گزارش دانشگاه فارسی؛

بی نظمی دانشگاه آزاد گریبانگیر دانشجویان در امتحان مجازی

بی نظمی دانشگاه آزاد گریبانگیر دانشجویان در امتحان مجازی

دانشگاه فارسی: در حالی برخی دانشجویان آزاد در امتحانات مجازی با مشكل رو به رو شده اند كه مسئولان دانشگاه با تناقض گویی هایشان به این بلاتكلیفی دامن می زنند كه این نشان از یك بی قاعدگی و بی برنامگی دارد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، امتحانات اختتام ترم در دانشگاه آزاد از اواخر خردادماه شروع شد و دانشجویان از همان ابتدا با چالشهایی مثل زمان کوتاه امتحان، سختی سوالات و عدم امکان بارگذاری پاسخنامه ها در امتحانات تشریحی مواجه گشتند. در این میان برخی دانشجویان مشکلات خودرا با نمایندگان رسانه ها در بین گذاشتند، در مقابل اما مسئولان دانشگاه آزاد که از ابتدا داعیه دار عملکرد خوب خود در آموزش مجازی بودند، حتی در بازه زمانی برگزاری امتحانات نیز اعلام می کنند مشکل خاصی وجود نداشته است، ولی گفته های دانشجویان، خلاف این ادعا را ثابت می کند.
دانشجویان در ترم اخیر علی رغم مشکلات زیرساختی آموزش مجازی، شهریه را بطور کامل پرداخت کردند و برخلاف درخواست های مکرر، دانشگاه تخفیفی برای آنها قائل نشد. دانشجویان اعتقاد دارند که وقتی آموزش مجازی با سطح کیفی نامناسب ارائه شد و حتی اینترنت هم رایگان نشد، باید شهریه آموزش حضوری؛ آن هم بطور کامل از آنها گرفته شود؟
اکنون اما «امتحانات مجازی» برای دانشجویان دردسرساز شده و آنها از مدیریت حاکم بر دانشگاه آزاد گله می کنند. برخی دانشجویان می گویند در امتحانات با مشکل رو به رو شده و واحدها همکاری لازم را با آنها نداشته و پاسخ شفافی به آنها نمی دهند. ماجرا از این مقرر است که برخی از دانشجویان واحدهای مختلف دانشگاه آزاد نتوانستد، برخی امتحانات خودرا با موفقیت پشت سر بگذارند و بعنوان مثال هنگام بارگذاری پاسخنامه سوالات در سامانه، به سبب قطع و وصل شدن اینترنت و یا مشکل فنی سامانه یک دفعه از سیستم خارج شده و حالا در بلاتکلیفی به سر می برند. در این میان برخی دانشجویان پاسخنامه را به استاد خود و برخی دیگر به دانشکده ها ایمیل فرستاده اند. اما هستند تعداد زیادی از دانشجویان که نتوانسته اند از این پل ارتباطی استفاده کنند.
برخی دانشجویان واحد علوم و تحقیقات از عدم پاسخگویی درست مسئولان در این زمینه گله مند هستند و می گویند: دانشگاه ابتدا اعلام نمود می توانید پاسخنامه را به دانشکده ها ایمیل کنید، اما چند روز بعد، از تصمیم خود منصرف شد. وقتی هم از دانشگاه می پرسیم تکلیف نمرات امتحانات ناتمام چیست، نه فقط در امتداد حل این مشکل تلاشی نمی کنند، بلکه پاسخ روشنی نیز درباب مشکل ایجاد شده، نمی دهند!
خبرنگار مهر حدود یک هفته گذشته این مساله را از سرپرست دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات جویا شد و او وعده داد که مشکل دانشجویان حل می شود. وی در این گفتگو اصرار کرد دانشجویان نگران نباشند و مشکل آنها را حل خواهیم کرد(لینک مصاحبه). سرپرست واحد علوم و تحقیقات این را هم گفته بود که «قرار است برای دانشجویانی که هنگام امتحان، موفق به بارگذاری پاسخنامه ها نشده اند، شیوه جایگزین تعریف و به زودی به دانشجویان اعلام گردد.»
این وعده و وعیدها در حالی عنوان شد که در تماس روز گذشته، این مقام مسئول به صورتی اظهارات خودرا در مصاحبه چند روز گذشته، رد کرد. سرپرست واحد علوم و تحقیقات با تغییر موضع خود، این دفعه گفت «باید منتظر بخشنامه سازمان مرکزی بود و فعلا برای کسانی که نتوانسته اند پاسخنامه خودرا ایمیل کنند، غیبت لحاظ خواهد شد.»
در ادامه پیگیری ها، روز گذشته بلاتکلیفی دانشجویان در امتحانات از دست رفته را از رئیس دانشگاه آزاد جویا شدیم؛ طهرانچی ادعا می کند «۹۰ درصد دانشجویان امتحاناتشان را با موفقیت پشت سر گذاشته و تنها ۱۰ درصد با مشکل رو به رو شده اند که درحال بررسی مشکل آنها هستیم.» طهرانچی در ادامه این توضیح را هم داد که «آنجا که دانشجو مقصر نبوده باشد، موضوع در شوراهای کمیسیون موارد خاص بررسی خواهد شد.»
رئیس دانشگاه آزاد در ادامه صحبت های خود با یک «آدرس اشتباه» به این مساله اشاره نمود که دانشجویان می توانند تا سقف ۳ درس بدون پرداخت شهریه، مجدد امتحان دهند؛ این در حالیست که امتحان مجدد بر طبق دستورالعمل قبلی دانشگاه آزاد برای دانشجویانی است که در کارشناسی نمره کمتر از ۱۲ و در مقطع ارشد و دکتری نمره زیر ۱۴ را کسب کنند! بنابرین این تسهیلات هیچ ارتباطی به دانشجویانی که اصلا نتوانسته اند امتحان را با موفقیت بگذرانند ندارد!
قابل ذکر است که این مشکل نه فقط در دانشگاه آزاد، بلکه در سایر دانشگاه ها نیز برای دانشجویان رخ داده اما بگفته مسئولان دانشگاه ها، به سبب شرایط کنونی، نهایت مساعدت و همکاری با دانشجویان صورت می گیرد. اما از شواهد امر پیداست که دانشگاه آزاد برنامه مشخصی برای این دسته از دانشجویان در دستور کار خود ندارد؛ این در حالیست که با نزدیک شدن به انتها زمان امتحانات، دانشجویان منتظر پاسخی منطقی از طرف مسولان این دانشگاه هستند.
همچنین از طرف دیگر در حالی بگفته طهرانچی فقط ۱۰ درصد دانشجویان در امتحانات مشکل داشته اند که همین ۱۰ درصد در جمعیت ۱ میلیون و اندی دانشجوی آزاد عدد قابل توجهی است. حال اینکه مشکل چند نفر از این ۱۰ درصد در کمیسیون موارد خاص بررسی و حل می شود، قابل پرسش است؛ آیا دانشجویی که شهریه این ترم را با وجود زیرساخت نامناسب آموزش مجازی بطور کامل پرداخت کرده، باید جور بی برنامه گی مسئولان این دانشگاه را بکشد و باردیگر در ترم آینده بابت درسی که این ترم گذرانده شهریه پرداخت کند؟


منبع:

1399/04/23
11:58:33
5.0 / 5
1950
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است