گونه گیاهی جدید در خراسان جنوبی به ثبت رسید

گونه گیاهی جدید در خراسان جنوبی به ثبت رسید

به گزارش دانشگاه فارسی گونه گیاهی جدید که در خراسان جنوبی شناسایی شد، با نام جهانی ˮفیلیپانش پویانیˮ به ثبت رسید.


مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی روز چهارشنبه در نشست خبری درباره نحوه ثبت جهانی این گونه گیاهی اظهار داشت: گیاهانی که در سرتاسر استان جمع آوری می شوند، در مجموعه ای به نام هرباریوم گردآوری خواهند شد و در زمینه گیاه شناسی سه نوع منطقه ای، ملی و جهانی وجود دارد.
محسن پویان که همچون پژوهشگران خراسان جنوبی در بخش گیاهان دارویی است و بیشتر از ۳۰ کتاب در این حوزه چاپ کرده، اضافه کرد: در رکورد جهانی گیاه شناسی باید گیاهی تابحال شناسایی و گزارش نشده باشد و این گونه گیاهی جدید در مرکز گیاه شناسی لندن و هلند با نام علمی "Phelipanche pouyanii " نامگذاری شد.
وی اظهار داشت: نام هر گیاه جدید جهانی از سه نام پیشنهادی توسط مرکزی در لندن انتخاب می شود که برای گیاه تازه شناسایی شده در ارتفاعات بند امیرشاه بیرجند "فیلیپانش پویانی" انتخاب گردید.
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی بیان نمود: این گیاه نخستین بار در سال ۹۱ کشف شد و از آن موقع تابحال پیگیر ثبت آن به صورت جهانی بوده ایم.
وی اضافه کرد: دانشگاه فردوسی مشهد و وزارت علوم هم برای این گیاه نام معادل فارسی "گل جالیز پویانی" را انتخاب کردند.
پویان ضمن اشاره به اینکه در کارهای علمی تداوم کار و هدفمند بودن آنرا به نتیجه می رساند اظهار داشت: پرداختن به جنبه های کاربردی علوم بین دانشگاه ها کمرنگ شده و این در شرایطی است که در ایران ارزش زیادی برای این مهم قایل نیستیم اما در کشورهای دیگر این اقدامات ارزش فراوانی دارد.
وی عنوان کرد: کشور ما در حوزه گیاهان دارویی به تنهایی به اندازه کل اتحادیه اروپا تنوع گیاهی دارد.
پژوهشگر گیاهان دارویی درباره خواص دارویی گونه گیاهی جدید اظهار داشت: می توانیم حدس بزنیم خواص این گیاه به علت خواص مشترک خانوادگی چیست اما باید این گیاه را آنالیز نماییم تا بفهمیم چه خواصی می تواند داشته باشد.
وی اضافه کرد: نه تنها این گیاه بلکه بسیاری از گیاهان از جنبه استفاده دارویی ناشناخته است برای مثال با استفاده از دانش بومی منطقه از گیاهان دارویی، دارویی ایجاد می شود که در علم پزشکی می تواند زخم های خیلی شدید را درمان کند.
پویان اظهار داشت: در ایران روال ثبت این موارد دشوار است و جای نگرانی وجود دارد که کشورهای هند و چین فروش فرآورده هایی از برگ گلابی و برگ زردآلو را انجام می دهند ولی ما در ارتباط با فرآوری محصولات استراتژیک استان عقب هستیم.
وی افزود: در ارتباط با سه محصول استراتژیک خراسان جنوبی شامل عناب، زرشک و زعفران چهار ثبت اختراع و ۱۵ دانش فنی آماده ارائه به سرمایه گذاران است و در ایران با عنایت به دانش فنی و تولید مشکلی نداریم و مشکل ما جنبه های اقتصادی می باشد.
وی اظهار داشت: باید در استان اتاق فکر برای گیاهان دارویی تعیین شود و با تغییر مدیران این مسیر همچنان ادامه پیدا کند.
مدیر گروه پژوهشی تولید و فرآوری گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی هم در این جلسه اظهار داشت: خراسان جنوبی پایتخت گیاهان دارویی و تولید کننده انحصاری عناب در ایران و تنها تولید کننده زرشک بی دانه در جهان به حساب می آید اما علیرغم این استعداد خدادادی تابحال بهره برداری اقتصادی شایسته ای مبتنی بر پژوهش و تحقیقات کاربردی از این محصولات صورت نگرفته است.
مهدی ابراهیمی اضافه کرد: جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی تمرکز بر توسعه اقتصادی ظرفیت ها و مزیت های منطقه ای در حوزه گیاهان دارویی را اولویت اول کاری خود قرار داده است.
وی خاطرنشان کرد: تاکید بر بهینه سازی تولید و فرآوری گیاهان دارویی بخصوص عناب، زرشک و زعفران در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی، ارائه خدمات تخصصی گیاهان دارویی استراتژیک در مرکز خدمات تخصصی گیاهان استراتژیک با برند بیرناب و آدرس bدانشگاه فارسیb.ir و راه اندازی کانون ملی زرشک و عناب از محورهای فعالیت مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی است.
وی اظهار داشت: اختراع شکلات فراسودمند عناب، آبنبات فراسودمند زرشک با خاصیت تصفیه خون و کمک به خون سازی، کلوچه فراسودمند و بیسکوییت فراسودمند عناب، چاپ پنج کتاب توسط محققان جهاد دانشگاهی و دریافت پذیرش و چاپ بیشتر از ۴۰ مقاله علمی در نشریات و همایش های داخلی و بین المللی از دیگر افتخارات جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش است.


1400/01/28
10:25:42
5.0 / 5
456
تگهای خبر: برند , پزشك , پژوهشگر , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
دوستان دانشگاه فارسی
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است