رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت:

رشد ۸۰ درصدی وام های دانشجویان علوم پزشكی

رشد ۸۰ درصدی وام های دانشجویان علوم پزشكی

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اظهار داشت: در مجموع وام های تحصیلی، ضروری، ودیعه مسکن، شهریه دانشجویان علوم پزشکی و وام دستیاری و دکتری تخصصی حداقل ۸۰ درصد رشد دارند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، بهروز رحیمی در نشست خبری برنامه های صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: یکی از رسالت های اصلی وزارت بهداشت آموزش و تربیت جوانانی است که سرمایه و آینده سازان نظام سلامت است و نقش دانشجویان یک نقش حیاتی می باشد. دانشگاه ها محل بروز فرهنگ ها و نقادی و مطالبه گری هستند و دانشجویان به این فضا رونق داده اند.
وی اظهار داشت: در صندوق رفاه توجه اصلی خویش را به رفاه دانشجویان معطوف کرده ایم و ارتقاء سطح تحصیلی دانشجویان بی بضاعت و کم توان است. همینطور ارتقاء سطح زیرساخت خوابگاهی و رفاهی برای ایجاد شرایط بهتر زندگی دانشجویان از دیگر وظایف ما در صندوق رفاه دانشجویان است. مسائل فرهنگی و ایجاد شرایط بهتر در خوابگاه ها تا خیال خانواده ها راحت باشد هم از دیگر مأموریت های ما است.
تمامی وام های دانشجویی حداقل ۸۰ درصد رشد دارد
رحیمی ضمن اشاره به وام ها و تسهیلات اعطایی به دانشجویان اظهار داشت: در صندوق رفاه پنج وام به دانشجویان داده می شود که شامل وام تحصیلی، وام ضروری، وام ودیعه مسکن، وام شهریه و وام دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی است که از سال ۱۳۹۹ افزایش ۵۰ درصدی را داشته است. تمامی وام ها حداقل ۸۰ درصد رشد خواهد داشت.
وی اضافه کرد: وام تحصیلی بر مبنای مصوبه هیات امنا دو برابر برای دانشجویان متاهل در نظر گرفته می شود. وام تحصیلی برای هر ترم تحصیلی بین ۲ تا ۴ میلیون تومان است که دانشجویان دریافت می کنند. به منظور ایجاد شرایط بهتر برای ازدواج دانشجویان وام ودیعه مسکن هم به ۲ برابر افزایش پیدا کرده است و در شهر تهران با همکاری دانشگاه ها ۵۰ میلیون تومان وام ودیعه مسکن داده می شود.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: وام شهریه با عنایت به الزامی که در قانون بودجه وجود دارد که دانشجویانی که تحت نهادهای حمایتی قرار دارند بین ۵ تا ۲۰ میلیون تومان هزینه تحصیلی این دانشجویان را پوشش می دهیم.
وی افزود: سال جاری یک اتفاق نو در صندوق رفاه رخ داد وام ازدواج دانشجویی که در سال ۱۴۰۰ به آنها وام ۱۰ میلیون تومانی و برای هر فرزند این زوج دانشجو وام ۳ میلیون تومانی در نظر گرفته شده که برای نخستین بار بوجود آمده است.
توزیع ۲ هزار وام ودیعه مسکن برای دانشجویان متاهل
رحیمی اظهار داشت: برنامه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت این است ۲ هزار وام ودیعه مسکن توزیع کند که با الگوی مشارکت دانشگاه ها پیشبینی می نماییم که بتوانیم رقم بیشتری برای وام ودیعه مسکن در نظر بگیریم و دغدغه تأمین خوابگاه متأهلی کاهش پیدا کند. وضعیت خوابگاه های متأهلی در سطح دانشگاه های علوم پزشکی خوب نیست و حداکثر یک هزار و ۱۰۰ واحد خوابگاه متأهلی در کشور داریم که جوابگو نیست.
وی ضمن اشاره به وام دستیاری و دانشجویان دکتری تخصصی اظهار داشت: دستیاران از نخبگان و نیروهای مهم نظام سلامت هستند و بخش خدمات درمانی کشور بر دوش آنها است و شرایط سختی به منظور زندگی و معیشت آنها برقرار است. در سال ۱۳۹۹ برای نخستین بار ردیف وام دستیاری در بودجه کشوری مصوب شد.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اضافه کرد: در سال ۱۳۹۹ موفق شدیم به بیشتر از ۱۰ هزار دستیار تخصصی و دانشجوی دکتری تخصصی وام ۱۵ میلیون تومانی اعطا نماییم. با عنایت به دستور وزیر بهداشت این تعداد به ۲۰ هزار نفر هم می رسد. تمام دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی سال جاری وام ۱۵ میلیون تومانی می گیرند.
وی افزود: همینطور رایزنی های بیشتری انجام شد تا دستیاران بیمه شوند. ردیف وام دستیاری هم ارتقاء یافته است و وام ودیعه مسکن دستیاری هم افزایش می یابد. برنامه ما این است که به تمام دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی مشکل مسکن آنها را در شهر تهران حل نماییم و پوشش صددرصدی وام ودیعه مسکن آنها را داشته باشیم.
ارائه بسته بیمه ای برای دستیاران شامل بیمه پایه، بیمه تأمین اجتماعی و بیمه تکمیلی
رحیمی خاطرنشان کرد: بحث نبود بیمه پایه سلامت، نبود بیمه تأمین اجتماعی و احتساب سنوات کاری و همینطور نبود بیمه تکمیلی یکی از بزرگترین مشکلاتی بود که دستیاران با آن روبرو بودند که با عنایت به رایزنی های بسیار با شوراهای صنفی دستیاران و دانشجویان دکتری و تدوین تفاهمنامه و تا امروز ۲ هزار نفر بیمه سلامت شده اند.
وی اضافه کرد: از سال ۹۹ مذاکراتی با شرکتهای بیمه انجام دادیم و بسته ای برای آنها تدوین شده است و بزودی ابلاغ می شود و بر مبنای ثبت نام دانشجویان دستیاری و دکتری تخصصی می توانند از بسته بیمه تکمیلی که خدمات دندانپزشکی و درمان نازایی را هم در بر می گیرد، استفاده کنند.
آغاز ثبت نام بیمه تأمین اجتماعی دستیاران و دانشجویان دکتری تخصصی
رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با اشاره تفاهمنامه با تأمین اجتماعی به منظور عرضه بیمه تأمین اجتماعی و احتساب سنوات خدمتی دستیاران اظهار داشت: وزیر بهداشت تصریح کرد که مبحث بیمه تأمین اجتماعی دستیاری محقق شود. سامانه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت آماده ثبت نام از دستیاران و دکتری تخصصی برای بیمه تأمین اجتماعی است. این بیمه به صورت خویش فرما و انفرادی عرضه می شود.
وی عنوان کرد: تمامی وام ها به صورت الکترونیک و غیر حضوری انجام می شود و در ابتدای هر ترم دانشجو می تواند وام خویش را دریافت کند و بمحض ثبت نام دانشجو وام به وی پرداخت می شود. سیاست ما در پرداخت وام ها تمرکز بر همه دانشجویان بخصوص دانشجویان زیر پوشش نهادهای حمایتی هستند که تلاش داریم وام های پرداختی به این دسته از دانشجویان را افزایش دهیم.

1400/02/22
10:12:25
5.0 / 5
482
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است