استاد دانشگاه علوم و تحقیقات تاكید كرد:

كاهش ۵۰ درصدی ذخیره آبی سدها، راهكارهای جبران كمبود منابع آب

كاهش ۵۰ درصدی ذخیره آبی سدها، راهكارهای جبران كمبود منابع آب

دانشگاه فارسی: عضو هیات علمی دانشكده محیط زیست واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اظهار داشت: ذخیره آبی سدهای كشور هم اكنون نسبت به سال قبل حدود ۵۰ درصد كاهش داشته است.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، سید مهدی برقعی اظهار داشت: بر مبنای آمار وزارت نیرو، میزان ذخایر آبی سدهای كشور ۴۰ درصد است كه در مقایسه با سال قبل حدود ۵۰ درصد كاهش داشته و باتوجه به پیش بینی میزان بارندگی، سال ۹۷ سالی بسیار كم آب خواهد بود.
وی اضافه كرد: شاید برخی افراد باروركردن ابرها را راهكاری برای افزایش میزان بارندگی بیان كنند اما این روش تاثیر زیادی نخواهد داشت. همینطور باتوجه به كاهش چشمگیر آب های زیرزمینی، در سال آینده با بحران كم آبی روبرو خواهیم بود.
استاد واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تصریح كرد: منابع آب همانند بودجه مالی، محدود است ازاین رو باید در استفاده از منابع آبی هم وسواس به خرج داده و میزان مصرف را مدیریت كرد.
برقعی تغییر الگوی مصرف را امری ضروری در كاهش مصرف آب دانست و تصریح كرد: هم اكنون در تهران هر فرد به صورت متوسط روزانه بالغ بر ۱۹۰ لیتر آب مصرف می كند ازاین رو اگر تنها ۱۰ لیتر در مصرف روزانه خود صرفه جویی نماییم همانند آن است كه حجم بالایی از بارندگی را داشته ایم.
وی بازیابی آبهای غیرمتعارف را راهكاری برای جبران كمبود آب عنوان نمود و اظهار داشت: بازیابی آبهای غیرمتعارف اعم از آب فاضلاب ها، جوی ها و نهرها كه در گذشته به دلایلی نظیر عدم توجیه اقتصادی و كیفیت مناسب از آنها استفاده نمی شد، با بازگشت به چرخه مصرف می تواند راهكار مناسبی برای جبران كمبود منابع آبی باشد.
استاد واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تصریح كرد: تصفیه آب دریا راهكاری مناسب برای مصارف شرب و غیرشرب شهرهای ساحلی است. هم اكنون در شهرهایی نظیر بندرعباس، قشم و كیش فرآیند شیرین سازی آب دریا در حال اجرا می باشد. این روش می تواند نیاز آبی شهرهای ساحلی را برطرف كند.
برقعی ادامه داد: در مدیریت جامع آب، هدف جلوگیری از هدررفت حتی یك قطره از آبی است كه وارد شبكه آبی مدیریت شهر می گردد. ازاین رو بازیابی و تصفیه فاضلاب ها كه همواره بعنوان آخرین منابع آب از آنها یاد می شود، می تواند نقش بسیار پررنگ و موثری در تامین آب مورد نیاز داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه تنها ۱۰ لیتر از آب مصرفی هر فردی اختصاص به مصارف شرب و پخت و پز دارد، اظهار داشت: در تهران روزانه بالغ بر ۳ میلیون مترمكعب حجمی است كه راهی فاضلاب ها می شود، كافی است تنها ۲ میلیون مترمكعب از این میزان را تصفیه كرده و وارد چرخه مصرف نماییم تا با كمبود آب در تهران مواجه نشویم.
استاد دانشكده محیط زیست واحد علوم و تحقیقات اظهار داشت: خوشبختانه باتوجه به تكنولوژی های موجود در ایران حتی می توان آب حاصل از تصفیه فاضلاب ها را در چرخه مصرف شرب هم وارد كرد، چراكه آب حاصل از تصفیه فاضلاب ها به مراتب می تواند از آب تصفیه شده از سدها با كیفیت تر باشد.

1396/11/18
12:51:54
5.0 / 5
4643
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است