با مقاله ای درباره سیاهچاله؛

۲ فیزیكدان ایرانی برنده جایزه جهانی كیهان شناسی شدند

۲ فیزیكدان ایرانی برنده جایزه جهانی كیهان شناسی شدند

دانشگاه فارسی: دانش آموخته گان دانشگاه شریف با مقاله ˮپژواكی از مغاك؛ سیاهچاله فوق چرخان باقی مانده از دوتایی ستاره نوترونی رویداد GW170817ˮ موفق به كسب جایزه بوكالتر 2019 شدند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، جایزه بوكالتر هر سال به ایده های جدید و پیشرو در زمینه كیهان شناسی و گرانش نظری و رصدی داده می شود، ایده هایی كه موفق به بازگشایی دریچه ی جدیدی برای فهم ما از انبساط تند شونده كیهان شود.
جاهد عابدی دانش آموخته ی دكترای دانشكده فیزیك دانشگاه صنعتی شریف و نیایش افشردی كیهان شناس و اخترفیزیكدان شهیر، دانش آموخته دوره كارشناسی دانشكده فیزیك دانشگاه شریف و دكتری دانشگاه پرینستون با مقاله خبرساز و مهم شان "پژواكی از مغاك؛سیاهچاله فوق چرخان باقی مانده از دوتایی ستاره نوترونی رویداد GW۱۷۰۸۱۷" این جایزه را دریافت نمودند.
هیات داوران جایزه معتبر بوكالتر پژوهش جاهد و نیایش كه در مجله Journal of Cosmology and Astroparticle Physics به چاپ رسیده است را پژوهشی جسورانه و قدمی نوآورانه در درك پدیده گرانش كوانتومی نامیده اند. ایده ای كه امواج گرانشی ساطع از دو ستاره نوترونی چرخان میتواند اطلاعات جدیدی از درون سیاهچاله و گرانش كوانتومی به دست دهد.
لازم به ذكر است؛ جاهد عابدی دانش آموخته دوره دكتری دانشگاه صنعتی شریف و محقق پاره وقت پژوهشگاه دانش های بنیادی بوده است كه دوره پسادكتری خودرا در موسسه امواج گرانشی (آلبرت اینشتین) ماكس پلانك و موسسه لایبنیتز در هانوفر آلمان می گذراند.
همچنین نیایش افشردی كیهان شناس و اخترفیزیكدان شهیر، دانش آموخته دوره كارشناسی دانشكده فیزیك دانشگاه شریف و دكتری دانشگاه پرینستون است؛ وی الان استاد دانشكده فیزیك و نجوم دانشگاه واترلو و موسسه فیزیك نظری پریمیتر كانادا است.
گفتنی است؛ قبل از این نیز این دو اختر فیزیكدان ایرانی با مقاله " پژواك هایی از مغاك: سیاه چاله ای با چرخش زیاد برای پسماند ادغام ستاره نوترونی" در سال ۲۰۱۸ موفق به كسب این جایزه شدند

1398/10/19
23:37:41
5.0 / 5
4075
تگهای خبر: برند , دانشگاه , دكتری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است