كشف مدل سلولی جدید درباره خطر سرطان كولون

كشف مدل سلولی جدید درباره خطر سرطان كولون

دانشگاه فارسی: محققان در مطالعه ای جدید به كمك ارگانوئیدها شواهد قوی را نمایش كردند كه تغییرات اپی ژنتیكی كه طی روند پیری باز بسیار شایع هستند، نقش ضروری در شروع سرطان كولون دارند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، اغلب سرطان ها مشمول تغییرات ژنتیكی و اپی ژنتیكی می شوند اما این كه این تغییرات چگونه با همكاری یكدیگر سبب سرطان می شوند به خوبی شناسایی نشده است.
در مطالعه ای جدید محققان جان هاپكینز از ارگانوئیدهای كولونی استفاده كردند كه یا دارای موتاسیون BRAF بودند یا خیر. این موتاسیون یكی از موتاسیون های سرطان زایی است كه در سرطان هایی كه در سمت راست كولون ایجاد می شوند بسیار شایع است.
با استفاده از این ارگانوئیدها محققین دریافتند كه تغییرات اپی ژنتیكی كه بوسیله تغییر در متیلاسیون DNA ایجاد می شوند و اغلب سبب خاموش كردن فعال سازی ژن هایی می شوند كه جزئی كلیدی برای ایجاد سرطان هستند. این مطالعه نشان داد كه موتاسیون های سرطان زا منجر به ایجاد سرطان كولون نمی شوند مگر این كه تغییرات در متیلاسیون اپی ژنتیكی DNA وجود داشته باشد.
در مجموع این مطالعه نشان داده است كه خاموش سازی به واسطه متیلاسیون پروموتور DNA برای ژن های مهم تنظیم كننده سلول های بنیادی، نقش های حیاتی را در شروع سرطان بوسیله انكوژن جهش یافته برای BRAF بازی می كند.
این یافته ها نشان داده است كه تغییرات اپی ژنتیكی سبب می شوند كه موتاسیون های ژنی كه منجر به سرطان كولون می شوند فعال شوند.

1398/02/02
16:01:10
5.0 / 5
3887
تگهای خبر: محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است