وزیر علوم خبر داد:

آمادگی وزارت علوم برای بسط ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی

آمادگی وزارت علوم برای بسط ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی

دانشگاه فارسی: وزیر علوم در دیدار با سفیر جمهوری عراق در تهران از از آمادگی وزارت علوم جهت افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی و گسترش همكاریهای علمی بین المللی آگاهی داد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از وزارت علوم، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با سعد جواد قندیل، سفیر جمهوری عراق در تهران، رشد علم و فناوری در ایران را نشان دهنده اعتبار بالای فعالیت های آنان در مجامع علمی دانست و اشاره كرد: رفت وآمدهای علمی شناخت بین دانشگاه ها و مراكز علمی را بیشتر می كند و موتور حركت فعالیت های تحقیقاتی مشترك خواهد شد.
وی، با اشاره به ارتباطات نزدیك بین ایران و عراق، اظهار داشت: امروزه ما در تمام زمینه ها این نزدیكی را احساس كرده و مسائل عراق را مسئله خودمان می دانیم و نسبت به برقراری ارتباط در تمام حوزه ها ازجمله حوزه علوم و فناوری آمادگی داریم.
وزیر علوم بابیان اینكه هم اكنون دانشگاه های ایرانی ازنظر علمی جایگاه مطلوبی در دنیا دارند و به لحاظ تولید علم نیز پیشرفت های خوبی حاصل شده است، اضافه كرد: رشد علم در ایران، نشان دهنده به روز بودن اطلاعات اساتید و اعتبار بالای فعالیت های آنان در مجامع علمی است و ازنظر تربیت نیروی انسانی تحصیل كرده نیز، فارغ التحصیلان دانشگاهی در دنیا، به لحاظ سواد علمی از جایگاه قابل توجهی برخوردار می باشند.
غلامی همین طور به لزوم های موجود در جامعه ایران و ایجاد محدودیت از طرف كشورهای استكباری اشاره نمود و اظهار داشت: در شرایط فعلی، دانشگاه های ما بیشتر به سمت تبدیل دانش به فناوری و استفاده از یافته های علمی برای حل مشكلات و پیشرفت كشور حركت كرده اند و تجربه های خوبی درزمینهٔ ایجاد مراكز رشد و فناوری، واحدهای علمی و شكل گیری شركت های دانش بنیان و استارتاپ های مؤثر در زمینه های انتقال تكنولوژی كسب شده است.
وی همین طور از آمادگی وزارت علوم جهت افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان خارجی و گسترش همكاریهای علمی بین المللی آگاهی داد و گفت: موجب خرسندی است كه هم اكنون میزبان تعداد قابل توجهی از دانشجویان عراقی در كشور ایران هستیم. امیدواریم بتوانیم آموزش های لازم را به آنها ارائه دهیم.
غلامی مبادله استاد بین دانشگاه های بین دو كشور را گامی مؤثر در تبادل و گسترش علم و تكنولوژی دانست و اشاره كرد: رفت وآمدهای علمی شناخت بین دانشگاه ها و مراكز علمی را بیشتر می كند و موتور حركت فعالیت های تحقیقاتی مشترك خواهد شد.
وزیر علوم با اشاره به همكاری علمی بین المللی در سطوح مختلف، اشاره كرد: همكاریهای علمی بین المللی در بخش های دیگر نیز می تواند با برنامه ریزی صورت گیرد. بطوریكه می توان پارك های علم و فناوری را هم در كنار دانشگاه ها و سایر مراكز علمی، معرفی نمود و از ظرفیت های علمی دو كشور برای رفع نیاز آن و كشورهای منطقه بهره گیریم.
غلامی تاكید كرد: دانشگاه های ایران برای تصمیم گیری درباب همكاری با بخش های مختلف خودشان مستقلاً تصمیم می گیرند اما برای ارائه همكاریهای مشترك و قوی، هماهنگی های لازم باید در وزارت علوم ایران و عراق صورت گیرد تا برنامه ها از جانب دولت ها حمایت شوند.
وی همین طور به توزیع بورسیه ها اشاره نمود و اظهار داشت: امیدواریم تا در این زمینه به دانشجویان عراقی توجه بیشتری نماییم و دانشجویان تحصیلات تكمیلی را نیز در بورسیه ها بگنجانیم.
وزیر علوم درانتها بر ضرورت برنامه ریزی همكاری ها در جهت رابطه بیشتر و شناخت دانشگاه های دو كشور و رفت وآمد اساتید و دانشجویان تاكید كرد و گفت: امیدواریم با علایق موجود در آینده نزدیك شاهد همكاریهای تحقیقاتی بین پژوهشگران دو كشور و حل مسائل منطقه و ارتقای علمی كشورهای اسلامی باشیم.


منبع:

1398/05/20
13:51:32
5.0 / 5
3999
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است