چاپ مقاله پژوهشگران ایرانی در مجله معتبر جهانی مهندسی

چاپ مقاله پژوهشگران ایرانی در مجله معتبر جهانی مهندسی

دانشگاه فارسی: یك گروه تحقیقاتی متشكل از اساتید و دانشجویان ایرانی با بررسی جامع تمام پارامترهای موثر در تولید آلیاژهای نایتینول (NiTi) در حوزه متالورژی پودر، موفق به ارائه یك اثر علمی ممتاز و چاپ آن در یك مجله بسیار معتبر مهندسی جهان شدند.


به گزارش روز شنبه ایرنا از دانشگاه شهید رجایی، سروش پرویزی، استادیار دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، سید مهدی هاشمی، فارغ التحصیل دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فاطمه عسگری نیا، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر، محمدرضا نعمت اللهی پژوهشگر دوره پسادکتری از دانشگاه تولدو آمریکا و پروفسور محمد الهی نیا استاد دانشگاه تولدو آمریکا اعضای این گروه تحقیقاتی را می سازند.
نایتینول یک آلیاژ فلزی از نیکل و تیتانیم است که همچون آلیاژهای حافظه دار یا هوشمند بشمار می رود. در حقیقت دو خاصیت «حافظه دار بودن» و «سوپرالاستیسیته» اهمیت این آلیاژ را در صنایع مختلف بسیار زیاد می کند. اثر حافظه داری به قابلیت بازگشت ماده به حالت اولیه بعد از تغییر شکل، در دمایی بالاتر از دمای تحول گفته می شود. در مقابل سوپرالاستیسیته قابلیتی است که آلیاژ بعد از حذف نیروی اعمال شده سریعا به حالت اولیه خود بازمی گردد. بهره مندی از این توانایی ها زمینه را جهت استفاده در صنایع مهمی همچون پزشکی، هوافضا، خودروسازی، ساخت سنسورها و سیستم های کنترل دما فراهم می آورد.
محققان پژوهش های خود و مهمترین دستاوردهای سایر پژوهشگران در تولید آلیاژهای نایتینول را به روش متالورژی پودر با بهره گیری از ایده ها و روش های نوین دسته بندی و ارائه کردند. در این پژوهش با ارائه گزارشی جامع و منحصربفرد درباب روش های تولید سنتی و مدرن آلیاژهای نایتینول و مقایسه آنها، بررسی پارامترهای موثر بر خواص مکانیکی، میکروساختاری، حافظه داری و مقایسه و تحلیل نتایج با یکدیگر یک اثر ممتاز علمی خلق شد که گام مهمی در توسعه این آلیاژ شمرده می شود و بعنوان یک مرجع باارزش برای پژوهشگران و علاقه مندانی که در تولید آلیاژهای نیکل- تیتانیم فعالیت می نمایند، بشمار می رود.
اثر علمی خلق شده، به صورت یک مقاله مروری در ۴۴ صفحه و در یکی از معتبرترین مجله های مهندسی جهان progress in materials science انتشار یافته است. این مجله جزو مجلات چارک اول (Q۱) با ضریب تاثیر ۳۱.۵ و ضریب تاثیر پنج ساله ۳۷.۳۵ است.
این مقاله در پایگاه علمی ساینس دایرکت به آدرس https: //www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S۰۰۷۹۶۴۲۵۲۰۳۰۱۰۳۱?via%۳Dihub قابل دسترس است.منبع:

1399/07/12
13:45:37
5.0 / 5
1079
تگهای خبر: اساتید , پزشك , پژوهشگر , تحصیل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است