كهكشان بدون ماده تاریك كشف شد

كهكشان بدون ماده تاریك كشف شد

دانشگاه فارسی: محققان دانشگاهی كهكشانی كشف كرده اند كه برخلاف تصورات در آن هیچ گونه ماده تاریكی وجود ندارد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از نیواطلس، ماده تاریك بخش عظیمی از جهان را پوشانده است. در كهكشان هایی شبیه راه شیری نسبت ماده تاریك به بقیه موارد حدود ۳۰ به ۱ است. این درحالی است كه در كهكشان های كوتوله حجم ماده تاریك ۴۰۰ برابر مواد معمولی است.
درهمین راستا تحقیق جدید دانشمندان دانشگاه یل نشان می دهدكهكشان NGC۱۰۵۲-DF۲ رفتار عجیبی دارد زیرا در آن ماده تاریك وجود ندارد.
محققان با اندازه گیری تحركات ۱۰ خوشه ستاره متوجه شدند آنها با سرعت ۳۷ هزار كیلومتر برساعت حركت می كنند. چنین سرعتی بسیار كم است و نشان داده است هیچ ماده تاریكی در این كهكشان وجود ندارد. پیتر ون دوكوم محقق ارشد این تحقیق می گوید: اگر در این كهكشان ماده تاریكی هم باشد، حجم آن بسیار كم است. ستاره ها تمام حجم آن را تشكیل می دهند و به نظر نمی رسد جایی برای ماده تاریك وجود داشته باشد.
محققان هنگام رصد آسمان با تلسكوپ Dragonfly Telephoto Array telescope و مقایسه اطلاعات به دست آمده با یافته های تحقیق Sloan Digital Sky متوجه رفتار عجیب این كهكشان شدند. آنها برای مطالعه بیشتر از رصدخانه Keckدر هاوایی و اطلاعات تلسكوپ هابل استفاده كردند.
دانشمندان هنوز نمی دانند NGC۱۰۵۲-DF۲ چگونه بدون وجود ماده تاریك به وجود آمده است. دوكوم در این باره می گوید: ما تصور می كردیم در هر كهكشان ماده تاریك وجود دارد و همین ماده به تشكیل كهكشان ها منجر می گردد. ازاین رو كشف كهكشانی بدون ماده تاریك جالب است و ایده های معمول درباره عملكرد كهكشان ها را به چالش می كشد. همینطور نشان داده است ماده تاریك واقعی است و به صورت جداگانه از اجزای دیگر كهكشان ها وجود دارد. نتایج تحقیق ما نشان داده است احیانا شیوه های مختلفی برای تشكیل كهكشان ها وجود دارد.

1397/01/13
16:57:22
5.0 / 5
4665
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است