مطالعات ژنتیك برملا كرد؛

كشف راز نورافشانی زشت ترین ماهی دنیا

كشف راز نورافشانی زشت ترین ماهی دنیا

دانشگاه فارسی: مطالعات ژنتیك راز نورافشانی ماهی زشت و ترسناكی به نام قلابچه ماهی را كه در اعماق دریاها و اقیانوس ها و در نور بسیار ناچیزی زندگی می كند، فاش كرد.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از نیواطلس، قلابچه ماهی به دلیل وجود یك محفظه لامپ مانند در بالای سرش كه از آن نور متصاعد می شود، شهرت زیادی دارد.
پژوهشگران از سال ها قبل در كوشش برای پی بردن به این مورد بوده اند كه این ماهی عجیب و غریب كه توسط برخی صاحب نظران زشت ترین ماهی دنیا لقب گرفته، چگونه از سر خود نور ساطع كرده و فضای بسیار تاریك موجود در عمق دریاها و اقیانوس ها را روشن می كند.
محققان دانشگاه كورنل در آمریكا پس از بررسی های بسیار در این زمینه موفق به كشف ژن باكتری خاصی شده اند كه در بدن این ماهی و در درون حباب یادشده زندگی می كند و عامل اصلی نورافشانی آن به حساب می آید.
قلابچه ماهی ها مخلوقات زیبایی نیستند و از نورافشانی برای مسیریابی و جفت گیری استفاده می نمایند. باكتری تولیدكننده نور و خود این ماهی با هم رابطه مكمل دارند. باكتری با تولید نور سبب می گردد ماهی بتواند غذاهای مورد نیاز خویش را بیابد و از گرسنگی نجات پیدا كند و در مقابل ماهی هم مواد غذایی مورد نیاز باكتری را برای وی فراهم می آورد.
بررسی های انجام شده بر روی یك نمونه از این ماهی در خلیج مكزیك نشان داده است كه باكتری نورافشان به بدن میزبان خود قفل نشده و قادر به جابجایی و همین طور تولید تغییراتی در خود است. لازم به ذكر است كه تاریخچه زندگی این ماهی به ۱۰۰ میلیون سال قبل بازمی گردد و طی این مدت ماهی یادشده بارها دچار تحولاتی جدی شده است.

1397/04/30
19:12:35
5.0 / 5
3987
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است