نخستین نقشه جهانی از قمر تایتان زحل منتشر گردید

نخستین نقشه جهانی از قمر تایتان زحل منتشر گردید

دانشگاه فارسی: ستاره شناسان نخستین نقشه جهانی و كامل از قمر تایتان سیاره زحل را منتشر نمودند. تنوع چشم اندازهای قابل مشاهده بوسیله این نقشه مشابه با نقشه های كره زمین است.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از انگجت، دانشمندان ناسا پس از بررسی ها و تلاش های فراوان موفق به تهیه نقشه جامع قمر تایتان زحل شده اند كه بزرگترین قمر سیاره مذكور شمرده می شود.
برای تهیه نقشه مورد اشاره از اطلاعات جمع آوری شده توسط فضاپیمای كاسینی استفاده شده است. كاسینی با بیشتر از صد بار پرواز به دور تایتان و برآورد شرایط این قمر زحل در نهایت توانست تصاویری را از سطح آن تهیه نماید كه با كنار هم قرار دادن آنها یك نقشه كامل از تایتان به دست آمده است.
نقشه مذكور نشان میدهد كه بیشتر از دو سوم سطح تایتان را دشت های مسطح تشكیل می دهد.
اما ۱۷ درصد از آنرا هم تپه ها پوشانده اند. حدود۱۴ درصد از تایتان نیز كوهستانی است و ۱.۵ درصد باقیمانده سطوح پرپیچ و خمی هستند كه به سبب فرسایش و بارش باران وضعیت خاصی پیدا كرده اند.
همچنین تنها ۱.۵ درصد از سطح تایتان را دریاچه ها پوشانده اند كه البته ماده اصلی تشكیل دهنده این دریاچه ها متان و نه آب است. پژوهشگران عمر دریاچه های مذكور را اندك می دانند. ستاره شناسان قصد دارند با استفاده از این نقشه ها تغییرات فصلی تایتان و خاصیت های جغرافیایی و آب و هوایی آنرا بطور دقیق بررسی نمایند.


منبع:

1398/09/04
23:43:32
5.0 / 5
3750
تگهای خبر: پژوهشگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است