51 درصد ایرانی های بالای 15 سال ورزش می كنند

51 درصد ایرانی های بالای 15 سال ورزش می كنند

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس اداره توسعه ورزش های همگانی اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: فقط ۵۱ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال در ایران ورزش می کنند و بیشتر از ۵۹ درصد مردم ایران گرفتار وزن بالا و چاقی هستند.به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، شهناز روزبهانی، در مقاله ای که یک نسخه از آن در اختیار ایرنا قرار گرفت، به بررسی نقش ورزش های همگانی در برون رفت از اثرات مخرب ویروس کرونا پرداخته است.

وی منبع ارقام عرضه شده در مقاله را بر مبنای نتایج آمارگیری مرکز آمار ایران از فرهنگ رفتاری خانواده ها ذکر کرد.

در این مقاله آمده است: تربیت بدنی و ورزش جزو لاینفک تعلیم و تربیت و وسیله ای برای رسیدن به سلامت جسمی و روحی افراد به حساب می آید که با مفاهیمی مانند تندرستی، بهداشت، رشد فردی، اجتماعی و سلامت روحی افراد جامعه مرتبط می باشد. توسعه تربیت بدنی و ورزش بعنوان زمینه ساز تأمین و تربیت نیروی انسانی سالم و تندرست، بخشی از برنامه های توسعه ملی به حساب می آید و در این راستا توسعه ورزش دانشگاهی نقش مؤثری در توسعه دیگر مؤلفه های ورزش یعنی ورزش همگانی، قهرمانی، حفظ و توسعه سلامت جسمی و روانی دانشجویان و کارکنان دارا است. ورزش می تواند بعنوان ابزاری بسیار موثر و کارآمد و در عین حال ابزاری کم هزینه در جهت تحقق اهداف در ارتباط با توسعه به کار گرفته شود.

این مقاله می افزاید: توجّه به ورزش های همگانی و تفریحات سالم یکی از نیازهای همه آحاد جامعه بخصوص قشر فرهیخته و آینده ساز دانشگاهی است. ورزش تربیتی و همگانی، پایه و اساس ورزش قهرمانی و بستر مناسبی برای انتخاب و پرورش استعدادهای ورزشی در میان جوانان و دانشجویان به حساب می آید. ورزش دانشگاهی بعنوان بخشی از فرآیند ورزش تعلیم و تربیتی، به دنبال آن است که با فراهم آوردن زمینه های لازم و ایجاد محیط و فرصت مناسب، دانشجویان را در موقعیت های تفریحی و رقابتی سالم قرار دهد. اهمیت و لزوم ورزش دانشجویی در نظام عالی کشور همواره مورد توجه مسئولان قرار دارد ولی به دلیل نبود شرایط و بستر مناسب، رسیدن به اهداف کلان و استراتژیک با نگرانی هایی همراه می باشد. ازاین رو ضروریست با اتخاذ سیاست ها و اجرای شیوه های مناسب، بسترهای لازم برای عینیت بخشی بر اساس مدیریت علمی، هم راستا با استفاده از تجربیات کشورهای موفق و پیشگام در این حوزه، شرایط لازم برای موفقیت ورزش دانشجویی فراهم گردد.چند درصد زنان و مردان چاق هستند

روزبهانی در بخش دیگری از نتایج تحقیقات خود در این مقاله آورده است: بر مبنای نتایج آمارگیری مرکز آمار ایران از فرهنگ رفتاری خانواده ها، فقط ۵۱ درصد جمعیت بالای ۱۵ سال در ایران ورزش می کنند. بیشتر از ۵۹ درصد مردم ایران گرفتار وزن بالا و چاقی هستند و جالب اینجاست که روستاییان هم آماری نزدیک به آمار شهرنشینان در افزایش وزن دارند. همینطور بر مبنای آمارها، ۶۴ درصد زنان و ۴۷ درصد مردان گرفتار کم تحرکی هستند. با عنایت به آمار ذکر شده به این نکته می رسیم که تغییرات زیادی در سبک زندگی ایرانی ها بوجود آمده است.

کارشناس ورزش های همگانی اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در ادامه این مقاله نوشته است: با شیوع کرونا و قرار گرفتن ورزش بعنوان یک فعالیت پرخطر، تحرک، پویایی و نشاط در همه آحاد جامعه کمتر از قبل شده و بروز عواملی مانند کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن، فشارخون، افزایش وزن و چاقی، چربی خون و کبد چرب، افسردگی، کاهش قوای عضلانی و رواج بیماری های قلبی و عروقی، بیشتر از قبل رایج شده است. تغییر در سبک زندگی فعال با استفاده از شیوه های متنوع و هوشمند تمرینات ورزشی در سطح دانشگاه ها برای مواجهه با شرایط بحران اجتناب ناپذیر است.

بر اساس یافته های این مقاله، پیشگیری، کنترل و مبارزه با بیماری پاندمیک کرونا، مستلزم پیشبینی برنامه های خلاق با استفاده از منابع انسانی در حوزه تربیت بدنی کشور است. ازاین رو، باید با هدف بازبینی و بازنگری در الگو و سبک زندگی دانشگاهیان، جهت حفظ و تأمین سلامت جسمانی و روانی برای رویارویی یا مواجهه با بحران کرونا و ارائه برنامه های عملیاتی برای برون رفت از اثرات مخرب کرونا، مسابقات همگانی را با شکل و شیوه جدید در دانشگاه ها به صورت مجازی برگزار کرد. هدف اصلی از این فعالیت ها و برنامه ها، افزایش کیفیت شیوه های زندگی، افزایش میزان تفریح، شادابی، ارتقای بهداشت و سلامتی افراد با تاکید بر برنامه های متعدد ورزشی پیشنهاد می شود. غنی سازی اوقات فراغت با هدف کسب، حفظ و ارتقای سلامت جسمی، نشاط بدون محدودیت سنـی، جنسی و با تاکید بر خصوصیت هایی چون علایق، ارزان، در دسترس بودن و بدون احتیاج به مربی حتی داور خاص که می تواند به شادی و نشاط همینطور پرورش قوای فکری افراد بخصوص دانشجویان کمک نماید.ورزش های پرکاربرد در خانه

این مقاله می افزاید: بهبود مسایل ارتباطی همچون ایجاد گروه های اجتماعی، اطلاع رسانی از فعالیتهای ورزشی جدید و بهره گیری از رسانه های جمعی، نقش مهمی در ماندگاری فرهنگ اوقات فراغت ورزشی به دنبال انتشار ویروس کووید-۱۹ دارد. ازاین رو میتوان با تشکیل گروه هایی در فضای مجازی و اشتراک گذاری تجربیات دانشجویان با یکدیگر نسبت به غنی سازی اوقات فراغت در این ایام اقدام نمود. ورزش در خانه با وجود فاصله گذاری اجتماعی و رشته هایی مانند شطرنج مجازی، پرتاب با توپ تنیس روی میز، پرتاب دارت، دوچرخه سواری، آمادگی جسمانی، طناب زنی، کاراته، ووشو و تکواندو به صورت اجرای فرم، روپایی فوتبال، فریزبی، بازی های الکترونیکی، هوش مصنوعی نمونه هایی از فعالیتهای قابل اجرا در روزهای کرونایی به حساب می آید.

رییس اداره توسعه ورزش های همگانی اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان در بخش پایانی این مقاله تاکید کرده است: با عنایت به جدید بودن سبک برگزاری این مسابقات(آنلاین و مجازی) مشکلات عدیده ای در برگزاری وجود خواهد داشت. حضور نیافتن دانشجویان در دانشگاه و دسترسی مستقیم نداشتن به قوانین و مقررات باعث کندی کار می شود. در صورت ادامه وضعیت کشور در مورد بحران کرونا با ارسال پیامک به دانشجویان اطلاع رسانی لازم در مورد نحوه برگزاری مسابقات، ارسال ویدئوها و حتی داوری به صورت مجازی میتوان اقدام نمود. با عنایت به امکانات محدود دانشجویان در خانه، اجرای حرکات کششی و تقویتی، تمرینات بدنسازی بدون دستگاه، حرکات ساده ورزشی و سایر موارد را میتوان در سامانه های آموزشی جهت بهره برداری دانشگاهیان پیش بینی نمود. در شرایطی که توجهات از ورزش قهرمانی و حرفه ای به سمت ورزش همگانی سوق پیدا کرده، برای پشتیبانی از ورزش همگانی و توجه ویژه به ورزش از راه زیرساخت های الکترونیکی و فضای مجازی، با تلاش دانشگاهیان و داوطلبین ورزشی مغتنم است.منبع:

1400/01/17
19:44:54
5.0 / 5
330
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است