قطعی بودن حیات در سیارات دارای آب رد شد

قطعی بودن حیات در سیارات دارای آب رد شد

دانشگاه فارسی: در شرایطی كه برخی دانشمندان بر این باور هستند كه وجود آب در سیاره های بیگانه را می توان نشانه ای قطعی از وجود حیات در آنها دانست، بررسی های جدید این مساله را رد می كند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از انگجت، بررسی جدیدی كه اخیرا توسط پژوهشگران فرانسوی انجام شده نشان میدهد شواهدی وجود ندارد كه ثابت كند وجود آب در سیاره های دوردست عامل قطعی وجود حیات در آنها است.
محققان می گویند علاوه بر وجود آب باید شرایط دیگری نیز در دیگر سیارات وجود داشته باشد تا زندگی جانداران در آنها ممكن شود و وجود آب شرطی لازم و نه كافی در این زمینه است.
برخی بررسی های قبلی حاوی گمانه زنی هایی در مورد وجود موجودات میكروسكوپی در ابعاد نانو در سیاره های دوردست حاوی آب بوده است. اما تحقیقات تازه صحت این یافته ها را نیز زیر سوال برده و پژوهشگران می گویند ممكنست برخی عوارض طبیعی یا ضعف در فناوری های تصویربرداری دانشمندان را در این زمینه به اشتباه انداخته باشد.
البته این یافته های جدید به معنای ناممكن بودن حیات در دیگر سیاره ها نیست و تنها به مفهوم لزوم دقت و احتیاط در نتیجه گیری در مورد سرنخ هایی است كه تصور می شود بر حیات در نقاط دیگر جهان دلالت دارند. همین طور باید به این نكته هم توجه كرد كه ممكنست حیات در سیاره های دیگر در شرایطی وجود داشته باشد كه برای ما غیرقابل تصور است. بعنوان مثال، ممكنست گونه هایی از حیات مبتنی بر گاز كربن در بخش هایی ناشناخته از جهان وجود داشته باشد.


منبع:

1398/08/13
23:48:20
5.0 / 5
4072
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است