رییس اداره آزمایشگاه های تخصصی امیركبیر خبر داد:

راه اندازی سه مجموعه آزمایشگاه پیشرفته در دانشگاه امیركبیر

راه اندازی سه مجموعه آزمایشگاه پیشرفته در دانشگاه امیركبیر

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس اداره آزمایشگاه های تخصصی و خدمات فناوری دانشگاه امیرکبیر اظهار داشت: با هدف بهبود نظارت بر عملکرد مجموعه ها و شرکتهای دانش بنیان و برپایه برنامه ریزی انجام شده، سه مجموعه بزرگ آزمایشگاهی در برج فناوری ابن سینا راه اندازی می شود.


به گزارش روز شنبه ایرنا از دانشگاه امیرکبیر، محسن خواجه زاده در مورد سه مجموعه آزمایشگاهی اضافه کرد: مجموعه شماره یک تحت عنوان «شناسایی مواد و آنالیز عنصری» شناخته می شود و در بردارنده آزمایشگاه های اشعه ایکس، نانو فناوری، کوانتومتری و طیف سنجی پیشرفته است. مجموعه شماره دو تحت عنوان «آزمایشگاه میکروسکوپی» شناخته می شود و دربردارنده آزمایشگاه های میکروسکوپ الکترونی عبوری و میکروسکوپ الکترونی روبشی است.
وی افزود: همینطور امید است با نظر مساعد معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه، قرارداد خرید «میکروسکوپ الکترونی عبوری با گسیل میدانی» تا آخر بهمن ماه نهایی شود. این وعده را به پژوهشگران دانشگاه خواهیم داد که در آینده ای نزدیک، برای دریافت هر گونه خدمات میکروسکوپی، نیازی به رفتن به آزمایشگاه های خارج از دانشگاه نخواهند داشت.
رییس اداره آزمایشگاه های تخصصی و خدمات فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: مجموعه آزمایشگاهی شماره سه، یک مجموعه «ارائه خدمات فناوری پیشرفته» در سطح کشور است که با عنایت به تأکیدات مقام معظم رهبری در جهت پشتیبانی دانش بنیان از صنایع کشور در سال مزین به «جهش تولید» راه اندازی می شود و بعنوان مرجعی برای عرضه خدمات مهندسی معکوس فعالیت خواهد نمود.
خواجه زاده اضافه کرد: مجموعه شماره سه تحت عنوان «آزمایشگاه فناوری های پیشرفته ساخت» شناخته می شود و در بردارنده آزمایشگاه های نمونه سازی سریع، پردازش مواد با لیزر، آتلیه عکاسی صنعتی، آزمایشگاه تکنولوژی التراسونیک، آزمایشگاه فرایندهای ماشینکاری شیمیایی، آزمایشگاه اتوماسیون صنعتی و آزمایشگاه مدلسازی و شبیه سازی به روش المان محدود است.
وی همینطور تصریح کرد: اداره آزمایشگاه های تخصصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برنامه ریزی گسترده ای را در جهت پشتیبانی از دسترسی سریع پژوهشگران دانشگاه به خدمات آزمایشگاهی با کیفیت و اقتصادی انجام داده است که از آن جمله می توان تخصیص گرنت به سرپرستان آزمایشگاه ها، عرضه خدمات آزمایشگاهی دانشکده ها در بستر سامانه خدمات آزمایشگاهی دانشگاه، انعقاد قرارداد همکاری با آزمایشگاه های تخصصی و مرجع در سطح کشور و در نهایت توسعه پلت فرم ملی عرضه خدمات آزمایشگاهی در سطح کشور نام برد. برخی از این موارد از قبیل گرنت سرپرستان خوشبختانه عملیاتی شده و در ارتباط با سایر موارد هم اقدامات لازم تا آخر سال در حال انجام می باشد.
اعطای گرنت ۱۰۰ درصدی به پژوهشگران
خواجه زاده عنوان کرد: همینطور در هفته پژوهش، در تعامل با شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی، یک گرنت ۱۰۰ درصدی خدمات آزمایشگاهی به ارزش پنج میلیون ریال به تمام پژوهشگران دانشگاه هدیه شد که در تمام مجموعه های آزمایشگاهی سه گانه قابل استفاده می باشد.
وی افزود: همینطور نگاه ما به شرکتهای دانش بنیان، نگاه حمایتی است؛ چون که شرکتهای دانش بنیان برج فناوری را از خود می دانیم و در این عرصه بحث درآمدزایی مطرح نبوده است. بنابراین با همکاری مدیریت فناوری و توسعه فناوری، در حال تدوین گرنت ها و رویه های حمایتی از شرکتهای دانش بنیان هستیم.
خواجه زاده تصریح کرد: در بحث خرید تجهیزات آزمایشگاهی، هم تلاش شد بر مبنای یک مطالعه آماری بر نحوه هزینه کرد گرنت اساتید در مورد استفاده از خدمات آزمایشگاهی، نیازهای پژوهشی اولویت دار دانشگاه شناسایی شود. بعنوان مثال خرید دستگاههای میکروسکوپ الکترونی عبوری، آی سی پی و جذب اتمی آزمایشگاه طیف سنجی پیشرفته، بر این اساس انجام گرفت.
وی اظهار داشت: تجهیزات فوق الذکر، تجهیزات آزمایشگاهی منحصر بفردی است که تعداد معدودی از آنها در کشور وجود دارد. ان شاء الله تلاش خواهیم کرد با در نظر گرفتن اولویت های پژوهشی، برنامه راهبردی دانشگاه و نگاه حرفه ای به بحث عرضه خدمات آزمایشگاهی، سایر خریدهای دانشگاه را هم پیگیری نماییم.
رییس اداره آزمایشگاه های تخصصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: هربرنامه ای به جهت اینکه به نتیجه برسد، نیازمند برنامه ریزی دقیق، پیگیری و صرف زمان است. طی یک سال گذشته، پروژه های گوناگونی را اجرا کرده ایم که ارزش ریالی آنها بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان بوده است.منبع:

1399/10/16
11:31:17
0.0 / 5
510
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است