بمب تغییرات آب و هوایی ذخایر آب های زیر زمینی را نابود می كند

بمب تغییرات آب و هوایی ذخایر آب های زیر زمینی را نابود می كند

دانشگاه فارسی: مطالعات نشان می دهد ۱۰۰ سال طول می كشد تا تاثیرات تغییرات آب و هوایی روی ذخایر آب های زیر زمینی آشكار شود. محققان این تاثیرات را یك بمب زیست محیطی نامیده اند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از دیلی میل، دانشمندان آگهی داده اند نسل های آتی به سبب تاثیرات تغییرات آب وهوایی روی منابع آب تازه با یك بمب محیط زیستی روبرو خواهند شد.
به گفته كارشناسان حدود ۱۰۰ سال طول می كشد تا تاثیر كامل تغییرات آب و هوایی امروز بر ذخایر آب های زیرزمینی جهان نمایان شود.
آب های زیر زمینی از بارش هایی تامین می شوند كه زیر زمین و میان شكاف ها و سوراخ های ریز در خاك، شن و صخره ها گیر می كنند. علاوه برآن چشمه ها و منابع طبیعی دیگر باز به تامین آب های زیرزمینی كمك می كنند.
طبق تحقیق جدید آب های زیر زمینی در مقایسه با منابع سطحی مدت طولانی تری طول می كشد تا تحت تاثیر تغییرات آب وهوایی قرار گیرند. برای اینكه با عنایت به كاهش سطح بارش، مقدار آنها باز كمتر می شود.
چنین روندی روی منابع آب پاك و قابل آشامیدن و همین طور روی فعالیت های كشاورزی و صنعتی باز موثر است.
كارشناسان دانشگاه كاردیف بر طبق شبیه سازی های رایانشی از آب های زیرزمینی و اطلاعات هیدرولوژیكی این نتایج را به دست آورده اند.
آنها متوجه شده اند آب های زیر زمینی در مناطق مرطوب تر و شرجی تر احیانا در مدت زمانی كوتاه تحت تاثیر تغییرات آب وهوایی دگرگون شود. اما به صورت متضاد، منابع آب های زیر زمینی در مناطقی كه آب های طبیعی آن محدودتر هستند، دیرتر نسبت به تغییرات آب وهوایی واكنش نشان می دهند.
مقامات به این نكته اشاره دارند كه آب های زیر زمینی در مناطق خشك جهان نقش حیاتی تری دارند برای اینكه منابع آب های سطحی بسیار محدود است.
«مارك كاتبرت» محقق ارشد این پژوهش می گوید: تحقیق ما نشان داده است مدت زمان طولانی تری طول می كشد تا سیستم آب های زیر زمینی نسبت به تغییرات واكنش نشان دهند. امكان دارد در خیلی از نقاط جهان تغییرات در جریان آب های زیر زمینی میراثی طولانی و ماندگار داشته باشند. این یك بمب محیط زیستی است برای اینكه هرگونه تغییرات آب وهوایی روی تامین دوباره ذخایر موثر است و روی جریان رودخانه ها و روی زمین های مرطوب باز موثر است.

1397/11/05
19:49:05
5.0 / 5
4455
تگهای خبر: دانشگاه , محقق , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است