ایران كمترین میزان متوسط رشد كرونا را در بین ۱۳ كشور دارد

ایران كمترین میزان متوسط رشد كرونا را در بین ۱۳ كشور دارد

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از نظر میزان متوسط رشد بیماری در بین ۱۳ کشور درگیر کرونا (شامل چین، روسیه، ترکیه، برزیل، اسپانیا، آمریکا، فرانسه، ایران، کانادا، انگلیس، آلمان، پاکستان و ایتالیا) در پایین جدول قرار دارد که یک رکورد به حساب می آید.به گزارش روز یکشنبه پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) محمدجواد دهقانی عنوان کرد: اطلاعات مستخرج از سامانه نماگرکووید-۱۹ (ISC COVID-۱۹ Visualizer) نشان داده است میزان افزایش جمعیت بیماران مبتلا به کرونا در مهرماه از حدود ۱۲۰ هزار نفر به ۲۸۰ هزار نفر در آبان و سپس به ۳۳۰ هزار نفر در آذرماه افزایش یافته بود، در دیماه به کمتر از ۱۸۴ هزار نفر رسید.

وی افزود: در شهریور ۹۹ به صورت متوسط روزانه ۲ هزار و ۵۰۰ نفر، در مهرماه حدود چهار هزار و ۵۰۰ نفر، در آبان حدود ۹ هزار و ۴۰۰ نفر، در آذرماه روزانه حدود ۱۱ هزار نفر و در دیماه روزانه ۶ هزار و ۱۰۰ نفر به جمع مبتلایان افزوده شد، بدین ترتیب روند افزایشی میزان متوسط رشد روزانه مبتلایان کشور که از شهریور شروع شد و از میزان ۰.۵۹ درصد به ۰.۸۴ درصد در مهرماه و سپس به ۱.۴۱ درصد در آبان رسیده بود، بالاخره در آذرماه متوقف و به ۱.۱۳ درصد رسید، همینطور در دیماه به ۰.۵ درصد کاهش پیدا کرد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تصریح کرد: بر این اساس، میزان متوسط رشد روزانه بیماری به پایین ترین میزان خود از آغاز شیوع بیماری در کشور رسید. بدین ترتیب از نظر میزان متوسط رشد بیماری، ایران در بین کشورهای همزمان (۱۳ کشور همزمان در انتشار کووید -۱۹: چین، روسیه، ترکیه، برزیل، اسپانیا، آمریکا، فرانسه، ایران، کانادا، انگلیس، آلمان، پاکستان و ایتالیا) در انتهای جدول قرار دارد که یک رکورد به حساب می آید.دهقانی خاطرنشان کرد: اگر روند شیوع بیماری مطابق رشد متوسط آذرماه (متوسط روزانه ۱.۱۳ درصد) ادامه می یافت، در انتها دیماه جمعیت مبتلایان کشور به بیشتر از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسیده بود که با عنایت به برنامه ریزی انجام شده و محدودیت های اعمالی، این میزان به یک میلیون و ۳۴۲ هزار نفر رسید.

وی همینطور اظهار داشت: کاهش چشم گیر میزان رشد متوسط روزانه بیماری کشور از ۱.۱۳ درصد در آذرماه به ۰.۵ درصد در دیماه در حالی است که این میزان برای برخی کشورها همچون انگلیس، فرانسه و اسپانیا روند افزایشی است. بر مبنای بررسی ها، در بین کشورهای با جمعیت مبتلای بالا از نظر میزان متوسط رشد روزانه شیوع بیماری در آذرماه دارای جایگاه دهم بود که در دیماه با ۱۱ پله کاهش به جایگاه ۲۱ رسید.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطرنشان کرد روند افزایشی میزان متوسط نرخ روزانه فوتی کشور از آذر و دیماه به صورت محسوسی کاهش پیدا کرد. میزان رشد متوسط فوتی روزانه در شهریور ۰.۶ درصد، در مهر ماه به ۰.۸۳ درصد و در آبان به میزان ۱.۱۳ درصد افزایش یافته بود. این روند در آذرماه به ۰.۶۷ درصد و در دیماه به ۰.۲۱ درصد کاهش پیدا کرد که پایین ترین میزان متوسط نرخ رشد فوتی در کشور از آغاز شیوع بیماری است.

دهقانی افزود: ایران از نظر شاخص متوسط میزان فوتی روزانه در بین کشورهای مبتلا با جمعیت بالا در آذر ماه دارای جایگاه هشتم بود که در دیماه با ۱۵ پله کاهش در جایگاه ۲۳ قرار گرفت.

به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از ایرنا، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، برای تسریع فرآیند اطلاع رسانی در زمینه یافته های جدید علمی در مورد ویروس کووید-۱۹ و کمک به پژوهشگران، سیاست گذاران حوزه سلامت همینطور پاسخ دهی مطلوب به همه گیری جهانی، سامانه نماگرکووید-۱۹ (ISC COVID-۱۹ Visualizer) را از آغاز بروز بیماری راه اندازی کرده است.

اطلاعات این پایگاه شامل جدید ترین مقالات علمی تمام متن انتشار یافته، پیش چاپ و آمار در ارتباط با وضعیت انتشار بیماری بر مبنای نقشه جهانی از وضعیت همه گیری بیماری کووید-۱۹ است و با جستجو در آن تازه ترین آمار مبتلایان، مرگ و میر، درمان شدگان همینطور نسبت های مبتلا شدن به جمعیت به تفکیک هر کشور و مقایسه بر مبنای نمودار زمانی-مکانی قابل مشاهده می باشد.منبع:

1399/11/08
14:51:48
0.0 / 5
427
تگهای خبر: پژوهشگر , علمی , علوم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است