زالی:

برخی محدودیت ها باید در پاییز ادامه یابد

برخی محدودیت ها باید در پاییز ادامه یابد

به گزارش دانشگاه فارسی فرمانده ستاد عملیات مقابله با كرونا در كلان شهر تهران پاییز سال جاری را سخت ترین پاییز معاصر پیش بینی نمود و اظهار داشت: برخی محدودیت ها در تهران باید در این فصل ادامه یابد.


نشست ستاد فرماندهی مدیریت بیماری کرونا در شهر تهران بانمایندگان رسانه های بین المللی روز سه شنبه با حضور دکتر علیرضا زالی، دکتر علی حائری مشاور رئیس دانشگاه و دکتر عبدالحسین شیروی مدیر اداره کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار ابن سینا دانشکده پزشکی علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار گردید.
به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، زالی در این جلسه تصریح کرد: امکان دارد حضور فیزیکی دانش آموزان در مدارس محدود شود، چونکه یکی از اساسی ترین شاخص های موثر در گسترش ویروس، آغاز فعالیتهای آموزشی و افزایش استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی است.
وی با بیان این که طبق مطالعات جهانی، پاییز نگران کننده ای را پیش رو خواهیم داشت، اضافه کرد: پاییز سال جاری سخت ترین پاییز معاصر خواهد بود و این مورد صرفاً مربوط به ایران نیست چون که همزمانی کرونا با بیماری های فصلی، تمایل مردم به حضور در فضاهای سرپوشیده، ایجاد علائم تنفسی و آلرژی در این فصل و ورود موج جدید آنفولانزا H۱N۱ بسیار نگران کننده است.
فرمانده ستاد عملیات مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران خاطرنشان کرد: ۲۷ درصد انتقال بیماری در وسایل حمل و نقل عمومی اتفاق می افتد.
زالی با بیان این که کانون اصلی شیوع بیماری، تجمعات و دورهمی ها است، اضافه کرد: در مورد مراسم عزاداری محرم هم پروتکل های بهداشتی از جانب ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ گردید و کارشناسان بهداشتی از هر سه دانشگاه استان تهران بر روش اجرای دستورالعمل ها نظارت خواهند داشت.
وی خاطرنشان کرد: تلاش نظام های علمی و مدیریتی دنیا برای به اشتراک گذاری تجربیات و دستاورهای کارآمد را ضروری دانست و اظهار داشت: برای ریشه کنی کرونا باید تمامی مرزها از بین برود و گفتمان جهانی با دردی مشترک و احساس همدردی به همگان منتقل شود.
فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در این جلسه ه ماهیت عالم گیری، پاندمی کرونا در عرصه مختلف جهانی اشاره نمود و تصریح کرد: کرونا صرفاً یک بیماری بیولوژیک نیست، این بیماری مولفه های اقتصادی، امنیتی، اجتماعی و سیاسی را هم دربرگرفته است.
زالی با تاکید بر این که کووید - ۱۹ دنیا را با بحران های اقتصادی مختلفی روبرو کرده، به افت شاخصهای PMI در حوزه های مختلف تولید در سرتاسر دنیا کرد و اظهار داشت: این شاخص در عرصه های مختلف هم در حال کوچک تر شدن است به شکلی که به نظر می رسد تا آخر این بیماری هم این روند ادامه داشته باشد.
وی با بیان این که ویروس کرونا و تبعات مختلفی که بوجود آورده تابحال با هیچ پدیده طبیعی قابل قیاس نبوده است، اظهار داشت: این بیماری و تبعات آن بسیار جدی است وبسیاری از پیش فرض ها را تغییر داده است.
وی تصریح کرد: احتمال از بین رفتن ویروس کرونا در طبیعت کماکان وجود ندارد و ریشه کنی این ویروس حداقل در بازه زمانی کوتاه غیر ممکن است.
فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران ضمن ابراز نگرانی از جهش هایی که امکان دارد در ساختار ویروس کرونا رخ دهد، توضیح داد: مطالعات بین المللی گواه این مطلب است که در ساختار ویروس تغییر شگرفی رخ نداده و تغییرات کوچکی صرفاً در میزان سرایت پذیری بوجود آمده است.
زالی تغییرات محیطی، رطوبت و گرما را در کرونا بی تأثیر دانست و بقای طولانی تر این ویروس را در محیط های اجتماعی و پرتردد و سطوح مختلف خاطرنشان کرد.
وی در بخش دیگری از این نشست به جمعیت استان تهران اشاره نمود و توضیح داد: طبق آخرین آمار جمعیت این استان قریب به ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است و این درحالی است که ظرفیت بالا و تراکم جمعیت تهران را از سایر استان ها متمایز می کند.
وی ادامه داد: به صورت مثال در منطقه بهارستان تهران که در جنوب شرقی تهران واقع شده تراکم جمعیتی بسیار زیادی را شاهد می باشیم که این مورد می تواند حوزه بهداشت و درمان را با چالش های جدی روبرو کند.
فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، گذار شهر نشینی شتاب زده و سکونت های غیر رسمی را یکی دیگر از چالش های مربوط به استان تهران ذکر و تصریح کرد: مجموعه ای از این فاکتورها کنترل کرونا را در کلان شهر تهران با مشکلات جدی روبرو کرده است.
زالی با بیان این که بالاترین آمار از حاشیه نشینی مربوط به استان تهران است تصریح کرد: حاشیه نشینی شرایط اقتصادی، بهداشتی و فرسودگی زیر ساخت ها را دستخوش تغییراتی می کند که در پاندمی کرونا بیشتر از پیش چهره خویش را به نمایش گذاشت.
جمعیت شناور در استان تهران یکی دیگر از مواردی بود که زالی به آن اشاره نمود و اضافه کرد: روزانه جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر، معادل جمعیت یک استان از استانهای مجاور نظیر البرز و ساوه وارد تهران و در انتها روز از شهر خارج می شوند، این جمعیت می تواند بار بیماری را به میزان قابل توجهی به سیستم بهداشت و درمان وارد کند.
فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در بخش دیگری، تردد روزانه ۴۰۰ هزار خودرو از استان البرز به تهران را پدیده پیچیده و مشخصه تهران دانست.
زالی با تاکید بر این که در بروز و شیوع اپیدمی ها نقاط کور می تواند بسیار خطر آفرین باشد، اظهار داشت: حدود ۴۰ درصد از اتباع سایر کشورها در تهران سکونت دارند و آمار نشان داده است که ۵۰ درصد از این اتباع به صورت غیرقانونی و فاقد گواهینامه در تهران سکونت دارند که در صورت مبتلا شدن به بیماری به علت شرایط خاص اقامت علاقه ای به رفتن به مراکز درمانی ندارند.
وی پدیده زباله گردی، کودکان کار، معتادان متجاهر را از دیگر مولفه های خطرآفرین انتشار کرونا در تهران ذکر کرد و تعامل و مشارکت بیشتر بخش های مختلف مدیریتی و استفاده از ظرفیت های دستگاههای مختلف را با هدف کنترل کووید-۱۹ خواهان شد.
فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در بخش دیگری از این نشست از در اختیار داشتن ۱۲ هزار تخت درمانی دانشگاهی در تهران اطلاع داد و تصریح کرد: مراقبت های درمانی در بیمارستانهای دانشگاهی در بالاترین سطح به بیماران عرضه می شود و حدود ۸۵ درصد بیماران مبتلا به کرونا در این بیمارستانها درمان می شوند.
زالی در ادامه به بعضی از پروژه های درحال اتمام و یا آماده بهره برداری افزایش تخت های بیمارستانی اشاره نمود و اظهار داشت: پروژه بیمارستان های شهدای تجریش، امام خمینی(ره)، فیروزآبادی، شهرقدس تا ابتدای پاییز وارد مدار ارائه خدمات درمانی و بهداشتی خواهد شد که اغلب تخت های درمانی این بیمارستان ها متعلق به دانشگاه های علوم پزشکی است.
وی با بیان این که در تهران تا به امروز برای درمان مبتلایان به کرونا با کمبود تخت های بیمارستانی مواجه نبوده ایم، اظهارداشت: باید با نگاه آینده نگارانه و افزایش ظرفیت های بیمارستانی زیر ساخت ها را برای فصول سرد سال مدیریت و تقویت نماییم.
فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران اضافه کرد: راهبرد اصلی مدیریت حوزه بهداشت و درمان کشور بالا بردن ظرفیت بخش های درمانی است.
زالی در ادامه این نشست با مهم توصیف کردن غربالگری، فعالیت ۹۰ مرکز جامع سلامت ۱۶ و ۲۴ ساعته را شرح داد.
وی لزوم پیروی از سیاست ها و راهبردهای سازمان بهداشت جهانی را خواهان شد و تصریح کرد: باید بیشتر از گذشته ضمن ارتباط و اتصال بیشتر با سازمان بهداشت جهانی از الگوها و سفارش های این سازمان بهره مند شویم.
زالی شکل گیری و شناسایی نقاط خطرآفرین و آلوده به کرونا را یکی دیگر از اقدامات ستاد مقابله با کرونا ذکر کرد و به روز رسانی این اطلاعات را ضروری دانست.
وی به ایجاد کمیته اپیدمیولوژیک در ستاد مقابله با کرونا اشاره و تصریح کرد: این ستاد با نگاهی آکادمیک عدد مولد پایه مبتلایان را به صورت مستمر مانیتور می کند هرچه تراز این عدد بالاتر از یک باشد نشان دهنده شیوع خطرآفرین بیماری است.
فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در ادامه شکل گیری و بازگشت امواج انسان دوستانه، فارغ از هر گونه سلائق سیاسی و اقتصادی و به صورت یکپارچه در دنیا را یکی دیگر از مواردی دانست که در سایه کرونا شکل گرفته است.
زالی اضافه کرد: امروز مشکل و درد همه دنیا مشترک شده و روزی به شعف خواهیم رسید که در عرصه جهانی این بیماری کنترل شود.
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، تلاش نظام های علمی و مدیریتی دنیا برای به اشتراک گذاری تجربیات و دستاورهای کارآمد را ضروری دانست و اظهار داشت: برای ریشه کنی کرونا باید تمامی مرزهای از بین برود و گفتمان جهانی با دردی مشترک و احساس همدردی به همگان منتقل شود.
وی تصریح کرد: اگر چنانچه هر کشوری به تجربه کارآمدی در زمینه درمان و یا مدیریت کرونا دست یافت، آنرا به اشتراک بگذارد از دشواری ها وچالش های مقابله با این بیماری کم می شود.
به قول فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران، فضای علمی جهانی، امروزه به فضایی منعطف تر و سخاوتمندانه تر از گذشته مبدل شده و در حوزه علمی رقابت های منطقی شکل گرفته که این مهم می تواند به توسعه این فعالیت ها کمک نماید.
زالی اظهار داشت: دانش بشری محدود است و برای ریشه کنی کرونا باید دستاوردها و تجربیات علمی به اشتراک گذاشته شود.
وی از اجرای ۳۶۴ پروژه کیلینیکال علمی در کشور اطلاع داد و اضافه کرد: نتایح این تحقیقات در آینده ای نزدیک منتشر خواهد شد.
افتتاح طرح یک خانه یک پایگاه سلامت یکی دیگر از مواردی بود که دکتر زالی به اجرای آن در ستاد مقابله با کرونا اشاره نمود.

ضرورت توجه به نشاط نیروهای خط مقدم درمان


فرمانده ستاد عملیات مقابله با کرونا در کلان شهر تهران در بخش دیگری از این نشست با بیان این که وسایل حفاظتی تیم درمان حداقل تا سه ماه آینده تأمین شده است، از فرسودگی تیم پزشکی و کادر درمان ابراز نگرانی کرد و رشادت های تیم خدوم سلامت را مورد تقدیر قرار داد.

زالی در ادامه از تلاشهای سخت کوشانه و ارزشمند مجموعه کادر بهداشتی و درمانی قدردانی کرد و اظهار داشت: مدافعان سلامت تابلوی زیبایی ار رشادت ها را به نمایش گذاشتند.

وی با یادآوری این که خستگی پرسنل در مراکز بهداشتی و درمانی یکی از مهم ترین دغدغه های نظام سلامت دنیا است، اضافه کرد: ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا با جذب ۱۰ هزار نیروی بهداشتی و درمانی موفقت کرده که در فاز اول ۳هزار نیرو وارد مدار عرضه خدمت می شوند.

وی افزود: پیشنهاد بازگرداندن نیروهای ۸۹ روزه و تمدید قرارداد پرسنل بازنشسته در پنج سال گذشته برای یک سال به ستاد ملی کرونا ارائه شده است.منبع:

1399/06/05
13:05:06
5.0 / 5
1460
تگهای خبر: آموزش , پاییز , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است