متخصص بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری:

واکسن، احتمال مبتلا شدن به کرونا را از بین نمی برد

واکسن، احتمال مبتلا شدن به کرونا را از بین نمی برد

به گزارش دانشگاه فارسی متخصص بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری اظهار داشت: دریافت واکسن به تنهایی احتمال مبتلا شدن به نوع شدید بیماری را کاهش داده ولی احتمال مبتلا شدن به بیماری را از بین نمی برد. باید پروتکلهای بهداشتی را تا وقتی که جمعیت زیادی از کشور واکسینه شوند و ویروس از گردش بیرون برود، همچنان رعایت کرد.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از خبرگزاری ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر افشین منیری ضمن اشاره به محدودیت در تنوع واکسن در شرایط تحریم خاطرنشان کرد: ما در شرایط تحریم هستیم، تنوع واکسن محدود است و مردم باید از هر واکسنی که به آن دسترسی دارند استفاده کنند.
وی افزود: با عنایت به پیک های مختلف کرونا، حتی در صورت دریافت انواع واکسن شامل فایزر، سینوفارم، آسترازنیکا، مدرنا و... همچنان احتمال مبتلا شدن به بیماری وجود دارد؛ واکسن تنها شانس مبتلا شدن به نوع شدید بیماری را می کاهد و شانس مبتلا شدن به بیماری را از بین نمی برد.
منیری درباره تفاوت واکسن ها توضیح داد: واکسن ها بر مبنای پلت فرم های مختلف درست می شوند، برخی بر مبنای ویروس های کشته شده، برخی بر مبنای RNA، برخی بر مبنای وکتور و برخی بر مبنای قسمت هایی از پروتئین ها ساخته می شوند.
این متخصص با اشاره به اینکه با عنایت به نوپدید بودن بیماری کرونا، در ابتدا تجارب درمانی نسبت به این بیماری کم بود، اظهار داشت: ازاین رو ترجیح بر این بود که بر مبنای داروهای موجود درمان بیماری شروع شود.
منیری افزود: فاویرپیراویر دارویی است که بوسیله ی یک شرکت ژاپنی برای درمان آنفلوآنزا درست شده است و برخی مطالعات نشان داد که استفاده زودهنگام از آن در موارد خفیف بیماری و اولیه تأثیر گذاری نسبی داشته است، البته نه این که صد در صد موثر باشد بلکه طول درمان بیماری را کوتاه تر کرده است.
وی درباره داروی رمدسیویر هم توضیح داد: این دارو برای ویروس ابولا طراحی شده بود و مطالعاتی که در بیماران بدحال صورت گرفت نشان داد در بیماران بدحال کمک کننده است، اما این موضوعات مستلزم بررسی های چند مرکزی و جمع شدن دیتاهاست تا در نهایت بتوانیم به یک تصمیم جامع برسیم تا ببینیم واقعا این دارو موثر است یا خیر. اما تجربه ما در این مرکز نشان داد زمانی که تجویز دارو بموقع و بر مبنای پروتکل شروع شود این دارو نتایج بدی نداشته است.

تست پی سی آر منفی رد کننده مبتلا شدن به بیماری نیست
این متخصص تصریح کرد: تست پی سی آر منفی رد کننده مبتلا شدن به بیماری نیست، یعنی کسی که علایم تیپیک بیماری و سابقه تماس با فرد مبتلا را داشته باشد، حتی اگر جواب تست پی سی آر منفی باشد امکان دارد مبتلا باشد.
وی ضمن اشاره به این که خیلی از افراد در فصل تابستان امکان دارد گرفتار گلودرد شوند، اظهار داشت: اغلب سیستم های سرمایشی موجود، سبب خشکی مخاطات می شوند، حتی ماسک هایی که استفاده می نماییم هم امکان دارد سبب آلرژی و گلودرد شوند، یعنی نباید هر گلودردی را بعنوان علامت کرنا در نظر گرفت.
منیری با اشاره به اینکه قارچ سیاه مساله نوپدیدی نیست، خاطرنشان کرد: این بیماری از گذشته وجود داشته داشته و معمولاً در افرادی که به علل متعدد همچون مصرف کورتون و یا دیابت نقص سیستم ایمنی دارند، احتمال مبتلا شدن به عفونت های قارچی بیشتر است.
وی با اشاره به اینکه قارچ سیاه امکان دارد تظاهرات مختلفی داشته باشد که امکان دارد سیستم سینوس ها، سیستم ریوی، گوارشی و پوستی و ارگان های دیگر را درگیر کند، تصریح کرد: نمی توانیم بگوییم کرونا سبب قارچ سیاه می شود، بلکه بیماری زمینه ای و نقص ایمنی که به واسطه دیابت و یا استفاده از کورتون ایجاد شده، سبب بروز این عفونت قارچی می شود.

آیا بروز علایم بعد از دوز اول واکسن به مفهوم ضعیف شدن سیستم ایمنی است؟
این متخصص بیماری های عفونی درباره بروز علایم بعد از واکسیناسیون توضیح داد: زمانی که یک واکسن زده می شود یک سری رده های سلولی تحریک می شوند و این تحریک سلولی سبب می شود که در یک سری رده دیگر سلولی هم تحریک ایجاد شود، اما نمی توانیم بگوییم واکسن سیستم ایمنی را ضعیف می کند، علائمی مانند تب خفیف و یا بدن درد دلیل بر ضعیف شدن بدن نیست، بلکه این علایم به دنبال وارد شدن آنتی ژن در بدن ایجاد می شود.
وی درباره مطالبی که درباره خطرات احتمالی واکسن آسترازنیکا منتشر می شود، خاطرنشان کرد: بنابر مطالعات جدی که بر روی این واکسن انجام و نتایج آن به صورت کاملا شفاف ارائه شد، عارضه یک نفر در هر پنج میلیون، عارضه شایعی برای یک واکسن نیست که به خاطر آن افراد را از آن محروم نماییم، این واکسن به صورت آبشنال در همه دنیا ارائه می شود، اما در خیلی از کشورها به خاطر دسترسی هایی که به واکسن های دیگر هم وجود دارد، امکان دارد مصرف آن کمتر باشد.

تزریق کدام واکسن برای زنان آبستن سفارش می شود؟
منیری درباره واکسیناسیون زنان آبستن توضیح داد: تنها مطالعاتی که برای واکسیناسیون زنان آبستن صورت گرفته درباره واکسن فایزر و مدرناست، ولی به خاطر این که درباره واکسن سینوفارم و یا آسترازانکا مطالعه ای صورت نگرفته، نمی توان گفت تزریق این واکسن ها برای زنان آبستن مشکل ایجاد می کند، اما ترجیحا بهتر است از واکسن های سلولی کشته شده استفاده شود، چونکه چون ویروس زنده را وارد بدن نمی کند، کمترین عارضه را دارد.
وی با اشاره به اینکه زمانی که فرد به بیماری مبتلا می شود، ویروس وارد بدن شخص شده و یک سری تظاهرات به صورت نقص ایمنی ایجاد می کند، اضافه کرد: مطالعات نشان داده حتی بعد از مبتلا شدن به بیماری ایمنی طولانی مدت برای فرد ایجاد نمی گردد و هرچقدر بیماری سبک تر باشد ایمنی زایی کمتر و هرچقدر بیماری زایی شدیدتر باشد مدت ایمنی زایی بالاتر است، یعنی بیماری که به شکل شدید به بیماری کرونا مبتلا شده امکان دارد حدودا تا شش ماه نسبت به بیماری کرونا ایمنی معقولی داشته باشد.
این متخصص مدت زمان سرایت پذیری بیماری کرونا در مبتلایان را در سویه های ابتدایی ویروس، هشت روز و در سویه دلتا ۱۴ روز عنوان نمود و اظهار داشت: البته درباره سویه لامبدا هنوز مطالعات کافی انجام نشده است.
منیری درباره کسانی که دوز اول واکسن اسپوتنیک را دریافت کرده اما برای دریافت دوز دوم گرفتار مشکل شده اند، اظهار داشت: با عنایت به تشابه مکانیسم واکسن آسترازانکا و اسپوتنیک این افراد می توانند برای دوز دوم از واکسن آسترازانکا استفاده کنند و یا این که دو دوز واکسن سینوفارم و یا برکت بزنند.
این متخصص ضمن اشاره به نتایج تحقیقات انجام شده درباره واکسیناسیون ترکیبی، اظهار داشت: تحقیقات نشان داده که واکسیناسیون ترکیبی آسترازانکا و فایزر بهترین اثربخشی را دارد. پلت فرم واکسن های سیوفارم و برکت کاملا مشابه است و بر مبنای ویروس کشته شده ساخته شده اند.
وی اظهار داشت: معمولاً واکسن ها دارای برخی عوارض هستند که بعضی از آنها شیوع کمتر و برخی شیوع بیشتر دارد؛ برای مثال کمردرد یکی از این عوارض است که اگر بیشتر از ۷۲ساعت طول بکشد باید حتما به پزشک رجوع کنند.


منبع:

1400/06/30
18:14:53
5.0 / 5
213
تگهای خبر: پزشك , دانشگاه , سابقه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است