حضور ۲ هزار محقق از سراسر جهان در كنگره بین المللی ژنتیك

حضور ۲ هزار محقق از سراسر جهان در كنگره بین المللی ژنتیك

دبیر علمی كنگره بین المللی ژنتیك با اعلان اینكه بیشتر كشورها به خصوص اروپایی در این كنگره مشاكركت كرده اند اظهار داشت: حدود 2 هزار نفر از سراسر دنیا در این رویداد حضور دارند.


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، جواد مولا عصر چهارشنبه در شانزدهمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین المللی ژنتیک GC۲۰۲۰ که به صورت نیمه حضوری/نیمه مجازی انجام شد اضافه کرد: کشور ایتالیا بطور همزمان و مشترک با کشور ما این کنگره را با حضور دو هزار محقق، استاد و پژوهشگر از سراسر دنیا برگزار می نماید.
وی که در دانشگاه تربیت مدرس، میزبان این رویداد، سخن می گفت اضافه کرد: حدود هزار و ۵۰۰ مقاله طی ۴۰ روز در زمینه های مختلف ژنتیک ارائه می شود. سالهای گذشته که این کنگره حضوری بود در مدت کوتاه تری برگزار میشد اما امسال به سبب برگزاری مجازی رویداد، کارگاه های ارائه مقاله و بحث و گفت و گو طی ۴۰ روز برگزار می گردد.
ایران جزو ۱۰ کشور برتر در تنوع زیستی
همچنین در ادامه این کنگره محمود تولایی رئیس انجمن ژنتیک ایران نیز اظهار داشت: ذخایر ژنتیکی مهمترین ارکان ادامه حیات هستند و کشور ما به سبب اقلیم های متفاوت از تنوع زیستی بالایی برخوردار بوده و جزو ۱۰ کشور برتر در تنوع زیستی است.
وی افزود: در سالهای اولیه علم ژنتیک، بعد از پروژه ژنوم انسانی با هدف توالی ژنوم پروژه پروتئین انسانی و اِپی ژنوم انسانی ما را یک قدم به ساختار بدن نزدیک کرد.
رییس انجمن ژنتیک بر اهمیت تلاش علمی هماهنگ برای شناخت ژنوم بدن اصرار کرد.
تولایی اشاره کرد: انجمن ژنتیک با بیش از نیم قرن فعالیت در این عرصه اهتمام کرده با همت دانش پژوهان گام های مهمی بردارد و ما امروز در ژنتیک دارای درک بهتری هستیم و میتوانیم همکاری بیشتری با سایر کشورها داشته باشیم.
لازم به ذکر است، کنگره بین المللی ژنتیک به صورت مشترک و همزمان در کشور ایتالیا نیز با حضور رئیس انجمن سلولی-ملکولی ایتالیا والریا پولی در حال برگزاری است و این استاد دانشگاه تورینو نیز در کنگره ایران نیز به صورت آنلاین حضور داشت.
تجلیل از علی اصغر عالمی و اهدا جایزه ملی ژنتیک به وی از برنامه های کنگره بود.
اهدا این جایزه به عالمی دکترای تخصصی (PHD) در رشته آگرونامی به سبب تاثیر گذاری اجتماعی در حوزه دانش در امور خیرخواهانه و بشر دوستانه و وقف اموال که سبب شده تا چرخ علم و دانش به گردش درآورده شود عنوان شد.
بنیاد ژنتیک دامغان نیز در این کنگره افتاح شد که تمامی ساختمان توسط پرفسور عالمی وقف شده است.
این دانشمند با عنوان خیر برگزیده از طرف نهاد کتابخانه های کشور نیز معرفی شده است.


1399/06/06
23:30:14
5.0 / 5
1342
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است