عضو تیم تخصصی درمان ناباروری ابن سینا:

علل شناخته شده سقط مكرر و سهم ناشناخته ها در بروز آن

علل شناخته شده سقط مكرر و سهم ناشناخته ها در بروز آن

به گزارش دانشگاه فارسی عضو تیم تخصصی مركز درمان ناباروری و سقط مكرر ابن سینا اظهار داشت: جنبه چالش برانگیز درمان سقط مكرر مواردی است كه علت قطعی آن مشخص نمی گردد و به رغم بررسی های دقیق و پیشرفته، نمی توان به دلیل قطعی سقط مكرر پی برد.


به گزارش روابط عمومی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، دکتر اعظم محمداکبری درباره تعریف سقط خودبه خودی جنین و سقط مکرر اظهار داشت: منظور از سقط خودبه خود جنین، از دست رفتن حاملگی قبل از هفته بیستم و یا قبل از رسیدن وزن جنین به ۵۰۰ گرم است. منظور از سقط مکرر هم دو یا سه بار سقط خودبه خودی جنین است. سقط مکرر هم چالش درمانی مهمی برای متخصصان و هم یک معضل بزرگ برای همسران است و حتی امکان دارد روابط عاطفی و زناشویی زوج ها را تحت تاثیر قرار دهد.
این فلوشیپ ناباروری جنبه چالش برانگیز درمان سقط مکرر را مواردی دانست که علت قطعی سقط ها مشخص نمی گردد و توضیح داد: در مواردی به رغم بررسی های دقیق و پیشرفته، نمی توان به دلیل قطعی سقط مکرر پی برد و ناچاریم در این موارد صرفا با در نظر گرفتن علل احتمالی درمان را پیش ببریم.
محمداکبری درباره علل شناخته شده سقط مکرر اظهار داشت: مهم ترین علت سقط مکرر زودرس، یعنی سقط در سه ماهه اول، علل ژنتیکی یا ناهنجاری های کروموزومی جنین است. این ناهنجاری ژنتیکی امکان دارد ناشی از سلول تخمک یا سلول اسپرم باشد و یا در مواردی، سلول اولیه سالم می باشد، اما به علل ناشناخته، در مراحل تقسیم سلولی گرفتار اختلالات کروموزومی می شود. شایع ترین اختلال کروموزومی در جنین هم سه تایی شدن برخی کروموزوم ها، همچون کروموزوم ۲۱ است. یکی دیگر از علل سقط مکرر افزایش سن مادر است که با افزایش ریسک ناهنجاری های ژنتیکی در جنین همراه می باشد. بالا بودن سن مادر هنگام بارداری، یعنی بعد از ۳۵ سالگی و بخصوص بیشتر از ۴۰ سال، خطر سقط مکرر را زیاد می کند. چونکه با افزایش سن کیفیت تخمک به شدت کاسته می شود.
جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ ناباروری، در ادامه به ناهنجاری های ساختاری رحم بعنوان یکی از علل سقط مکرر اشاره نمود و اضافه کرد: مهم ترین ناهنجاری ساختار رحم که با سقط مکرر مرتبط می باشد، رحم سپتوم دار است. در بعضی از زنان به صورت مادرزادی سپتوم یا دیواره ای در داخل حفره رحم وجود دارد که خون رسانی مناسبی ندارد و محل مناسبی برای لانه گزینی جنین نیست. ازاین رو وجود سپتوم در رحم می تواند از موانع رشد جنین و در نتیجه سقط مکرر باشد. برخی دیگر از ناهنجاری های رحم، مانند رحم تک شاخ و دوشاخ هم در موارد محدودی می تواند باعث سقط مکرر شود که البته سهم این ناهنجاری های شکلی در بروز سقط مکرر اندک است.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا با اشاره به اختلالات هورمونی بعنوان یکی دیگر از علل سقط مکرر توضیح داد: اختلالات غدد درون ریز مانند کم کاری شدید تیروئید و یا بالا بودن سطح هورمون پرولاکتین هم می تواند سبب سقط مکرر شود. همینطور دیابت پیشرفته و کنترل نشده هم می تواند علت سقط مکرر باشد. افزون بر این ها، اختلالات هورمونی تخمدانی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک و پایین بودن ذخیره تخمدان هم می تواند باعث سقط مکرر جنین شود.
محمداکبری سبک زندگی را هم از عوامل مؤثر بر سقط مکرر دانست و اضافه کرد: داشتن سبک زندگی سالم، بخصوص وزن متناسب می تواند خطر سقط مکرر را کم کند. خطر سقط مکرر در خانمهایی که اضافه وزن دارند و بخصوص گرفتار سندرم تخمدان پلی کیستیک و یا مقاومت به انسولین هستند، افزایش می یابد. همچنین، مصرف سیگار و الکل و مصرف کافئین زیاد می تواند خطر مبتلا شدن به سقط مکرر را افزایش دهد.
فلوشیپ ناباروری، ترومبوفیلی را بعنوان یکی دیگر از علل سقط مکرر برشمرد و اظهار داشت: در بعضی افراد به صورت ژنتیکی سطح شاخص های ضدانعقادی خون کمتر است و در واقع این دسته از افراد بیشتر مستعد مبتلا شدن به لخته شدن خون یا ترومبوز هستند. این وضعیت خون رسانی به جفت و جنین را مختل می کند و می تواند سبب بروز سقط مکرر شود. زنان مبتلا به بیماری خودایمنی سندرم آنتی فسفولیپید هم به علت تولید یک سری آنتی بادی های خاص مستعد ترومبوفیلی هستند و به همین دلیل، در معرض خطر سقط مکرر قرار دارند.
عضو تیم تخصصی مرکز ابن سینا درباره علل ایمونولوژیک تصریح کرد: در مواردی علت سقط مکرر واکنش سیستم ایمنی بدن به جنین است. در این موارد، سیستم ایمنی بدن مادر، جنین را بعنوان یک موجود بیگانه یا مهاجم شناسایی می کند و برای دفع آن آنتی بادی ها یا پادتن هایی ترشح می کند که باعث سقط جنین می شود.
محمداکبری درباره نقش فاکتور مردانه در سقط مکرر هم توضیح داد: همان گونه که گفته شد، یکی از علل اصلی سقط مکرر اختلال کروموزومی در جنین است که می تواند ناشی از اختلالات کروموزومی اسپرم باشد. در واقع، اختلالات کروموزومی اسپرم سبب می شود سلول اولیه جنین مبتلا به اختلال شود و نتواند مراحل رشد را به درستی طی نماید.
این متخصص زنان سقط مکرر با علل ناشناخته را بخش بزرگی از موارد سقط مکرر دانست و اضافه کرد: بیشتر از نیمی از موارد سقط علت مشخصی ندارند. یعنی بعد از آزمایش و بررسی علل شناخته شده نمی توان به تشخیص علت قطعی رسید. در چنین مواردی، درمان بر مبنای علل احتمالی انجام می شود که در بعضی موارد امکان دارد مؤثر باشد.
محمداکبری درمورد توانمندی های کلینیک سقط مکرر ابن سینا اظهار داشت: خوشبختانه کلینیک فوق تخصصی سقط مکرر ابن سینا، بعنوان اولین کلینیک این حوزه در کشور، با همکاری متخصصان حوزه های مرتبط، مانند زنان، اورولوژی، ایمونولوژی، ژنتیک و داخلی و همینطور برخورداری از آزمایشگاه های تخصصی دقیق و پیشرفته نتایج بسیار خوبی در درمان سقط مکرر داشته است و به زوج های مبتلا به سقط مکرر سفارش می کنم. البته، فرآیند تشخیص در بعضی موارد زمان بر و مستلزم انجام آزمایش های مختلف و هزینه بر است. اما زوج ها نباید ناامید شوند و باید با شکیبایی اجازه دهند تیم تخصصی اقدامات لازم را مرحله به مرحله انجام دهد تا بهترین نتیجه حاصل شود. در این راه زن و شوهر باید همراه و همدل باشند و حمایت عاطفی از یکدیگر را فراموش نکنند.منبع:

1399/05/20
22:39:21
5.0 / 5
1736
تگهای خبر: تولید , كیفیت , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است