منبع:

1398/06/21
20:30:29
5.0 / 5
3921
تگهای خبر: برند , پزشك , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است