انتشار سالنامه مهاجرتی ایران مرجع علمی تحلیل و سیاست گذاری

انتشار سالنامه مهاجرتی ایران مرجع علمی تحلیل و سیاست گذاری

به گزارش دانشگاه فارسی سالنامه مهاجرتی ایرانیان، با عرضه آماری چون جمعیت ایرانی ها خارج از كشور، جابه جایی های دانشجویی، مهاجرت های كاری و پناه جویی، به همت رصدخانه مهاجرت ایران، منتشر گردید.مهاجرت در سال های اخیر تبدیل به یکی از ابر روند های جهانی شده و بر مبنای آمار سازمان بین المللی مهاجرت/ IOM، نزدیک به ۳۵ درصد کل مهاجران دنیا را مهاجران با مهارت بالا و دارای تحصیلات دانشگاهی می سازند. بر مبنای آمارهای جهانی تعداد مهاجران در سطح جهانی ۷۵ میلیون نفر در سال ۱۹۶۰ بود که در سال ۲۰۱۸ به ۲۵۰ میلیون نفر رسیده است، چهار کشور انگلیسی زبان آمریکا، کانادا، انگلیس و استرالیا مقاصد اولیه و اصلی مهاجران هستند؛ هر چند این روند در سال های اخیر به علت سیاست های رئیس جمهوری آمریکا در تغییر قوانین اعطای ویزا و نتایج برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) تغییر کرده است.

نخستین سالنامه مهاجرتی ایران، با همین رویکرد در معاونت علمی و فناوری نهاد ریاست جمهوری، به همت رصدخانه مهاجرت ایران تهیه و توسط انتشارات دانش بنیان فناور چاپ و انتشار یافته است.

پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با بیان خبر انتشار اولین سالنامه مهاجرتی ایران اظهار داشت: در این سالنامه آخرین آمار و اطلاعات موجود در حوزه های مهاجرتی در اختیار مخاطبان قرار می گیرد. این اقدام را باید گامی پرارزش برای قرار گرفتن ایران میان کشورهایی دانست که به شکلی نظام مند به تدوین و انتشار داده های مهاجرت اقدام نموده اند.

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اضافه کرد: اطلاعات این سالنامه حوزه های گوناگون مهاجرتی را شامل می شود که در فصل های مختلف با عرضه اطلاعات دقیق به آن پرداخته شده است. آماری چون جمعیت ایرانی ها خارج از کشور، جابه جایی های دانشجویی و مهاجرت های کاری. اطلاعات مهاجرت های اجباری- پناه جویی مبتنی بر منابع داخلی و گزارش های مرجع بین المللی است که می تواند برای مسؤلان اجرایی و محققان این حوزه مفید باشد.

رئیس انتشارات دانش بنیان فناور افزود: این سالنامه که به همت رصدخانه مهاجرت ایران زیرمجموعه پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف تدوین شده، اطلاعات جامعی درباره جمعیت مهاجران ایرانی در نقاط مختلف جهان به همراه سهم جمعیت مهاجران ایرانی از سبد جمعیت مهاجران جهان بر مبنای شاخصهای مختلف عرضه می کند.

به گفته کرمی، در این سالنامه مخاطبان با آخرین وضعیت و روند جابه جایی بین المللی دانشجویان ایرانی در طول چند دهه مختلف با اتکا بر آخرین منابع موجود قابل استناد آشنا می شوند و وضعیت فراز و فرود رتبه دانشجوفرستی ایران در جهان، جمعیت دانشجویان بین المللی مشغول به تحصیل در ایران، نرخ بازگشت متخصصان و فارغ التحصیلان ایرانی به داخل کشور، شاخص خالص چرخش نخبگان ایرانی از سرفصل های مهم این سالنامه است.

کرمی با اشاره به اینکه مطالعه این سالنامه اطلاعات مفید دیگری را در اختیار مخاطب قرار می دهد، اضافه کرد: در این حوزه می توان به آخرین وضعیت تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در دانشگاه های کشور آمریکا بعنوان مهمترین مقصد تحصیلی دانشجویان بین المللی در جهان و ایران، روند صدور انواع ویزاهای تحصیلی همراه با تعداد و جایگاه جمعیت دانشجویان ایرانی در دانشگاه برتر آمریکا و جهان در مقایسه با دیگر کشورهای دانشجو فرست به این کشور اشاره نمود.

برای اولین بار اطلاعات بسیار جامعی از وضعیت ایران در مهاجرت های الزامی و پناه جویی ( ورودی و خروجی) در این سالنامه آمده است که می تواند برای دستگاه های اجرایی و افراد محقق و دانشگاهی جذاب و قابل استفاده باشد.

کرمی انتشار سالنامه آماری مهاجرت ایران از بعد بین المللی را گامی مهم و پرارزش دانست و اظهار داشت: برداشتن این گام، جایگاه کشور ایران در بین کشورهای در حال توسعه که برای سیاستگذاری و مدیریت هدفمند مهاجرت های بین المللی در تلاش هستند را برجسته تر می کند. همینطور چنین اقداماتی می تواند در جهت میثاق نامه جهانی مهاجرت های امن و نظام مند زمینه توجه جدی تر سازمان ها و نهادهای بین المللی، همچون سازمان بین المللی مهاجرت را به منظور عرضه حمایت های مالی و معنوی بیشتر به ایران فراهم آورد.

سالنامه آماری مهاجرت ایران با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همکاری مرکز تعاملات بین المللی علم و فناوری با همکاری گروه کثیری از محققان، دست اندرکاران و فعالان حوزه مهاجرت های بین المللی در کشور توسط رصد خانه مهاجرت ایران تهیه شده است. مقرر است این سالنامه به صورت منظم و سالیانه به روز رسانی شود و از این منظر بعنوان مرجع علمی معتبر برای تحلیل و سیاست گذاری در حوزه مهاجرت خواهد بود. این سالنامه اوایل هفته آینده با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری رونمایی می شود.منبع:

1399/05/03
20:46:58
5.0 / 5
1711
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است