دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی:

بهره برداری علمی از شقایق ایرانی شتاب می گیرد

بهره برداری علمی از شقایق ایرانی شتاب می گیرد

به گزارش دانشگاه فارسی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی معاونت علمی با تاكید بر بهره مندی از شقایق ایرانی اظهار داشت: شركتهای دانش بنیان می توانند در این مورد سهیم باشند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد حسن عصاره در یكصد و ششمین جلسه ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب ایرانی اظهار داشت: در بررسی ظرفیت های گیاهان دارویی، جنبه های مختلف اقتصادی و اجتماعی، زنجیره ارزش، ارزش صادراتی، نقش آن در ارتقاء سلامت جامعه، ایجاد اشتغال و كمك به توسعه پایدار كشور باید مورد توجه برنامه ریزان و مجریان زیربط قرار گیرد.
وی اضافه كرد: یكی از گیاهان دارویی پرارزش كه بومی ایران بوده و از مشتقات آن در صنعت تولید داورهای گیاهی استفاده می شود، شقایق ایرانی است. این گیاه به تنهایی ظرفیت یك داروخانه را دارد و از مواد موثره آن ده ها نوع دارو و فرآورده های دارویی با رویكرد صادراتی به دست می آید.
عصاره در ادامه اظهار داشت: البته با عنایت به رویش این گیاه در عرصه های منابع طبیعی كشور باید بهره برداری از آن با هماهنگی لازم با دستگاه های اجرایی متولی در این زمینه صورت گیرد.
وی اضافه كرد: ایجاد زیر ساخت های لازم و پشتیبانی از حضور و فعالیت شركت های دانش بنیان در این حوزه، یكی از پیش نیازهای ضروری می باشد. همینطور هر گونه برداشت از مراتع، فرآوری و استحصال مواد موثره گیاهان دارویی همچون شقایق ایرانی باید با تاكید بر جنبه های علمی آن و بر مبنای استفاده از نتایج تحقیقات انجام گرفته، صورت گیرد.

1398/08/19
21:22:31
5.0 / 5
3987
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است