تصویب ایجاد مركز منطقه ای یونسكو در زمینه تاب آوری زلزله در ایران

تصویب ایجاد مركز منطقه ای یونسكو در زمینه تاب آوری زلزله در ایران

ایجاد مركز منطقه ای  یونسكو در زمینه تاب آوری زلزله در ایران در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در چهلمین مجمع عمومی یونسكو در پاریس و با حضور مقامات عالی رتبه كشورهای عضو، مطرح و با اجماع به تصویب رسید.


به گزارش یکشنبه شب پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله، باتوجه به خطر بالای زلزله در ایران و کشورهای منطقه و توانمندی۸ پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در انجام مطالعات مدیریت ریسک زلزله، در سال ۱۳۹۴ درخواست ایجاد "مرکز منطقه ای آموزشی و پژوهشی مدیریت ریسک و تاب آوری زلزله برای غرب و مرکز آسیا" بعنوان مرکز منطقه ای نوع ۲ یونسکو، توسط پژوهشگاه و با همکاری نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در یونسکو و کمیسیون ملی یونسکو به دفتر یونسکو در پاریس ارسال شد.
بعد از چندین سال پیگیری مستمر و انجام ارزیابی های مختلف توسط کارشناسان یونسکو و تایید توانمندی پژوهشگاه برای تاسیس مرکز مذکور، ایجاد این مرکز به تأیید کمیته اجرایی یونسکو رسید. سپس در آبان ماه ۱۳۹۸، ایجاد این مرکز در پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در چهلمین مجمع عمومی یونسکو در پاریس و با حضور مقامات عالی رتبه کشورهای عضو، مطرح و با اجماع به تصویب رسید.
تصویب اعطای این مرکز به جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی یونسکو، فرصتی ویژه برای کشور در این شرایط شمرده می شود که می تواند ضمن تثبیت جایگاه علمی کشور در این حوزه در منطقه و جهان، افق های جدید همکاری منطقه ای را برای کشور فراهم آورد.
در نشست اخیر یونسکو، تنها ایجاد ۵ مرکز منطقه ای در زمینه های مختلف به تصویب رسیدند که پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، تنها مورد مصوب در منطقه خاورمیانه و غرب آسیا بوده است.
بر طبق این گزارش، حالا و بمنظور اجرایی شدن این مصوبه، موافقتنامه مرتبط در مراحل انجام اقدامات اداری بوده و بعد از ستاندن تاییدیه هیات وزیران و امضای اسناد مرتبط توسط وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دبیرکل یونسکو، برای ستاندن تاییدیه نهایی تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد.


1399/06/06
15:02:52
5.0 / 5
1480
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است