تصفیه آب با بهره گیری از ساختارهای كامپوزیتی در دانشگاه اراك انجام شد

تصفیه آب با بهره گیری از ساختارهای كامپوزیتی در دانشگاه اراك انجام شد

به گزارش دانشگاه فارسی یك محقق و دانشجوی دكتری رشته شیمی دانشگاه اراك اظهار داشت: شیوه نوین تصفیه آب با بهره گیری از ساختارهای كامپوزیتی از طرف گروه تحقیقاتی شیمی این دانشگاه با موفقیت انجام شد و پژوهشگران توانستند سنتز یك چارچوب فلز-آلی جدید به روشی ساده و تكرارپذیر برای كاربرد در حذف آلاینده های مختلف آب را انجام دهند.


«مهدیه راستگردانی» روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه کرد: این پژوهش از طرف گروه چهارنفره پژوهشی شیمی این دانشگاه شامل «جواد ذوالقرنین» و «سعید امانی» از اعضای هیات علمی گروه شیمی دانشگاه اراک و «سعیده درمنکی فراهانی» و «مهدیه راستگردانی» از دانشجویان دکترای رشته شیمی انجام شده است.
وی افزود: برخلاف بیشتر چارچوب های فلز-آلی که در مراحل سنتز شان از حلال های آلی استفاده می شود و نیاز به دما، فشار بالا بوده و تهیه آنها یک یا چند روز زمان نیاز دارد، در سنتز این ماده تنها حلال مورد استفاده در تمامی مراحل، آب بوده و مراحل سنتز بسادگی در دما و فشار محیط و زمان بسیار کوتاهی قابل انجام و روند سنتز تکرار پذیر است.
دانشجوی رشته شیمی دانشگاه اراک اشاره کرد: در ادامه کار برای کاربردهای جذب سطحی، از حاصل بیش از سی بار سنتز این ترکیب در ایام متفاوت به کار گرفته شد که نتایج آن مطلوب بود.
راستگردانی اظهار داشت: ظرفیت بالای جذب آلاینده مورد نظر از دیگر مزیت های این ترکیب است و این مهم سبب می شود ضمن مصرف مقدار کمتری از این ترکیب، مقدار قابل توجهی از آلاینده روی سطح آن قرار بگیرد که صرفه اقتصادی و مشکلات کمتر در ایجاد و بازیابی جاذب های آلوده به آلاینده زا سبب می شود.
وی گفت: در اولین گام تحقیقات، کاربرد این ترکیب جدید برای حذف رنگ سمی و سرطانزای قرمز کنگو از آب مورد بررسی قرار گرفت و شرایط حذف با کمک روش های طرح آزمایش آماری بهینه سازی شد.
دانشجوی دکتری رشته شیمی دانشگاه اراک اشاره کرد: جذب سطحی فرآیندی است که در آن آلاینده بعنوان جذب شونده بر روی سطح ماده جامدی بعنوان جاذب، متمرکز می شوند.
راستگردانی اضافه کرد: پروسه جذب سطحی به سبب مزایایی چون هزینه کمتر، کاربرد بالا، طراحی ساده، عملکرد آسان، تولید مواد ثانویه کم ضرر، سادگی اصلاح جاذب های حاوی جذب شونده، روشی کارآمدی به شمار رفته و از دیگر روش های حذف آلاینده ها برتری دارد.
وی افزود: انتخاب جاذبی موثر برای ماده مورد هدف بخش مهمی از روش جذب سطحی است و چارچوب های فلز-آلی بعنوان دسته جدیدی از مواد نانو متخلخل، همچون موادی هستند که برای جذب آلاینده ها به کار می روند.
دانشجوی دکتری رشته شیمی دانشگاه اراک با اشاره به نتایج مطلوب اجرای این روش اشاره کرد: در سال های اخیر بخش صنعتی در بین خیلی از زمینه های کاربرد ترکیبات نانو کامپوزیت توجه زیادی را به خود جلب کرده است.
راستگردانی اضافه کرد: تخلخل بالا و نبود حجم پنهان در این چارچوب های جدید آنها را برای کاربردهای خاص حجم همچون جذب سطحی، جداسازی، اهداف تصفیه و کاتالیزور بسیار مفید کرده است.
وی اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت های قابل توجهی که برای جداسازی گاز، تصفیه و ذخیره و جذب گازهایی مانند هیدروژن، کربن دی اکسید، متان و اکسیژن در کاربردهای انرژی و سایر کاربردهای صنعتی مختلف وجود دارد، خیلی از ترکیبات نانو کامپوزیت جدید کارآمد مرزهای آزمایشگاهی را شکسته و تکامل یافته و تابحال گزارشی از کاربرد صنعتی این دسته ترکیبات برای تصفیه آب از آلاینده ها یافت نشده است.
نتایج بخش ابتدایی این تحقیق در مجله Environmental Research از انتشارات Elsevier با ضریب تاثیر ۵.۷۱۵ (IF) و امتیاز Q۱ به چاپ رسیده و قسمت ثانویه آن در مجله معتبر Microchemical Journal که از مجله های معتبر شیمی تجزیه است با ضریت تا تیر (IF)۳.۵۹۴ به چاپ رسیده است.
دانشگاه اراک با ۱۱۵ رشته تحصیلی دارای ۳۰۰ عضو هیات علمی است.منبع:

1399/05/04
13:59:02
5.0 / 5
1756
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است