رئیس صندوق رفاه:

طرح آمایش خوابگاه های دانشجویی تدوین شد

طرح آمایش خوابگاه های دانشجویی تدوین شد

دانشگاه فارسی: رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم از تدوین طرح آمایش خوابگاه های دانشجویی با رویكرد عدالت محوری از طرف صندوق رفاه دانشجویان آگاهی داد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از وزارت علوم، نشست مجازی خیرین آموزش عالی کشور با محوریت طرح ارتقای خوابگاه های دانشگاهی با مشارکت صندوق رفاه دانشجویان و بنیادهای خیریه دانشگاه ها و در محل ستاد خیرین وزارت علوم انجام شد.
ناصر مطیعی درباب وضع موجود سراهای دانشجویی در کشور اظهار داشت: هم اکنون ۲ میلیون متر مربع فضای فیزیکی دانشجویی در کشور است که بر طبق بررسی های انجام شده، حدود ۶۰ درصد آنها عمری بیش از ۲۰ سال دارند و ۸۱۲ هزار متر مربع از سراهای دانشجویی، مربوط به سطح ۴ و ۵ است.
وی در ارتباط با اهمیت سراهای دانشجویی اضافه کرد: دانشجویی که مکان راحت و امنی برای گذران دوران دانشجویی نداشته باشد و در مکانی زندگی کند که در آن احساس کرامت و عزت نفس نمی کند، انگیزه و اعتماد بنفس لازم برای دفاع از یک ملت را نخواهد داشت پس هرچقدر برای ارتقای سطح رفاه دانشجویان هزینه شود، استقلال و ضریب توسعه کشور بیش از پیش رشد می کند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان مطرح کرد: در حوزه سراهای دانشجویی با یک برآورد تقریبی بر طبق هر مترمربع ۸۰۰ هزار تومان، چیزی حدود هزار میلیارد تومان برای تعمیر و نوسازی، منابع مالی نیاز است.
مطیعی گفت: در سال قبل به همت دانشگاه ها و مجوز هیأت امنا به صندوق رفاه دانشجویان، مجموعاً حدود ۷۴ میلیارد تومان در چارچوب طرح های ارتقا به سراهای دانشجویی کمک شد. البته دانشگاه ها نیز از محل درآمدهای اختصاصی خود، اعتبارات دیگری را به سراهای دانشجویی اختصاص دادند.
وی با اعلان اینکه اگر نرخ استهلاک از نرخ بازسازی پیشی بگیرد، سبب نارضایتی هرچه بیشتر دانشجویان خواهد شد، اظهار داشت: دستگاه های مختلف در کنار مردم و خیرین باید با اهتمام بیشتری به سراهای دانشجویی توجه نمایند. تجربه نشان داده هرکجا مردم و بخش خصوصی به میدان آمدند، کارهای بزرگی که در نگاه اول قابل انجام نبوده، به انجام رسیده است.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان در بخش دیگری سخنان خود با تاکید بر ضرورت توجه و بهبود شرایط خوابگاه ها بیان کرد: هم اکنون مفهوم خوابگاه نیازمند بازبینی است برای اینکه حالا برداشتی که از این مفهوم می شود، فقط استراحت شبانه است در صورتیکه خوابگاه تنها، محل استراحت شبانه نیست بلکه محلی برای زیست جسمی و فکری دانشجویان است که در خیلی از بخش های شخصیتی و اجتماعی تأثیرگذار خواهد بود.
مطیعی از تدوین طرح آمایش خوابگاه های دانشجویی با رویکرد عدالت محوری از طرف صندوق رفاه دانشجویان خبرداد، اظهار داشت: در طرح ۳ جانبه ای مقرر شد روند سراهای دانشجویی را بهبود ببخشیم و صندوق ۴۰ درصد از هزینه ها را تقبل کند.
وی اضافه کرد: در طرح های قبلی که خیرین در آنها مشارکت داشتند، سهم پرداخت هزینه ها ۵۰ - ۵۰ بود و بعضاً خیرین هزینه مربوط به خودرا پرداخت می کردند اما دانشگاه ها به سبب مشکلات مالی بموقع نمی توانستند هزینه های مربوطه را پرداخت کنند. بنا بر این تعهدات بین دانشگاه و خیر با چالش جدی روبرو می شد اما در طرح فعلی سهم ۴۰ درصدی صندوق بصورت قطعی پرداخت می شود و بازسازی سراها نیز ظرف ۳ یا ۴ ماه به پایان می رسد. علاوه بر آن، در این طرح درصد مشارکت خیرین از ۵۰ به ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده تا خیرین بتوانند در پروژه های بیشتری حضور داشته باشند.
رئیس صندوق رفاه دانشجویان مطرح کرد: در تفاهم نامه اخیر سعی شده تا حدود و ثغور طرفین برای اجرای طرح مشخص و نحوه انجام این تعدات شفاف سازی شود تا در ادامه کار هیچگونه اختلافی درباب نحوه انجام تعهدات به وجود نیاید.
وی با اعلان اینکه در این طرح اولویت با دانشگاه هایی است که خود خیر معرفی می کنند، افزود: این فرصت یک فرصت بسیار مهمی است که در اختیار دانشگاه ها، خیرین و صندوق قرار گرفته تا رنج محرومیت را از دانشجویانی که ظرفیت اعتلای علمی دارند، بزدایند. از دانشگاه ها تقاضا داریم چنانچه از بودجه خود مطمئن نیستند، برای مشارکت در این راه ورود نکنند.


منبع:

1399/03/02
11:26:25
5.0 / 5
2342
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است