در گزارش دانشگاه فارسی عنوان شد:

دانشمند ایرانی برچسب پوستی هوشمند برای بیماران دیابتی ابداع كرد

دانشمند ایرانی برچسب پوستی هوشمند برای بیماران دیابتی ابداع كرد

به گزارش دانشگاه فارسی یك محقق ایرانی نوعی برچسب پوستی میكروسوزنی هوشمند ابداع كرده كه در صورت كاهش قند خون، به وسیله میكروسوزن ها، انسولین را به لایه های زیرین پوست منتقل می كند.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، در سراسر جهان بیشتر از ۴۰۰ میلیون نفر به بیماری دیابت مبتلا هستند. دیابت انواع مختلفی دارد كه هركدام به شكلی مشكلاتی برای مبتلایان به وجود می آورد. بدن بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ به صورت طبیعی نمی تواند انسولین تولید نماید. همینطور انسولین بدن افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، كار خویش را به درستی انجام نمی دهد. در هر دو حالت تزریق انسولین، مؤثرترین راه ممكن در تنظیم قند خون این افراد است. این در شرایطی است كه تزریق دوز اشتباه انسولین یكی از رایج ترین مشكلات میان بیماران مبتلا به دیابت ۱ و ۲ است. یكی از مهمترین نتایج تزریق دوز اشتباه، افت شدید قندخون (هایپوگلایسمیا) است كه در موارد شدید تشنج، كما و حتی مرگ بیمار را به دنبال دارد. در همین راستا «امین قوامی نژاد» پژوهشگر ایرانی در دانشكده داروسازی دانشگاه تورنتو، همراه تعدادی از پژوهشگران یك برچسب پوستی میكروسوزنی هوشمند برای جلوگیری از افت شدید قند خون بیماران دیابتی ابداع كرده است.
این برچسب كامپوزیتی، حاوی ذرات پلیمری و هورمون افزایش دهنده قند خون (گلوكوگان) است. ذرات پلیمری در این برچسب نسبت به میزان قندخون حساس هستند و در حالت هایپوگلایسمیا و قند خون كمتر از ۷۰ میلی گرم / دسی لیتر، به وسیله میكروسوزن های بسیار ریز برچسب بدون هیچ دردی، گلوكوگان را به لایه های زیرین پوست انتقال می دهند. بدین سان از افت شدید مقدار قند خون جلوگیری می شود. این روش تابحال روی موش های دیابتی نوع ۱ با موفقیت آزمایش شده است. قوامی نژاد در اینباره به خبرنگار مهر اظهار داشت: این برچسب پوستی بدون ایجاد درد به پوست متصل می شود و به صورت ایمن مقدار قند خون را كنترل می كند. بدین سان در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایش بر روی انسان ها، دیگر نیازی نیست بیمار به صورت مداوم قند خون خود بعد از تزریق انسولین را رصد كند. گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials انتشار یافته است.

1398/03/29
14:53:43
5.0 / 5
4138
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است