كاهش گازهای گلخانه ای با تغییر خوراك دام ها

كاهش گازهای گلخانه ای با تغییر خوراك دام ها

به گزارش دانشگاه فارسی سوزاندن ضایعات كشاورزی و دفع متان از بدن گاوها دو عامل مهم تولید گازهای گلخانه ای است، اما مصرف این ضایعات برای تغذیه گاوها می تواند هر دو مشكل را كم كند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از نیواطلس، محققان اسپانیایی برای تغذیه گاوها به تركیب ضایعات كشاورزی با یكدیگر روی آورده اند و بدین منظور از رشته های برنج كه بعد از برداشت محصول در مزارع باقی می ماند و هم برگ های درختان پرتغال و لیمو بهره برده اند. این مجموعه جایگزین یونجه ای شده است كه معمولا منبع تغذیه اصلی گاوها به حساب می آید.
با این تحول هم از سوزانده شدن ضایعات كشاورزی و آلودگی محیط زیست جلوگیری شده و هم منبع تغذیه ای جدیدی برای گاوها فراهم شده كه باعث دفع گاز متان از بدن آنها نمی گردد. این منبع تغذیه جدید نه تنها برای گاوها بلكه برای دام های دیگری همچون بزها، شترها، گاومیش ها، لاماها و غیره هم جذاب است.
در بررسی های آزمایشی مشخص شده كه مصرف این منبع غذایی جدید سبب كاهش ۸ تا ۲۲ درصدی دفع متان از بدن گاوها می شود و اثر منفی بر تولید شیر توسط گاوها هم ندارد. این اقدام می تواند یك منبع درآمدی جدید برای برنج كاران و باغداران فراهم آورد و هزینه زیادی را هم به دامدارها تحمیل نمی نماید.

1398/08/11
21:04:57
5.0 / 5
3997
تگهای خبر: تولید , محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است