مدیركل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان:

مواجهه 40 مدرسه اصفهان با بحران فرونشست

مواجهه 40 مدرسه اصفهان با بحران فرونشست

به گزارش دانشگاه فارسی، اصفهان مدیرکل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان با بیان این که در اصفهان با بحران فرونشست مواجه هستیم که به ساختمان های مدارس صدمه هایی وارد کرده است، اظهار داشت: حدود ۴۰ مدرسه در اصفهان درگیر فرونشست هستند، حالا ناحیه ۵ از نظر فرونشست بحرانی تر است.مجید نسیمی در نشست خبری با اصحاب رسانه، با اشاره به وجود ۲ راه اعتبارات دولتی و کمک خیران ویژه نوسازی و تجهیز مدارس، اظهار داشت: در سال قبل برای تحقق شعار سال، اقدامی ویژه در خصوص هدف گذاری برای ساخت هنرستان در جوار صنعت انجام و برای هدف مذکور جلساتی برگزار و تفاهم نامه هایی منعقد گردید. از ۳۱ تفاهم نامه ای که میان خیران و مجموعه آموزش وپرورش به ثبت رسید، حدود ۲ پروژه ساخته، ۸ پروژه درحال اجرا و ۱۰ پروژه هم درحال برنامه ریزی است.

وی با اشاره به موانع طرح ساخت هنرستان در جوار صنعت، اضافه کرد: کارخانه ها خارج از شهر قرار دارند و بر این اساس ساخت کارخانه در جوار صنعت نیازمند برنامه ای از سمت آموزش وپرورش است که در این جهت ما آمادگی لازم را داریم. همین طور قسمتی از اعتبارات برای مردمی سازی از کمک های مردمی است که در این جهت در سال ۱۴۰۱، ۱۴۰ تفاهم نامه با اعتباری بیش از ۷۸۰ میلیارد تومان توسط خیران تصویب گردید. نیاز اعتباری ما از دولت ۲ هزار میلیارد تومان است، اما با وجود محدودیت ها پروژه ها اولویت بندی می شود، همین طور با سفر ریاست جمهوری، ۲۰۰ میلیارد برای ۲ سال تصویب و بطور کامل محقق شد، اما این، نیازی که مد نظر داریم را تامین نمی کندـ

مدیرکل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان درمورد رویکرد های این اداره در اجرای توافقنامه ها، توضیح داد: باتوجه به اولویت تکمیل پروژه های نیمه تمام در انعقاد توافق نامه های جدید تلاش می نماییم که سهم خیران ۱۰۰ درصد باشد و یا اجازه بدهند مابقی اعتبارات از دیگر خیران تامین گردد که بر این اساس در سال ۱۴۰۰، سهم خیران ۶۱ درصد بوده که در ۱۴۰۱ به حدود ۸۰ درصد رسیده است. البته مشارکت شوراهای شهر و روستا اقدامی ویژه و قابل توجه بود و در این جهت ۱۳ تفاهم نامه در سال قبل منعقد گردید. در سال قبل با از هزار و ۵۰۰ خیر مدرسه ساز ۲۰۰ نفر را بانوان تشکیل دادند.

وی با اشاره به تامین فضا و عدالت آموزشی، اشاره کرد: تشکیل قرارگاه جهادی در دو بخش آموزشی و رفع نیازهای آموزشی همچون اقدامات انجام شده که در این جهت راه اندازی ۱۳ پروژه از محل اعتبارات محرومیت زدایی رقم خورده است، ۴۵ تفاهم نامه هم خاص مناطق کمتر برخوردار در شهرستان های مختلف استان با تعهد ۲۹۰ میلیارد تومان است.

نسیمی درباب اقدامات حوزه توزیع تجهیزات مدارس در مناطق محروم، اعلام نمود: در این جهت ۷۰۰ کیت آموزشی در مدارس ابتدایی مناطق محروم توزیع شد، همین طور برای نیازسنجی واقعی، با همت و پیگیری های مجمع خیران سامانه مکان یابی و اطلس نیازها راه اندازی و بعد از بارگذاری اطلاعات از این سامانه بصورت کارشناسی و دقیق به بهره برداری خواهد رسید.

وی افزود: در سال قبل اقدامی ویژه برای تامین تجهیزات خاص هنرستانی رقم خورد، در موضوع استانداردسازی سیستم های گرمایشی ۲۵۰ مدرسه با ۲ هزار و ۱۷ کلاس درس با اعتباری بیش از ۸۹ میلیارد تومان استاندارسازی شده و هم اکنون ۸۲.۲ درصد کلاس ها از تجهیرات استاندار گرمایشی استفاده می نمایند و مابقی تا ۲ سال آینده صورت خواهد گرفت.

مدیرکل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان درمورد دانش آموزان با نیازهای ویژه، اظهار داشت: ۴ پروژه دست های مهربان برای بیماران اوتیسم، پروژه مهرآفرین، مدرسه ویژه ناشنوایان و مدرسه استثنایی در فلاورجان همچون اقدامات انجام شده برای دانش آموزان با نیازهای ویژه است.

وی درباب وضعیت فعلی مدارس سنگی و کانکسی اعلام نمود: در طرح شهید دانش آموز رضا پناهی بر مدارس کانکسی که تعداد دانش آموزان آنها بیش از ۱۰ نفر است متمرکز شدیم و در اصفهان ۷ مدرسه با ۱۰۶ کلاس را در این طرح داشتیم که برخی از آن انجام شد و ما بقی تا مهر تکمیل و تحویل خواهد شد. در اصفهان با بحران فرونشست مواجه هستیم که به ساختمان های مدارس صدمه هایی وارد کرد.

نسیمی با بیان این که حدود ۴۰ مدرسه در اصفهان درگیر فرونشست هستند، اشاره کرد: البته ۳۲ مدرسه در دستورکار قرار گرفت تا از محل اعتبارات دولتی، مشارکت خیران و مولدسازی مورد بازسازی قرار گیرند. پیش بینی مان برای این طرح اعتباری بالغ ۴۰۰ میلیارد بود که ۸۰ میلیارد تومان آن توسط دولت اختصاص یافته و ۲۰ مدرسه در دستورکار مرحله اول است و تلاش بر این است برای مهر آینده تکمیل و تحویل شود.

وی با تأکید بر این که چالش مهم ما مدارس فرسوده و تخریبی و نبود یا کمبود فضای آموزشی در مناطقی که جمعیت جدید ساکن هستند، است، افزود: حالا ناحیه ۵ از نظر فرونشست بحرانی تر است و به همین دلیل بیشتر تمرکز بر این ناحیه بوده و ۵ پروژه را بطور هم زمان شروع کردیم و تلاش این است مدارس در سه نوبت نشوند.

مدیرکل نوسازی توسعه و تجهیز مدارس استان اصفهان با اشاره به مدارس خاص اتباع، اظهار داشت: به جز چند مورد محدود، مدارس خاص اتباع نداریم اما با وقایع سال قبل افغانستان، تعداد زیادی دانش آموز به استان وارد شدند که مدیریت شد.

وی در خاتمه درباره ی وضعیت مدرسه حلبیان، اشاره کرد: توافق شده با مشارکت خیران، احیای مدرسه در دستورکار قرار بگیرد و در صورت امکان، قسمتی از آن که آثار تاریخی نیست هم بازسازی شود.

منبع:

1402/03/16
09:57:47
5.0 / 5
229
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , پروژه , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است