رئیس مركزمدیریت پیوند وامور بیماری ها خبرداد:

ثبت اطلاعات سلول بنیادی خونساز در شبكه ملی كشور

ثبت اطلاعات سلول بنیادی خونساز در شبكه ملی كشور

به گزارش دانشگاه فارسی رئیس مركز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت اظهار داشت: افراد می توانند با اهدای 2 و نیم سی سی از خون یا بزاق دهان اطلاعات خودرا در شبكه ملی كشور به اشتراك گذارند.به گزارش دانشگاه فارسی به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، درگذشته بیماری های صعب العلاج زیادی وجود داشت. سلول های بنیادی كشف شدند. این كشف تحولی به راه انداخت.
با پیشرفت دانش و فناوری سلول های بنیادی برخی از این بیماری ها درمان قطعی شدند و تعدادی نیز التیام یافتند. درحال حاضر پیوند سلول های بنیادی خونساز یكی از روش های مرسوم درمانی شمرده می شود. به شكلی كه بیشتر از ۶۰ نوع بیماری سخت در كشور بوسیله این نوع پیوند درمان می شود.
مهدی شادنوش رئیس مركزمدیریت پیوند وامور بیماری های وزارت بهداشت با اشاره به برگزاری جشن روز جهانی اهدا كنندگان سلول های بنیادی خونساز در سرار جهان همچون ایران بیان كرد: فعالیت های تحقیقاتی خوبی در زمینه سلول های بنیادی در بعضی مراكز روی بیماری های صعب العلاج همچون اتیسم، بیماری های متابولیكی و سرطان در حال انجام می باشد. یافتن دهنده سازگار برای بیمار یكی از موضوعات مهم پیوند سلول های بنیادی خونساز است. بر طبق معیارهای جهانی در هر یك میلیون نفر احتمال تطبیق سلولهای بنیادی دونفر وجوددارد. بدین سبب داشتن یك شبكه ملی اهدا كنندگان سلول های بنیادی خونساز غنی وتاثیرگذار در هر كشوری به صورت ملی حائز اهمیت می باشد.
شادنوش افزود: مراكز پذیره نویسی اهدا كنندگان سلول های بنیادی مجزایی از۱۰سال پیش در كشور وجود داشتند كه اطلاعات داوطلبین را از شهرهای مختلف كشور در خود نگهداری می كنند. در سال ۱۳۹۴با اتصال این مراكز پذیره نویسی مبادرت به تاسیس شبكه ملی اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز زیر نظر وزارت بهداشت صورت گرفت. درحال حاضر حدود ۶۳ هزار اطلاعات HLA داوطلبین اهدا سلول های بنیادی در این شبكه ملی وجود دارد. در صورتیكه یكی از ۱۶ مركز پیوند سلول های بنیادی خونساز از سراسر كشور بیماری را نیازمند پیوند تشخیص دهند بوسیله جستجو در شبكه ملی نمونه سازگار برای فرد جستجو می شود.
به گفته وی، ایران از اقوام ونژاد های گوناگونی بهره مند است هر چقدر از نژاد های مختلف بتوانیم در شبكه ملی نمونه هایی را داشته باشیم موفقیت را برای پیوند و یافتن دهنده سازگار قابل اهدا بیشترمی كند. پس هدفگذاری شده نمونه های شبكه ملی به ۱۵۰ هزارنمونه داوطلب افزایش یابد. برای تحقق این هدف نیز در تلاش هستیم این پیام به گوش تمام مردم برسانیم كه تنها با چند دقیقه وقت می توانند زندگی بیماری را نجات دهند. افراد با حضور در یكی از مراكز پذیره نویسی اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز و اهدای۲ و نیم سی سی از خون یا بزاق دهان می توانند اطلاعات خودرا در شبكه ملی كشور به اشتراك گذارند و در یك امر تاثیر گذار شركت نمایند.
شادنوش در ادامه به همكاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره نمود و اظهار داشت: مذاكراتی با ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد تا با حمایت و همكاری این نهاد بزودی موجودی شبكه ملی اهدا را ارتقا دهیم.
وی عنوان كرد: درراستای آگاهی رسانی جامعه ۷ مهرماه سال جاری روز جهانی اهداكنندگان سلول های بنیادی خونساز را جشن می گیریم تا از این طریق اعلام عمومی و درخواست را در سراسر كشور داشته باشیم. تا با در خواست واعلام نیاز، شبكه ملی اهدا كنندگان سلول های بنیادی خونساز كشور تعداد فراوانی از داوطلبین اهدا را در خود جای دهد و بیماران نیازمند سلول بنیادی خونساز سازگار مورد نیاز خودرا پیدا كند. اگر چنین جستجویی در سطح بین المللی رخ دهد هزینه های بسیار بالایی دارد و تعداد زیادی از خانواده ها امكان بهره مندی از آنرا نخواهند داشت. سالیانه در كشور ما حدود ۱۴۰۰ پیوندسلول بنیادی خونساز درمراكز ۱۹ گانه پیوند سلول های بنیادی خونساز انجام می شود.


منبع:

1398/07/06
18:16:35
5.0 / 5
4056
تگهای خبر: علمی , علوم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
دانشگاه فارسی

دانشگاه فارسی

آموزش از راه دور

unifarsi.ir - حقوق مادی و معنوی سایت دانشگاه فارسی محفوظ است