یك مقام مسئول در پاسخ به مهر:

بازگشت نخبگان به كشور از مرز ۱۲۰۰ نفر گذشت

بازگشت نخبگان به كشور از مرز ۱۲۰۰ نفر گذشت

به گزارش دانشگاه فارسی معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی از آخرین آمار بازگشت نخبگان به كشور اطلاع داد و اظهار داشت: تعداد این نخبگان به یك هزار و ۲۰۸ نفر رسیده است كه حالا در حال فعالیت های علمی هستند.


به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، برنامهٔ همكاری با متخصصان و كارآفرینان ایرانی خارج از كشور در جهت رسیدن به چشم انداز علمی كشور و بهره گیری از ذخایر علمی فارغ التحصیلان برجسته ایرانی اجرایی شده است. این طرح با همكاری دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، پارك های علم و فناوری، شركت های دانش بنیان و مراكز رشد و نوآوری منتخب كشور بعنوان «پایگاه تخصصی همكار» اجرایی می شود.
این برنامه ها به مرحله اجرا می رسند تا در چارچوب پشتیبانی از انجام‬ ‫پروژه های تحقیقاتی و فناورانه همچون پسادكتری، فرصت مطالعاتی، استاد مدعو و معین، راه اندازی كسب و كارهای فناورانه، ‬‫اشتغال در شركت های دانش بنیان و برگزاری سخنرانی و كارگاه های تخصصی به ارتباط مؤثر متخصص و مراكز علمی و‬ ‫فناوری برگزیده كشور یاری كنند.
علی مرتضی بیرنگ معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری از آخرین آمار بازگشت دانشمندان ایرانی مقیم خارج به كشور به خبرنگار مهر اطلاع داد و اظهار داشت: طی سه سال گذشته یك هزار و ۲۰۸ نفر از دانشمندان ایرانی مقیم خارج به كشور بازگشتند كه هر كدام در زمینه تخصص خود مشغول به فعالیت هستند.
وی با اشاره به اینكه طرح همكاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی خارج از كشور از جانب معاونت علمی و فناوری نتایج خوبی به همراه داشته است، بیان كرد: این افراد علاقمند به ایجاد كسب و كار جدید هستند و بعضی از آنها توانسته اند شركت دانش بنیان راه اندازی كنند.
معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی و فناوری اضافه كرد: برخی در یك شركت دانش بنیان در واحد تحقیق و توسعه مشغول به كارند یا اینكه عضو هیأت علمی دانشگاه یا پژوهشگاه شده اند. این دانشمندان ایرانی بیشتر علاقمند هستند تا كسب و كار دانش بنیان راه اندازی كنند؛ اغلب آنها پس از بازگشت به فعالیت های علمی آموزشی خود می پردازند.
وی اضافه كرد: محققان ایرانی كه از خارج به كشور بازگشته اند انتظار دارند شرایط كارهای دانش بنیان برای آنها فراهم گردد. بیرنگ اظهار داشت: ایجاد زمینه تعامل برای نخبگان علمی و فناوری كشور در چارچوب طرح همكاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیر مقیم باعث ماندگاری آنها در كشور می شود.

1398/02/30
14:48:23
5.0 / 5
4413
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است