تولید ماده موثره داروی صرع به همت محققان ایرانی

تولید ماده موثره داروی صرع به همت محققان ایرانی

دانشگاه فارسی: یک شرکت دانش بنیان توانست ماده موثره داروی لوتیراستام (Levetiracetam) برای درمان بیماری صرع در کشور را تولید و برای رفع نیاز به واردات آن، این محصول را آماده ورود به مرحله تولید صنعتی کند.


ابوالفضل رودکی مدیرعامل شرکت دانش بنیان آرتاشیمی درباب تولید این ماده موثره اظهار داشت: داروی لوتیراستام (Levetiracetam) برای درمان تشنج های پارشیال (فوکال)، میوکلونیک و توینک-کلونیک تجویز و بعنوان داروی کمکی در درمان صرع پارشیال، منجر به کاهش بیش از ۵۰ درصد تشنج ها می شود.
وی اشاره کرد: پژوهشگران این شرکت دانش بنیان توانستند بوسیله سرمایه گذاری دو جزیی با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی و عاملیت صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی سلامت تهران سرمایه مورد نیاز را برای تولید این ماده موثره تامین کنند.
این فناور سرمایه مورد نیاز برای اجرای این طرح را ۱۰۸ هزار و ۹۵۵ میلیون ریال عنوان نمود و اضافه کرد: ۷۴هزار و ۹۵۵ میلیون ریال آن از طرف صندوق نوآوری و شکوفایی و ۳۴ هزار میلیون ریال دیگر توسط صندوق پژوهش و فناوری سلامت تهران تامین شد.
رودکی اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح ایجاد زیرساخت تولید این ماده موثره است که هم اکنون بصورت کامل وارداتی است، قیمت تمام شده بالای تولید مواد موثره و نبود امکان رقابت با رقبای چینی و هندی دلیل وارد نشدن شرکت های تولیدکننده داخلی در این صنعت است.
وی اشاره کرد: علاوه بر آن ماده موثره لوتیراستام به سبب ساختار فضایی به نسبت پیچیده و مشکلات فنی که در سنتز آن وجود دارد، بازدهی تولید را پایین آورده و بر افزایش قیمت تمام شده موثر خواهد بوده است.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان آرتا شیمی افزود: این دارو به ژن SV۲A و یک گلیکوپروتئین وزیکول سیناپسی متصل شده و کانال های کلسیم پیش سیناپسی را مهار می کند و موجب کاهش انتشار انتقال دهنده های عصبی به سیستم عصبی می شود، در حقیقت این دارو مانع هدایت ضربه در سراسر سیناپس ها در عصب ها می شود، هم اکنون بررسی آزمایشگاهی این محصول به انتها رسیده و آماده ورود به مرحله تولید صنعتی است.
رودکی اشاره کرد: پیش بینی می نماییم که پس از راه اندازی خط تولید در سال اول، ۲۰ تا ۳۰ درصد بازار و در آخر پنج سال، تمام نیاز کشور به این محصول یعنی ۳۵ تن در سال را تامین نماییم.
این فعال دانش بنیان اضافه کرد: ماده موثره لوتیراستام هم اکنون بطور کامل وارداتی است و ما نخستین مجموعه تولیدکننده این محصول در کشور خواهیم بود و برای تامین نیاز کلی کشور هدف گذاری کرده ایم.
ابوالفضل ابوالفضلی مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری سلامت تهران هم درباب اهمیت سرمایه گذاری در این محصول اظهار داشت: این صندوق برای سرمایه گذاری در این بخش چند شاخص را مدنظر قرار داد؛ اول این که این محصول تولید داخلی نداشته باشد و بطور کامل وارداتی باشد، همین طور تولید این محصول منجر به کاهش ارزبری برای کشور شود و در نهایت دانش فنی و بومی آن در کشور وجود داشته باشد.
وی اضافه کرد: در صورتیکه یک طرح بتواند تمامی این شاخص ها را تامین کند ما برای سرمایه گذاری اقدام می نماییم، همیشه به شکلی هدف گذاری کرده ایم که بتوانیم با پیشرفت طرح تمام نیاز کشور به این دارو را برطرف نماییم.

مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری سلامت تهران افزود: هم اکنون بخش زیادی از مواد موثره دارویی مورد نیاز کشور از خارج از کشور و با دلار دولتی ۴۲۰۰ تومانی تامین می شوند و موضوع تامین ارز برای دولت چالش های زیادی به دنبال داشته است. با افزایش تحریم ها موضوع توانمندسازی صنعت تولید داخل بسیار حائز اهمیت شده است و دولت برنامه هایی برای پشتیبانی از این صنعت دارد.
ابوالفضلی تصریح کرد: در این صنعت به سبب وجود رقبای زیاد چینی و هندی در بازار داخل که مواد موثره را با قیمت بسیار پایین برای کل دنیا تامین می کنند، تهیه مواد حد واسط تولید مواد موثره از این کشورها و خرید حلال ها و کاتالیست ها و سایر مواد لازم برای تولید مواد موثره با ارز آزاد و بالا بودن هزینه های سربار موجب می شود که قیمت تمام شده تولید محصول افزایش یابد.
وی همین طور اظهار داشت: این طرح در مقیاس آزمایشگاهی توانسته تست های لازم را پشت سر بگذارد و توان فنی مورد نیاز برای تولید آن نیز وجود دارد. از آنجا که ما بصورت تخصصی در عرصه تولید دارو سرمایه گذاری می نماییم باید برای تامین منابع مالی مورد نیاز طرح ها حساسیت بالایی نشان دهیم به عبارت دیگر ما منابع مالی و منابع انسانی دارنده دانش فنی تولید را در نظر گرفته و سرمایه گذاری می نماییم. طرح تولید ماده موثره داروی لوتیراستام (Levetiracetam) فاکتورهای لازم برای ورود ما به سرمایه گذاری در این عرصه را تامین کرده است.
مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری سلامت تهران درمورد میزان سرمایه گذاری و سهامداری صندوق نوآوری و شکوفایی و همین طور صندوق پژوهش و فناوری سلامت تهران اشاره کرد: این طرح با سرمایه ای به میزان 108 هزار و ۹۵۵ میلیون ریال شروع شد که از این مقدار صندوق نوآوری و شکوفایی ۷۴ هزار و ۹۵۵میلیون ریال در ازای ۳۵.۹ درصد از سهام و صندوق سلامت تهران هم 34 هزار میلیون ریال در ازای ۱۶.۲۸ درصد از سهام طرح را تامین کرده است و ما در سود و زیان این طرح شریک خواهیم بود. باقی سهام نیز به فناور اختصاص دارد.
ابوالفضلی تصریح کرد: طرح هم سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی یک حرکت راهبردی است که خلاء آن در سالهای اخیر در کشور احساس می شد، صندوق نوآوری و شکوفایی به خوبی این خلاء را پر کرده است و برای ادامه مسیر سرمایه گذاری در کشور کمک می نماید.
به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از خبرگزاری ایرنا، لوتیراستام (Levetiracetam) نوعی دارو است که برای کاهش تشنج و درمان صرع تجویز می شود و برای بزرگسالان و کودکان قابل استفاده می باشد. یکی از خاصیت های اصلی این دارو این است که هیجانات غیرطبیعی مغز را می کاهد.


منبع:

1400/12/10
14:51:17
5.0 / 5
271
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است