یافته جدید درباره بیماریهای عصبی؛

چگونه استرس مزمن منجر به لطمه مغزی می شود

چگونه استرس مزمن منجر به لطمه مغزی می شود

دانشگاه فارسی: استرس مزمن منجر به مرگ اتوفاژیك سلول های بنیادی عصبی هیپوكامپ بالغ (NSCs) می شود. انتظار می رود این یافته راهگشای استراتژی های درمانی جدید برای مقابله با بیماری های عصبی مربوط به استرس باشد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، استرس مزمن ارتباط تنگاتنگی با خیلی از بیماری های ذهنی و روانی مانند افسردگی و اسكیزوفرنی دارد كه به یكی از اشكالات اجتماعی خطرناك تبدیل گشته اند. این استرس می تواند خطر بیماری های مخرب عصبی مانند آلزایمر را نیز افزایش دهد اما دلیل این امر تابحال مشخص نشده است.
مطالعات جانوری گذشته نشان داده اند كه در موش های تحت استرس، نورون های جدید كمتری تولید می شود و این در شرایطی است كه در سلول های بنیادی عصبی آنها آپوپتوز مشاهده نشود و بنا بر این نمی توان نتیجه گرفت كه آپوپتوز یا مرگ سلولی دلیل كاهش نورون های جدید طی استرس باشد.
در مطالعه ای جدید، محققین برای نخستین بار نشان داده اند كه استرس مزمن منجر به مرگ اتوفاژی سلول های بنیادی عصبی در هیپوكامپ بالغ می شود. اتوفاژی كه به یونانی به معنایی خودخواری است، فرایندی سلولی برای محافظت از سلول ها در مقابل شرایط ناخواسته بوسیله هضم و بازیافت مواد داخل سلولی است و بدین ترتیب سلول های می توانند تركیبات سمی و پیر موجود در درون سلول را حذف نمایند و مواد غذایی و متابولیت ها را بدست آورند. این پروسه مفید، در شرایط خاص می تواند به پروسه خود تخریب كننده تبدیل گردد و منجر به مرگ سلولی اتوفاژی شود. در این مطالعه محققین با استفاده از سلول های بنیادی عصبی مشتق از جوندگان و موش های اصلاح ژنتیك شده كشف كردند كه مرگ سلول های بنیادی عصبی هیپوكامپی زمانی كه Atg۷(یكی از ژن های اتوفاژی اصلی) حذف شد، بدون ایجاد علائم استرس، مانع از مرگ سلول های بنیادی عصبی شد و عملكردهای مغزی طبیعی را حفظ كرد.
این مطالعه برای نخستین بار نشان داده است كه نقصها شناختی و اختلالات روانی ناشی از استرس بوسیله مرگ اتوفاژی سلول های بنیادی عصبی هیپوكامپی ایجاد می شود.


منبع:

1398/05/30
22:10:10
5.0 / 5
3854
تگهای خبر: تولید , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است