معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

نسبت زنان مخترع ایرانی بالاتر از متوسط جهانی است

نسبت زنان مخترع ایرانی بالاتر از متوسط جهانی است

به گزارش دانشگاه فارسی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود: نتایج بررسی ها نشان میدهد که باوجود پایین بودن توازن جنسیتی در ایران نسبت به مناسب مفروض (50 درصد)، نسبت مخترعان زن در کشور به میزان قابل توجهی بالاتر از متوسط جهانی و حتی بالاتر از آمار کشورهای پیشرو در زمینه ثبت اختراعات است.


هدف ثبت اختراعات، توسعه نوآوری در جوامع است، هرچه تعداد افراد نوآور در جامعه بیشتر شود، حرکت به سمت توسعه اقتصاد نوآوری محور افزایش می یابد، زنان نیمی از جمعیت دنیا را می سازند اما آیا آنان با همین نسبت ۵۰ درصد در توسعه و رشد نوآوری نقش آفرینی مستقیمی دارند؟
نتایج تحقیقات بیان کننده این است که نسبت زنان مخترع هنوز با ۵۰ درصد مفروض فاصله بسیاری دارد برای آگاهی به سهم مشارکت زنان مخترع در اختراعات ایران، پرونده های تقاضاهای ثبت اختراع در خارج از کشور که در سامانه الکترونیکی کانون پتنت معاونت علمی و فناوری به ثبت رسیده بود، بعنوان یک جامعه آماری و نمونه ای از کل جامعه مخترعان، مورد بررسی قرار گرفتند.
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امروز - شنبه - در گزارشی اعلام نمود نتایج بررسی ها نشان داد که باوجود پایین بودن توازن جنسیتی در ایران نسبت به مناسب مفروض (۵۰ درصد)؛ اما نسبت پرونده ها با مخترعان زن در این بررسی به میزان قابل توجهی بالاتر از متوسط جهانی و حتی بالاتر از آمار کشورهای پیشرو در زمینه ثبت اختراعات است.
براساس این گزارش، درحالی که بطور متوسط در دنیا، درصد زنان مخترع در پرونده های ثبت اختراع حدود ۱4 درصد است و در کشورهای پیشرو هم این رقم به ۱۸ درصد نمی رسد، این نسبت در ایران (جامعه آماری کانون پتنت) ۲۴% درصداست.
رشد ثبت اختراع در ایران
نتایج این بررسی که روی بیش از ۲ هزار پرونده موجود انجام شد، نشان داد که نسبت زنان مخترع در ایران (جامعه آماری کانون پتنت) نسبت به متوسط جهانی، رقمی بالاتر است، نسبت زنان مخترع به مردان مخترع در ایران (جامعه آماری کانون پتنت) حدود ۲۴ درصد است، به عبارتی دیگر، در مقابل هر چهار مرد مخترع یک زن مخترع فعال است که در مقایسه با نسبت جهانی ۶ به ۱ رقمی شایان توجه است.
در این تحقیق تمامی پرونده های ثبت شده در سامانه الکترونیکی کانون پتنت، بعنوان جامعه آماری بررسی شدند، از دلیلهای انتخاب کانون پتنت و سامانه الکترونیکی آن جهت بررسی جنسیت مخترعان ایرانی، می توان به موارد زیر اشاره کرد: در سامانه الکترونیکی کانون پتنت، هیچ محدودیتی ازنظر حوزه فناوری، جنسیت، استان، دانشگاه، مراکز پژوهشی، صنعت یا مخترعین مستقل و... برای پذیرش تقاضانامه ها برای پشتیبانی از ثبت اختراعات در ادارات ثبت اختراع خارجی وجود ندارند و هر مخترعی قادر می باشد از هر کجای کشور بدون پرداخت هزینه و یا تشریفاتی دست و پاگیر، اختراع خودرا در سامانه کانون بصورت اینترنتی ثبت کند.
همچنین کانون پتنت بعنوان نماینده معاونت فناوری ریاست جمهوری، وظیفه پشتیبانی از ثبت اختراعات ایرانیان را در خارج از کشور بر عهده دارد، مخترعان از سراسر کشور، برای ثبت اختراعات خود در خارج از کشور و کسب حمایت برای این مهم، از خدمات کانون پتنت استفاده می نمایند.
حمایت از ثبت اختراعات در خارج از کشور
علاوه بر این در برنامه ترویج و آکادمی کانون پتنت ایران نیز، تمامی مخترعان و افراد خلاق در سراسر کشور، فارغ از هرگونه تمایزی بعنوان مخاطب تعیین شده اند؛ در این برنامه ها، خوراک اطلاعاتی برای تمامی افراد علاقمند در حوزه اختراعات بوسیله وب سایت و شبکه های اجتماعی کانون پتنت تامین می شود، همین طور برای ارتباط گیری مؤثر با مخاطبین، کانون پتنت بوسیله ایجاد دفاتر همکار در دانشگاه ها، پارک های فناوری، شهرک های صنعتی، مراکز رشد، دسترسی به خدمات را برای مخترعان در سراسر کشور را تسهیل کرده است.
از این رو، کانون پتنت و کارهای این مرکز برای کسب پشتیبانی از ثبت اختراعات در خارج از کشور، برای خیلی از مخترعان کشور شناخته شده است، بدین سبب می توان جامعه مخترعینی که در کانون پتنت ایران مبادرت به ثبت اختراع خود کرده اند را بطور نسبی بعنوان نماینده ای از جامعه مخترعین کشور دانست.
علاوه بر این، نتایج این بررسی نشان میدهد که درصد موفقیت پرونده هایی با مخترع خانم، چه در مرحله بررسی توسط کانون و چه در مراحل داوری در ادارات ثبت اختراع خارجی، به نسبت تعداد پرونده ها، رقمی بالاتر است.
این یافته نشان میدهد که زنان ایران، باوجود برخی محدودیت ها، در عرصه اختراعات همچون سایر زمینه ها فعالیت چشم گیر و قابلیت ملاحظه ای دارند که درخور توجه و باارزش است، بااین وجود، با فراهم آوردن شرایط بیشتر فعالیت زنان در عرصه های نوآوری و تحقیقات، می توان سبب شکوفایی بیش ازپیش توانمندی این بخش نسبتاً خاموش جامعه، برای اعتلا و بالندگی کشور گام برداشت.منبع:

1400/02/26
13:42:26
5.0 / 5
325
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است