به منظور كنترل آلودگی؛

كشف راهكاری برای جذب گازهای گلخانه ای توسط پژوهشگر ایرانی

كشف راهكاری برای جذب گازهای گلخانه ای توسط پژوهشگر ایرانی

دانشگاه فارسی: محقق ایرانی موفق شد راهكاری برای جذب دی اكسید كربن از گازهای گلخانه ای با كارایی بالا ابداع كند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، كاهش اثر گازهای گلخانه ای یكی از چالش های بسیار مهم پیش روی انسان است. در این طرح مواد هیبریدی نشانده شده برای جذب دی اكسید كربن از گازهای گلخانه ای با كارایی بسیار خوبی كشف و ثبت شده اند.
طرح «مواد تركیبی برای جذب دی اكسید كربن» توسط عبدالحمید سیاری از كشور كانادا انجام گرفته است كه این طرح در سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی موفق به كسب رتبه سوم پژوهش های بنیادی گروه تخصصی فناوری های شیمیایی شد.
در این تحقیق بررسی های متعددی روی شرایط تهیه و كاربرد مواد مورد نظر صورت گرفته است.
اهمیت قطر، طول و حجم حفرات، بهینه سازی شرایط گرافت كردن امین، ظرفیت و سرعت جذب و گزینش پذیری به سمت دی اكسیدكربن، بررسی چرخه جذب، اثر رطوبت، تخریب اكسایشی، غیرفعال سازی توسط دی اكسید كربن و حذف گزینشی دی اكسید گوگرد در حضور دی اكسید كربن در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته است.
همچنین در این مطالعات اثرات سودمند رطوبت در جذب بیشتر دی اكسید كربن به خاطر مسیر مناسب تر واكنش و افزایش پایداری مواد به وسیله ممانعت از تشكیل اتصال برگشت ناپذیر دی اكسید كربن ـ امین بررسی شده است.
به دلیل نیاز به انرژی پایین و گزینش پذیری بالاتر، فرآیند جذب یكی از فناوری های جدید در حذف دی اكسید كربن با تأثیر مستقیم بر كاهش گازهای گلخانه ای است.
دكتر عبدالحمید سیاری استاد شیمی و مهندسی شیمی در دانشگاه اتاوا كانادا است. وی پژوهشگر مؤسسه شیمی كانادا و دارای كرسی پژوهشی با عنوان «مواد نانو ساختار» و مدیر مؤسس مركز تحقیقات و نوآوری كاتالیست است. وی بیش از ۲۵۰ مقاله علمی در نشریه های معتبر نمایه شده منتشر نموده است و ۹ اختراع را به ثبت رسانده است.

1397/03/04
14:13:23
5.0 / 5
4421
تگهای خبر: پژوهشگر , فناوری , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است