توسط برگزیده جشنواره خوارزمی محقق شد؛

توسعه مواد دارویی و غذاهای فراسودمند از موجودات دریایی

توسعه مواد دارویی و غذاهای فراسودمند از موجودات دریایی

به گزارش دانشگاه فارسی برگزیده جشنواره خوارزمی تحقیقاتی در جهت توسعه مواد دارویی و غذاهای فراسودمند از موجودات دریایی ارائه نمود.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از مهر، با اینكه بیشتر از ۸۰ درصد موجودات زنده در اكوسیستم های دریایی زندگی می كنند، تنها كمتر از ۵ درصد از منابع دریایی بعنوان مواد غذایی انسان مورد استفاده قرار گرفته اند. خصوصیت های غذایی ماهی، صدف، جلبك و میكروارگانیسم های دریایی به صورت كلی شناخته شده است.
با این حال، خصوصیت های عملكردی آنها مشخص نشده است. این مورد كه موجودات دریایی حاوی تركیبات زیست فعال همچون مواد مغذی بالقوه هستند، پذیرفته شده است. بعنوان مثال، ماكروارگانیسم های دریایی طیف گسترده ای از متابولیت های ثانویه همچون ترپن ها، استروئیدها، پلی كتیدها، پپتیدها، آلكالوئیدها، پورفیرین ها و پلی ساكاریدها را تولید می كنند.
این متابولیت های ثانویه بعنوان داروهایی با خواص آنتی اكسیدان، ضدتومور، ضدالتهاب، ضدحساسیت، ضدقارچ، ضد HIV و ضد فشار خون به كار گرفته می شوند. با این وجود تولید یك داروی جدید به مقادیر كافی از تركیبات خالص نیاز دارد كه جمع آوری آنها در مقادیر بالا از یك محیط دریایی بسیار دشوار است.
داروهای دریایی تولید شده با روش های پیشرفته صنعتی به علت فعالیتهای بیولوژیكی آنها از محبوبیت بالایی برخوردار می باشند. فناوری انتقال اطلاعات و تحول زیستی با كمك بیورآكتورها و تولید انبوه با روش كشت مداوم، سهم بسزایی در توسعه تجاری تركیبات زیست فعال دریایی دارند.
اخیراً بیواكتورهای غشایی مجهز به اولترافیلتراسیون برای تولید تركیبات زیست فعال بعنوان یك روش بالقوه و مؤثر برای زیست پالایی موجودات دریایی و تولید فرآورده های جانبی دریایی مطرح شده اند.
پژوهشگر دكتر سی كو آن كیم محقق برگزیده در گروه تخصصی زیست فناوری، محیط زیست و علوم پایه پزشكی در بخش پژوهش های كاربردی سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی تحقیقات خویش را در زمینه توسعه مواد دارویی، غذاهای فراسودمند و بهداشتی از موجودات دریایی عرضه كرده است.

1398/12/29
16:00:58
5.0 / 5
2929
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است