۶ طرح مهارت افزایی اجرا می شود؛

استارت دانشگاه ها برای ورود دانشجویان به بازار كار

استارت دانشگاه ها برای ورود دانشجویان به بازار كار

دانشگاه فارسی: دانشگاه ها برای توانمندسازی دانشجویان جهت كسب جایگاه های شغلی مناسب و برخورداری از شانس بیشتر برای ورود به بازار اشتغال، دوره های مهارت افزایی را تدوین و اجرا می كنند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، یكی از سیاست های مهمی كه در حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم در سال ۱۳۹۷ دنبال می گردد «ارتقای برنامه های مهارت افزایی دانشجویان» است.
هدف از برگزاری دوره های مهارت افزایی، توانمند سازی دانشجویان جهت كسب جایگاه های شغلی مناسب در جامعه است. همینطور برخورداری آنها از شانس بیشتر برای ورود به بازار اشتغال است كه رقابت برای آن بسیار است.
دانشجویان با شركت در این دوره ها مهارت هایی را به صورت مجانی فرا می گیرند. در بعضی از دانشگاهها گذراندن این دوره ها برای تمام دانشجویان لازم و ضروری بوده ولی در بعضی دیگر از دانشگاه ها به صورت اختیاری است. دانشجویانی كه در این دوره ها و كارگاه ها شركت می كنند حداقل ۳۰ درصد شانس بیشتری در كسب و كار مناسب خود در جامعه را دارا هستند.
مجتبی شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم در زمینه مهارت آموزی دانشجویان اظهار داشت: تولید شغل برای دانشجویان در حیطه ماموریت های دستگاه آموزش عالی نیست، هدف از طرح مهارت آموزی، آموزش مهارتی هایی به دانشجویان است كه آنها را با مشاغل در رابطه با رشته تحصیلی آشنا می كند.
وی اضافه كرد: دانشگاه های جامع علمی كاربردی و فنی و حرفه ای هم دانشجویان را برای اشتغال در بازار كار آماده می كنند كه این نوع آموزش ها از نوع تكنیكی و فنی است و با طرح مهارت آموزی به دانشجویان متفاوت می باشد.
معاون آموزشی وزارت علوم یادآورشد: اقدامات جدی در مورد مهارت آموزی در دانشگاهها در حال انجام می باشد و ستاد وزارت علوم، پشتیبانی حقوقی و نهادینه كردن این امر را برعهده دارد.
وی، اصلاح محتوایی برنامه های درسی را بخش اول كار دانست كه از ۲ سال پیش شروع شده و از میان ۳ هزار برنامه درسی، ۸۰۰ برنامه مورد بازنگری قرار گرفته است.
شریعتی نیاسر تصریح كرد: طرح مهارت آموزی به دانشجویان یك طرح متمركز و واحد نیست و از آغاز سال جاری حركتی فراگیر در آموزش عالی در جهت طرح مهارت آموزی به دانشجویان شروع شده است.
معاون آموزشی وزارت علوم اظهار داشت: در آذرماه سال ۱۳۹۵ هم به دانشگاهها ابلاغ گردید كه دانشگاهها می توانند دو درس ۲ واحدی را در سقف سنوات مجاز تحصیلی در زمینه مهارت آموزی به صورت مجانی به دانشجویان ارائه نمایند و در این راستا دروسی هم به دانشگاه ها پیشنهاد شده است.
وی خاطرنشان كرد: البته در دانشگاهها طرح های متفاوتی در زمینه مهارت آموزی به دانشجویان شروع شده است و وزارت علوم از آنها حمایت می كند.
براساس این گزارش، بعضی از طرح های مهارت آموزی دانشجویان به شرح زیر است:
افزایش آموزش های جانبی به دانشجویان در سه دانشگاه برتر
یكی از این طرح ها، طرح «كهاد» نام دارد كه با هدف افزایش آموزش های جانبی دانشجویان در كنار آموزش های دانشگاهی متعارف شروع شده و در دانشگاه های تهران، صنعتی خواجه نصیر و صنعتی شریف اجرا می گردد.
ایجاد فروشگاه های مجازی و شبیه سازی محیط كار
طرح «من» به مفهوم مهارت های نوین كه در زمینه تولید فروشگاههای مجازی و شبیه سازی محیط كار است در دانشگاه جامع علمی كاربردی اجرا می گردد كه در قالب این طرح دانشجویان تجربه می كنند، چگونه تبادل اطلاعات داشته و از صاحبان تجربه درس و ایده می گیرند.
الزام دانشجویان به فراگیری ۶ مهارت در طول تحصیل
طرح «تم دانش» توانمند سازی و مهارت افزایی دانشجویان را به همراه دارد و در قالب این طرح دانشجویان باید ۶ مهارت را در طول تحصیل طی بكنند كه از مهارت پیش از ازدواج گرفته تا مهارت فنی، مانند جواهر سازی، قالیبافی و جوشكاری را بیاموزند.
اجرای طرح «مات» در دانشگاه علامه طباطبایی
طرح «مات» طرح دیگری است كه مهارت افزایی دانشجو را به دنبال داشته و توسط دانشگاه علامه طباطبایی اجرا می شود، دانشجویان طی تحصیل ۲ دوره مهارتی را طی كنند تا یاد بگیرند چگونه وارد بازار كار و تجارت شوند.
اجرای طرح ۲۰۲۰ در دانشگاه خوارزمی
همچنین طرح ۲۰۲۰ در دانشگاه خوارزمی اجرا می گردد و دانشگاه در قالب این طرح، آموزش ۲۰ مهارت را در ۲۰ سالگی هدف قرار داده است و دانشجویان را در این جهت هدایت می كند، در این طرح دانشجویان مهارت ارتباطی، تحلیل اطلاعات و ایده پردازی را فرا می گیرند.
طرح «جاك» با همكاری سازمان فنی و حرفه ای
طرح «جاك» طرح دیگری است كه در بهبهان استارت آن زده شده و با همكاری جدی با سازمان فنی و حرفه ای صورت می گیرد. طرح دیگری هم به منظور رفع چالش های دانشجویان در یادگیری در دانشگاه فردوسی مشهد انجام می گردد كه وزارت علوم از این طرح ها حمایت می كند.

1397/01/28
14:52:44
5.0 / 5
3919
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است